בין יזמות חברתית לעסקים בגוף המשיח

באמצע חודש אפריל מרכז ביכורי ישראל לקידום כלכלי (ע"ר) ערכה מפגש נוסף של "אחוות העסקים המשיחית" בחיפה. במהלך המפגש מנכ"ל הארגון, מרדכי וויסמן, הכריז על תחרות התוכניות העסקיות ל-2016 אשר נושאת פרסים כספיים גדולים ומיני תמריצים אחרים של סיוע.

"נפגשנו בבית ידידיה, בחיפה. היו כמעט 60 בעלי עסקים משיחיים. הרוב, עסקים קטנים ועצמאים למיניהם, אך גם מנהלים בכירים בחברות מבוססות. שמחנו לראות גם מספר משתתפים ערבים. בערך שליש מהמשתתפים לא הכרתי קודם לכן, וזה מעודד כי אני מכיר את מרבית האנשים בגוף המשיח במגזר העסקי.

שלושה דוברים חלקו מהניסיון שלהם בעבודה, מבחינה מקצועית ומבחינה רוחנית. התמה המרכזית היתה באתגרים בפתיחה ופיתוח עסק. הם שיתפו אותנו בסיפורי הצלחה וכישלונות. כמו כן ערכנו סדנת נטוורקינג ('רישות'). במשך שעה הם נפגשו ברצף עם שורת משתתפים אחרים, ובכל פעם הוטל עליהם למצוא פרוייקט משותף עסקי פוטנציאלי. מתוך הפעילות הזאת עלו רעיונות לפרויקטים ריאליים מאוד. יש לציין שהיו שם אנשים שנפגשו בעבר בשוק העבודה ורק עכשיו הבינו שהאחר גם מאמין."

מרדכי מסביר שאחוות העסקים נולדה לפני 9 שנים כדי לקדם יחסי עבודה בין האנשים בגוף המשיח ומחוצה לו. כיום הם מתקשרים עם רשימה של חמש מאות איש בישראל, הכוללת כאלה שסתם מתעניינים ועד יזמים ואנשי מקצוע רציניים בשוק.

firstfruits 2"לקחנו על עצמנו את כל הנושא של העצמה כלכלית בגוף המשיח. זה התפקיד שלנו וכך אנחנו רואים את עצמנו למרות שלא הכתירו אותנו. אנו מעין רשות לפיתוח. ונכון שזה גדול עלינו אבל מצד שני אנחנו מאמינים בזה ודוחפים בכמה כיוונים במקביל. אנחנו רוצים שמאמינים יהיו בשוק וישפיעו, אבל הם גם צריכים להיות מקצוענים ברמה האישית. בנוסף לעידוד יזמים ויזמות, אנו מספקים הכשרה מקצועית וגם פעילויות שמטרתן לקדם קשרים וערכים.

יזמים באים אלינו עם מגוון רחב של ניסיון ויכולות, ואנו משתדלים לעזור לכולם. כמו כן, יש אנשים שחושבים שהם רוצים להתחיל עסק אך אחרי שהם עוברים דרך הקורס מבינים שזה לא מתאים להם. זה שווה את ההשקעה שלנו כי חסכנו להם שנים של קשיים והוצאות. אני לא יכול להגיד שיש המון יזמים משיחיים, אבל לאט לאט יש יותר. ישראל היא מעצמה יזמית, משהו בתרבות שלנו התפתח במפגש בין האוירה המזרח-תיכונית והערכים המסורתיים של למידה ותושיה. זה הבשיל תחת לחץ המציאות המורכבת שלנו – כי "הצורך הוא אבי ההמצאה". בגלל זה, ברמה האישית מיעוט היזמים המשיחיים הפתיע אותי – ציפיתי שיהיה שידרוג בגוף המשיח כי מתווסף הפן הרוחני היצירתי."

וויסמן מסביר שבדורות הראשונים של גוף המשיח בארץ הדגש העיקרי היה על בניית קהילות מקומיות. מסיבה זו, המרץ היזמי והחלוצי זרם להקמת ארגונים חברתיים שלא למען-רווח. בנוסף, יתכן שלעיתים רצון ותעוזה להתקדם ולהתחזק כלכלית התפרשו כגאווה או כחומרנות. לדעתו, סיבות אלו תרמו לכך שהיום אין הרבה עסקים משיחיים והתרבות הפנימית לא בהכרח מעודדת יזמות כלכלית ועסקית, בניגוד בוטה לחברה הישראלית הכללית.

"אמנם יזמות עסקית ויזמות חברתית דורשות תכונות דומות, ולכן זה לא מפתיע שבין המיסדים של הקהילות היו גם כאלה שהקימו עסקים קטנים (לדוגמה ויקטור סמדג'ה), אך הם במיעוט. קיבוץ יד השמונה זה דוגמה נוספת של יזמות חברתית, והייתה שם גם פעילות עסקית. היום רואים שינוי גישה, במיוחד בדור החדש, הם מחפשים אפיק לייצר משמעות והשפעה מחוץ לכותלי הקהילה, ועסקים נותנים מסגרת טבעית לביטוי תשוקה זו. אולי אנו גם לומדים איך להיות עניו ובאותו הזמן בעל השפעה, מלא בביטחון ובאמונה.

אני בעצמי יזם חברתי. האינטרס שלי הוא לבנות ולחזק את גוף המשיח, ומצד שני אני מאוד אוהב את כל התחום העסקי ואני משתמש בעסקים לקדם אג'נדה חברתית. כשאני מסתכל על גוף המשיח, אני אופטימי, כי אלהים שם בנו כל כך הרבה שניתן לפתח ולתת. יש לנו פוטנציאל אדיר. אני רוצה לעודד את כל היזמים ביננו (וגם אלה שכרגע רק חולמים על יזמות), ותיקים וצעירים, להשתתף בתחרות התכניות העסקיות. זוהי הזדמנות מצויינת לקחת צד פרקטי של אמונה ולראות מה אלהים יעשה!"

*למידע נוסף ולהירשם לתחרות, ניתן לכתוב אל director@ely-israel.org.