האור זורח בגליל – ראיון עם אפרים גולדשטיין

לאחר שמר אפרים גולדשטיין "פינק" אותי באיחור של 20 דקות, התיישבנו לדבר באחד מבתי הקפה ברחוב הגעתון, נהריה, בירת הגליל המערבי. "מצטער על האיחור. קפה יוכל לפייס אותך?" הוא שאל, מתנצל. "וודאי" עניתי בחיוב. (איזה יהודי היה עונה בשלילה?).

אפרים גולדשטיין הוא רועה קהילת "אור הגליל" שבנהריה, ומנכ"ל הענף הישראלי של ארגון CJF Ministries. לא מזמן, אפרים חזר מכנס משיחי בגאורגיה וזו לא הפעם הראשונה שהוא מדבר בפני קהל מאמינים בחו"ל. הייתי סקרן לגלות מה הוא עושה למען הקהילה בארץ ובגולה.

תוכל לספר לי קצת על הארגון? מה הם ראשי התיבות של CJF?

"CJF הם ראשי התיבות של Christian Jew Foundation. רבים לא אהבו את השם, כי הוא היה מבלבל, לא ברור אם אתה נוצרי או יהודי, וגם יותר מאוחר ממילא הוחלט לקרוא לעצמנו יהודים משיחים (Messianic Jews). לכן בסופו של דבר הוא שונה ל-CJF Ministries. זה היה אחרי מות המייסד, אולם המהלך קיבל הכרה מאשתו שהייתה בזמנו בחיים.

מקורו של הארגון, הוא לא ארץ-ישראלי?

"לא. את הארגון ייסד יהודי בשם צ'ארלס האף מסן אנטוניו שבטקסס. למדתי להכיר אותו מתוכנית הרדיו שהוא היה מנחה. אני וחבריי, היינו מחקים את הצורה שבה צ'ארלס היה פותח את התוכניות The Christian Jew Hour."

כמה זמן אתה פועל בארגון?

"ב-2010 הפכתי למנכ"ל CJF-ישראל, אבל הארגון פעל כבר הרבה שנים בארץ… משנות ה-90 אני חושב. עד לאותו זמן עבדתי יותר מ-30 שנה עם הארגון 'יהודים למען ישוע'. "

מה מטרתו של הארגון?

"מטרתו העיקרית של היא בישור ליהודים, אבל לא ליהודים בלבד, אלא גם לגויים. הארגון עוסק גם בהסברה ולימוד נכון של הכתובים. אנחנו מקנים כלים לבישור עבור נוצרים, כיצד יוכלו לבשר ליהודים בצורה יותר אפקטיבית."

כיצד אתם עושים זאת?

"רדיו, כנסים וכן הארגון מוציא לאור גם מגזין."

אני נזכר בסיפור עדותו של עומרי, הוא מוביל את הרעיון מאחורי HIT. זאת הייתה בחורה נוצרייה מאוסטרליה שכיוונה אותו לאדון. היא עשתה את זה כששאלה אותו שאלות על העם שלו, העם היהודי. ייתכן ואלו דברים שהוא אף פעם לא היה חושב עליהם, לו היה מתבשר בארץ על ידי יהודים. אני יכול להבין את החשיבות של הקניית כלים כאלו.

"וזאת בדיוק התמונה שנוצרת כשאנו מדברים על בישור ליהודים. כשיהודי מבשר ליהודי, המבשר יואשם בזה שהלה אינו יהודי כשהחליט להאמין בישוע, הוא בגד בעמו ונכרת ממנו כשבחר ללכת אחרי "אל הנכר". ברגע שנוצרי מבשר ליהודי, המבשר יואשם באנטישמיות ובהיסטוריה של רדיפות בנות 2,000 שנה. זאת בדיוק הסיבה מדוע אנו מקנים כלים לבישור עבור הנוצרים. הם צריכים לכוון אותם חזרה לעם שלהם, למדינה שלהם ולמשיח היהודי שלהם."

למה אתה חושב שישראל חשובה בעולם של המאמינים כיום?

"בעיקר בגלל תיאולוגיית החילוף. עד להקמת מדינת ישראל, תיאולוגיית החילוף הייתה פופולארית ומקובלת, אבל ברגע שקמה מדינת ישראל ויהודים שחזרו את עצמאותם בארץ התנ"ך, נוצר בלבול בקרב מאמינים רבים. המון חשבו שאלוהים סתם את הגולל על עם ישראל ועכשיו בחר לו עם חדש המורכב ממאמינים מן הגויים. ישנם מאמינים החושבים שליהודים אין זכות על הארץ ובעיניהם אנחנו עדיין רוצחי המשיח. לימוד נכון של הכתובים והנבואות הנוגעות לישראל חשוב לקבלת תמונה קוהרנטית של המציאות לאור כתבי הקודש."

