האם התינוק ברחם הוא בן אדם?

בדרך כלל, כשאנשים שוקלים את עמדתם לגבי הפלות, הם חושבים על הריונות של נערות, קורבנות של אונס או נשים לא נשואות שתהיה עליהן איזושהי סטיגמה; לעתים רחוקות אנו שומעים דיון על הפלות שנערך בעקבות אם שלא מעוניינת בבן נוסף או בבת נוספת. דיון כזה, לגבי זוגות נשואים שמבקשים להפיל אך ורק מפני שאינם מרוצים ממין התינוק, התקיים לאחרונה בתקשורת בישראל.

במהלך חודש אפריל, אישה נשואה בשבוע ה-16 להריונה פרסמה פוסט בבלוג שלה האומר: "לי ולבעלי יש שלושה בנים. לאחרונה גיליתי שאני בהיריון עם הבן הרביעי. אני ממש רוצה בת ולא רוצה להיות בנחיתות מספרית כה גדולה בביתי לעומת הבנים, האם עליי לעשות הפלה?"

באחת מתכניות הבוקר בטלוויזיה החליטו להתייחס לנושא והזמינו אישה הדוגלת בהפלות, ואותי, כאורחות. היא דיברה ראשונה ושיתפה את הצופים בעמדתה על זכות האישה על גופה. אני אמרתי שהתינוק בשבוע 16, ובכוונה לא קראתי לו "עובר", הינו בגודל של אבוקדו, אדם מעוצב לכל דבר, עם שיער המתחיל להופיע על הגולגולת שלו וציפורניים בכפות הרגליים. כשהזכרתי את העובדה שהילד שלא נולד הוא בן אדם, כפי שאתם יכולים לדמיין, היא התפרצה לתוך דבריי בקולניות.

המארח שאל אותי האם מותר להרשות הפלה במקרה של אונס. תגובתי הייתה שאונס הוא סוג של רצח לאישה, המכניס סוג של מוות אל חייה. הפלה היא מוות נוסף. כיצד שני מקרי מוות יוכלו להכניס ריפוי אל חייה של האישה הסובלת? כמו כן אמרתי שהפלה אינה עוזרת אלא פוגעת באישה. שוב, המארח והאורחת השנייה התנגדו. עוצמת הקול עלתה וכמעט ולא אפשרה שיחה, אבל אני הצלחתי לתת הצהרה מסכמת: "הילד ברחם הוא בן אדם, אם כי הוא נמצא בפנים ומאוד קטן, אך זהו רק עניין של מיקום ושל גודל. מגיע לו לקבל הגנה כבן אדם."

"האם גוף האישה הוא רק אקווריום?" שאלה המרואיינת שהייתה בעד הפלות.

לא, נשים אינן אקווריום. הן נוצרו להיות המגינות של התינוק שלהן! לתינוקות, מרגע ההפרייה יש הזהות שלהם, הגנים שלהם והד.נ.א. שלהם, האופי הייחודי שאלוהים נתן להם, סוג דם ומין. התינוק והאם אינם אדם אחד, אלא שניים—כל אחד נברא בצלם אלוהים חיים. אם איננו מגדירים את התינוק שעדיין לא נולד כבן אדם מרגע ההפריה, אזי באיזה רגע נבחר? האם פעימות הלב ביום ה—23 יעשו אותו יותר אנושי? האם גלי המוח המזוהים ביום ה—40 קובעים את אנושיותו? אולי צמיחת השיער על גולגלתו בשבוע ה—16 משמעה שיש לו הזכות לחיות? החוק בישראל קובע כי הילד הינו אדם רק כאשר הראש מתגלה והילד מנותק מחבל הטבור, כך שהפלה מותרת, מסיבות רפואיות, עד הלידה. למרות הגדרת החוק הזאת, ההיגיון מלמד אותנו שהילד הנסתר, המגיב לקולות המוסיקה, בועט ומתפתל, מוצץ את האגודל, נמנע מכאב וישן בשלווה הוא בן אדם.

הבה נעמוד יחדיו להגנת ה"אנשים" הללו, שאין להם קול משל עצמם.

 בשנה האחרונה גדלה אוכלוסיית ישראל ב—364,000, גידול של 2.0%.

במהלך הזמן הזה נולדו 176,000 ומתו 44,000.

הממשלה שלנו שילמה עבור כ—20,000 הפלות והיו עוד כ—20,000 הפלות בלתי חוקיות, שלא נרשמו.

במשלי כ"ד 12-11 כתוב:

הַצֵּל, לְקֻחִים לַמָּוֶת; וּמָטִים לַהֶרֶג, אִם-תַּחְשׂוֹךְ. כִּי-תֹאמַר– הֵן, לֹא-יָדַעְנוּ-זֶה. הֲלֹא-תֹכֵן לִבּוֹת, הוּא-יָבִין, וְנֹצֵר נַפְשְׁךָ, הוּא יֵדָע וְהֵשִׁיב לְאָדָם כְּפָעֳלוֹ.

כתבה זו הופיעה לראשונה במבזק חיים של בעד חיים, אביב/קיץ 2015.