חשיבותה של הקראת סיפורים לילדים

לאחרונה נכתב בעיתון הישראלי “ג’רוזלם פוסט,” שאחד מכל 4 ילדים פוגש את מיטתו לשנת הלילה ללא הקראת סיפור. מסקר שנערך, עלו הממצאים שילדים מעדיפים לשחק במשחקים ולצפות בטלוויזיה מאשר לקרוא ספרים.

למרות שכ – 50%  מההורים קוראים לילדיהם סיפור בכל יום, 30% מההורים הישראלים קוראים לילדיהם פעמיים בשבוע בלבד, ואילו שאר ההורים קוראים לילדיהם סיפור לעיתים נדירות או לעולם לא.  הממצאים העלו עוד נתון מעניין והוא: בדרך כלל האם היא זו שמקריאה את הסיפור לילדיה.

מדוע זה כה חשוב לקרוא לילדיכם? מכמה סיבות, האחת היא משום שזמן זה מהווה זמן אינטימי ואישי בינך ובין ילדך בסביבה נעימה ורגועה, כך שזהו זמן איכות אמיתי עם ילדך.  הסיבה השנייה הינה משום שדרך ההקראה עצמה ילדיכם לומדים לקרוא בעצמם, משפרים את שפתם בלומדם הגאה נכונה של מילים, כמו גם הבעה של תכנים, רגשות, מצבים וכדומה… הסיבה השלישית, כמובן, הינה דוגמא אישית אשר תתרגל אותם לקרוא ספרים בעצמם ואף לאהוב את זה!

ישנם מספר זיכרונות אשר ייחרטו עמוק בזיכרונם של ילדיכם, ואחד מהם הינו הסיפורים שאתם ההורים הקראתם להם בלילה לפני השינה.  בזמן זה של ילדותם, אתם עדיין יכולים לבחור את התכנים אותם אתם מעוניינים להעביר להם, בין אם זה סיפור מהתנ”ך או מעשייה קלאסית אשר תעשיר את דמיונם.

אומרים שככל  שמקריאים לילד מוקדם יותר כך הוא לומד לקרוא יותר בקלות ובמהירות.  על ידי כך שאתם קוראים לילדיכם אתם גם מעבירים אליהם את אהבת קריאת ספרים אשר איננה כה מובנת בעידן אלקטרוני זה.

בכתבה שכותרתה “לקרוא לילדיכם” שנכתבה על ידי ברניס קולינן וברוד בגרט נאמר שיש להתחיל להקריא לילדיכם החל מגיל צעיר: “כאשר תינוק בן מספר חודשים בלבד הוא כבר יכול להביט בתמונות ולהקשיב לקולך ואף להצביע על תמונות.  הדרך את ילדך על ידי הצבעה על התמונות, אמור את שמות החפצים או החיות המוצגים בתמונה.  על ידי מתן תשומת לב לתמונות ילמד ילדך את חשיבות השפה.

קריאת סיפורים בקול רם מעשירה ובונה את הדמיון ומפתחת את הבנתם לגבי סביבתם.  אפילו לאחר שילדיכם לומדים לקרוא בעצמם, זה מאוד חשוב להמשיך ולהקריא להם סיפורים. על ידי כך שאתם מקריאים להם סיפורים שאולי מעניינים עבורם להקשיב אך קשה מדי עבורם לקרוא, אתם מפתחים את הבנתם ומעודדים את הרצון שלהם לשפר את היכולות שלהם.  עידוד זה הינו חשוב ביותר וילדים יכולים להפיק הנאה רבה מסיפורים בעלי אופי שונה, שכן לפעמים הם אוהבים לשמוע את אותו הסיפור שוב ושוב.

על ידי הקדשת זמן לקריאה עם ילדיכם אתם מעבירים להם את המסר שקריאה הינה דבר חשוב ומועיל.  כמובן, הסיפורים הכי חשובים להקריא ולקרוא יחד עם ילדכם הינם סיפורי התנ”ך.  על ידי קריאת דבר אלוהים ביחד, כמשפחה, ילדיכם יבינו שקריאת הכתובים באופן קבוע הינה חלק מובנה וחשוב בסדר היום של המאמין.  עודדו אותם לדבר על הנקרא ולנתח כיצד זה מועיל או משפיע על חיי היומיום שלהם.  אתם בהחלט יכולים ליצור בהם מוטיבציה להבין את חשיבות קריאת דבר ה’ יום-יום ע”י יצירת הרגלי קריאה יומיים, ואף יתרה מזאת, לתת להם להקריא  את דבר האדון לשאר בני המשפחה.

על ידי ההתלהבות המופגנת שלך לדבר האדון אתה יכול לעודד את הילדים ולפתח בהם הרגלים ארוכי טווח לקריאת דבר אדוני, כמו גם ספרים אחרים.  הרגלים אלו ילוו אותם לאורך חייהם אף כמבוגרים, יעניקו להם הרבה שעות הנאה, מידע חשוב והשראה!

נצלו כל טיפה מזמנכם היקר!  אני רוצה לעודד אתכם להתחיל בקריאה לילדיכם אפילו עוד הלילה!  בהצלחה!

כתבה זו פורסמה לראשונה במקור התקווה.