אחדות "על פרשת דרכים" באזור לא רגוע

"בַּיּוֹם הַהוּא תִּהְיֶה מְסִלָּה מִמִּצְרַיִם אַשּׁוּרָה…יִהְיֶה יִשְׂרָאֵל שְׁלִישִׁיָּה לְמִצְרַיִם וּלְאַשּׁוּר בְּרָכָה בְּקֶרֶב הָאָרֶץ אֲשֶׁר בֵּרֲכוֹ יְהֹוָה צְבָאוֹת לֵאמֹר בָּרוּךְ עַמִּי מִצְרַיִם וּמַעֲשֵׂה יָדַי אַשּׁוּר וְנַחֲלָתִי יִשְׂרָאֵל" (ישעיהו י"ט 25-23).

במשך שלושה ימים, בין התאריכים 23.3.16-21.3.16, התאספו בכנסיית המשיח בירושלים מאמינים נוצרים מרחבי המזרח התיכון וממקומות נוספים לחוויה ייחודית ומרתקת בשם At the Crossroads ("על פרשת דרכים"). לפני הכנס יצאו המשתתפים לטיול בן ארבעה ימים בגליל ובירושלים בעקבות חיי ישוע ופועלו. בטיול ניתן הקשר היסטורי והוא האיר עיני רבים. הטיול הזה הוביל לשלושה ימים של התחברות, תפילה וסיעור מוחות.  דוד פילגי, רועה הקהילה בכנסיית המשיח ואחד ממארגני הכנס, ציין שהדגש בפעם הזאת הוא "לא רק לדבר על פיוס אלא גם לעשותו!" הנוכחים היללו והתפללו יחד בעברית, ערבית, כורדית, טורקית ואנגלית. היה זה זמן שבו חילקו עדויות ושמעו על הברכות ועל האתגרים שיש לתלמידי ישוע באזור הזה.

Members of the Jerusalem Evangelical Alliance Church lead worship during At the Crossroads 2016 in Jerusalem, Israel, on March 22, 2016. (Conference Press Release)
חברי כנסיית הברית האוונגלית בירושלים מובילים הלל בכנס

כפי שניתן לדמיין, אסיפה מהסוג הזה דרשה תכנון רב שגרר עמו סחבת אדמיניסטרטיבית לא קלה; למרות המכשול הבירוקרטי הושגו בתהליך איטי אבל בטוח כשמונים אשרות כניסה לארץ לאנשים מגאורגיה, טורקיה, ארמניה, מצרים, קניה, קפריסין, איראן ועירק. אשרות כניסה ניתנו גם למשתתפים שהגיעו מהרשות הפלסטינית ובסך הכול הוזמנו 220 אורחים – מאמינים בישוע מרקעים שונים וממגוון עדות – כולם, כולל מוסלמים לשעבר ויזידים, התאספו יחדיו ברוח של פיוס.

כשהעולם המערבי התעורר לדיווחי החדשות על פיגועי טרור בשדה התעופה וברכבת התחתית בבריסל, הוביל פילגי את באי הכנס לתפילה. זו הייתה הזדמנות להדגיש את חשיבות הכנס At the Crossroads. בהתייחסו לפיגועים הוא הדגיש: "ניסינו להתמודד עם אסלאם קיצוני באמצעות אימפריאליזם ומטוסי F-16 וכעת הגיע הזמן לתת לישוע לנסות".

זו פעם שלישית שהכנס התקיים בירושלים. הכנס הראשון חל בשנת 2012 ובו השתתפו 70 נציגים. באפריל 2014 הם נפגשו גם ביוואן, בירת ארמניה, בחודש שחפף להנצחת מאה שנה לרצח העם הארמני. כומר ארמני רחץ את רגליו של כומר תורכי לאחר שהלה ביקש סליחה וברכה בשם ישוע ובכך באה לידי ביטוי רוח אמתית של פיוס.

 פילגי הסביר שהפרויקט Crossroads שואף "לחשוב באופן התואם את כתבי הקודש ולפעול ברמה אזורית". הוא הדגיש את הצורך לרכישת ידע ולבישור ששם בדגש על מערכות יחסים. כמו כן הוא הדגיש את רצונם בפרויקט להגביר את שני הדברים הללו באופן מעשי על ידי שימוש בבית הספר לתלמידות בקפריסין כדוגמה. הם בחרו באברהם כדמות לחיקוי והרגישו שנקראו ללכת כמוהו, לסכן את הכול ולציית לקולו של אלוהים לברך את האומות. הפסוקים שעליהם הם התבססו לשירות היו מספר בראשית פרק י"ב 3-1 ומספר ישעיהו פרק י"ט 25-23. הם מאמינים שהברכות האלה יתגשמו כשיצחק וישמעאל, שני בניו של אברהם, ואלה המצוינים בישעיהו פרק י"ט, יתאחדו באמונה במשיח. אז כל המאמינים באזור יהיו מסוגלים ללכת יחדיו בהלל, פיוס וברכה. החזון הזה משתלב היטב עם הדגש של הכנס At the Crossroads 2016, בהשראת הפסוק מספר יחזקאל:

וְקִדַּשְׁתִּי אֶת שְׁמִי הַגָּדוֹל הַמְחֻלָּל בַּגּוֹיִם אֲשֶׁר חִלַּלְתֶּם בְּתוֹכָם וְיָדְעוּ הַגּוֹיִם כִּי אֲנִי יְהֹוָה נְאֻם אֲדֹנָי יֱהֹוִה בְּהִקָּדְשִׁי בָכֶם לְעֵינֵיהֶם (יחזקאל ל"ו 23).

מארגני הכנס עשו מאמץ רב שהכנס יישאר ניטרלי ככל האפשר מבחינה פוליטית, לא אנטי-ישראלי ולא פרו-ציוני, הם תולים את תקוותם בריבונותו של אלוהים בעיצומם של ימים לא רגועים, של אי-צדק ושל הרס. הם מאמינים שכבודו יכסה את הארץ וכוונותיו האלוהיות ינצחו. בדרך הזו, האומות ידעו שהוא האדון.