באר שבע: עיר האבות שמובילה לפריצות דרך

"וַיִּטַּע אֵשֶׁל בִּבְאֵר שָׁבַע וַיִּקְרָא שָׁם בְּשֵׁם יְהוָֹה אֵל עוֹלָם" (בראשית כ״א, 33)

העיר באר שבע הוקמה על ידי אברהם אבינו והמשיכה לבלוט בתנ"ך כאזור בעל חשיבות רבה.

בבאר שבע נראה אלוהים ליצחק בלילה באומרו: "אָנֹכִי אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אָבִיךָ אַל תִּירָא כִּי אִתְּךָ אָנֹכִי וּבֵרַכְתִּיךָ וְהִרְבֵּיתִי אֶת זַרְעֲךָ בַּעֲבוּר אַבְרָהָם עַבְדִּי" (בראשית כ״ו, 24).

לבאר שבע ברח אליהו הנביא מפני איזבל (מלכים א׳ י״ט, 3).

העיר באר שבע של היום היא העיר השביעית בגודלה בישראל (מונה כ-197,000 תושבים) ויש לה הרבה מה להציע למבקריה.

Howard_Randi - 3Apr2015 (3)

הווארד בס, רועה קהילת נחלת ישוע, עלה לארץ עם אשתו רנדי, והם גרים כבר 34 שנה בבאר שבע. הווארד מאשר: "מאמינים – יהודים או לא-יהודים – צריכים לשקול ביקור בעיר באר שבע בשל חשיבותה המקראית לתכנית הריבונית של אלוהים דרך בריתותיו".

הווארד ממשיך: "אברהם אבינו היה הראשון שכינה את העיר בשם באר שבע ולאחריו יצחק. גם יעקב התגורר בבאר שבע ועצר בה כשהיה בדרכו למצרים. הגר וישמעאל שכנו גם הם בבאר שבע לזמן מה, כך שהאבות והאמהות של העם היהודי ושל העם הערבי, כולם חיו בבאר שבע ושמעו מיהוה על הברית שבחר. אלוהים גם בירך אותם בעיר באר שבע".

Tel Beer Sheva - May 04 009 (2)
תל באר שבע, אתר ארכיאולוגי

האתר הארכיאולוגי תל באר שבע, השוכן בקרבת העיר, יכול לעורר עניין מיוחד בקרב מאמינים. תל באר שבע נחשב לשרידי העיר העתיקה באר שבע. ניתן לראות באתר העתק מדויק של מזבח עתיק עם קרנותיו ובאר עמוקה, מסוג הבארות שנחפרו על ידי אברהם ויצחק והיו להם לשימוש.

לעיר באר שבע יש חשיבות רבה גם בעת החדשה. הווארד מסביר: "אלוהים השתמש בעיר באר שבע כמקום לפריצת דרך במלחמת העולם הראשונה. בקרב המפורסם קרב באר שבע שהתרחש ביום 31 באוקטובר 1917, התנפלו כוחות בעלות ברית שהיו מורכבים מאנזא"ק – חטיבות אוסטרליות וניו-זילנדיות של חיל הפרשים, על הצבא הטורקי ששלט בעיר בתקופה העות'מאנית. בפעולה יוצאת דופן של אומץ וגאונות שחררו כוחות אנזא"ק את העיר באר שבע. המהלך הזה הוביל לפריצת דרך אל  העיר ירושלים ואל ארץ ישראל שעברה לידיהם של מדינות ההסכמה.

"אין ספק שלא במקרה ביום הקרב על באר שבע, 31 באוקטובר 1917, אישר הקבינט הבריטי את נוסח הצהרת בלפור שהייתה חלק מאוד חשוב ליעד הציוני. יומיים לאחר מכן הצהיר שר החוץ הבריטי ארתור בלפור: "ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל…"

British War Memorial WW1
מצבת זיכרון בריטית – מלחמת העולם הראשונה

אתרים רבים בעיר מנציחים את קרב באר שבע ב-1917. אחד מהם הוא "בית הקברות הצבאי הבריטי" שבו הובאו למנוחות חללי הקרב.

הווארד ורנדי גידלו ארבעה ילדים בעיר באר שבע וממליצים על העיר כמקום מגורים. הווארד אומר: "באר שבע ממוקמת במקום מרכזי מבחינה גיאוגרפית. קל להגיע ממנה לחוף הים התיכון או לים המלח, לתל אביב ולירושלים. אמנם יש בה מזג אוויר מדברי אך הוא מתון למדיי. ישראל מפתחת את עיר הבירה של הנגב כדי להופכה לעיר אטרקטיבית יותר מבחינה כלכלית ושיהיו בה יותר אפשרויות לבילוי ופנאי".

העיר שוכנת במדבר אבל יש בה מעיינות רבים ופארקים. אחד הפארקים ששימש בעברו למזבלה שוקם והפך להיות מקום יפה, ויש אפילו פארק נחל באר שבע! באתר מתוכננים מקומות מנוחה, מסעדות ואטרקציות נוספות.

לכל מי שמחפש מקום טוב לגור בישראל, יהיה מעוניין אולי לדעת שבבאר שבע ממוקם המרכז הרפואי האוניברסיטאי (סורוקה), אוניברסיטת בן גוריון , הספרייה העירונית והקונסרבטוריון.

וכפי שהווארד אומר: "מעבר לדברים הארציים האלה, העיר של אבות אבותינו צריכה להכיר את אלוהים והמאמינים הם עדיו. אנחנו אוהבים את העיר!"

לחץ כאן למידע נוסף על העיר באר שבע.

לחץ כאן ליצירת קשר עם הקהילה המשיחית "נחלת ישוע".

שיתוף
Karen Faulkner is a British Israeli citizen. She has a Master's degree in Human Rights & Transitional Justice from Hebrew University, Jerusalem.