אפרים, אבל גוף המשיח חלוק בדעתו בנוגע למקומה של ישראל בתוכניתו של אלוהים היום וזה עדיין לא מונע מרובם לאהוב את ישראל, ללא קשר לנבואות התנ"ך.

"תראה, השיח התיאולוגי סביב ישראל והקהילה לא היה במרכז העניינים עד להקמת המדינה ושחרור ירושלים, כעת הוא הפך רלוונטי מתמיד. אני לא צריך להגיד לך כיצד ישראל מוצגת בתקשורת העולמית. הלימוד על ישראל, גם בחוגים משיחיים הוא שלילי בהרבה מקומות בעולם. הם לא רואים את נאמנותו של אלוהים כשהוא קורא לעמו לשוב לארצו, הם רואים גוף פוליטי גרידא שהשתלט על עם חסר אונים. לפי עיניהם אנחנו מדינת אפרטהייד ותו לא."

אם כך העולם האמוני משפיע על השקפתם הפוליטית.

"כמובן. אני לא יודע אם שמעת על הכנס Christ at the Checkpoint?"

לא. תוכל להרחיב?

"זה כנס שמתקיים כל שנה ומבחוץ הוא עושה רושם שמטרתו לחזק את הקהילה הפלסטינית הלחוצה ולקדם שלום וסובלנות בין שני העמים, אבל זו רק פארסה כדי לקדם דה-לגיטימציה של ישראל. הם עושים עבודה טובה בלגייס תומכים שמוכנים לתת יד לאנדרדוג.

"במבצע צוק איתן, למשל, מאמינים פלסטינים מהגדה יצאו בסרטון בו הם תומכים בחמאס. כשכביכול חמאס הוא ארגון שחרור הפועל למען עם מדוכא בידי הכובש הציוני."

לא מזמן חזרתי מגאורגיה, ספר מה עשית שם.

"ישנו כנס שנתי שמתקיים כל שנה בארצות ברית המועצות לשעבר; Israel in God’s Plan, שם השתתפתי כאחד הדוברים. בכנס השתתפו כ-150 איש."

על איזו נושא יצא לך לדבר הפעם?

"דיברתי על קיבוץ גלויות באחרית הימים; ירמיהו טז:יד-טו, יחזקאל יא:טז-יז."

באילו מדינות נוספות יצא לך לדבר על ישראל?

"יצא לי לדבר במלזיה, קוריאה, בלרוס, אוקראינה, מולדובה וכמובן בארה"ב."

ישנם תוכניות לזמן הקרוב?

"בחודש דצמבר אני צריך לטוס לניו זילנד, לשרת ולבשר למטיילים ישראלים."

לסיום ספר לי קצת על החזון שלך.

"התגוררתי תקופה מסוימת בירושלים, עוד תקופה בתל-אביב, אבל אני מרגיש שהאדון קרא לי לכאן, לנהריה, על מנת לחזק את הגליל המערבי. אני רואה חשיבות רבה לאזור כאן ואכן ישוע הוא אור הגליל! אני מתפלל עבור האחדות של המאמינים כאן ורואה את המשימה שלי לשרת יהודים וערבים כאחד. אני באמת רואה בנהריה כמרכז המשיחי של הגליל המערבי, אבל זה לא קל, הרבה אנשים נודדים לאזור המרכז, בעיקר החבר'ה הצעירים שאמורים לבנות את הקהילה ואת העתיד שלה. המשכורות נמוכות ואלו שעובדים בהיי-טק עוזבים לתל-אביב והסביבה. הקהילות בגליל המערבי עניות ויש הרבה פנסיונרים ועולים חדשים, בעיקר מברה"מ לשער, שמתמודדים עם מיני קשיים. התפקיד שלנו הוא לחזק אותם ולעודד אותם כאן.

"אני חושב שאנחנו צריכים לעזוב את המנטאליות של ההסתכלות פנים קהילתית ולהביט מחוץ לבועה שלנו. אנחנו צריכים לשאוף לאחדות ושיתוף פעולה בין הקהילות. יש קהילות שחזקות בדבר אחד וחלשות באחר, אנו צריכים לזכור שאנו איברים שונים בגוף, אבל לכולנו ראש אחד: המשיח ישוע."

שיתוף
Arthur Schwartzman grew up in Israel. He spent four and half years in the service, operating the Iron Dome. It was during that time that he became a Believer, after reading the New Testament. He has completed a degree in Practical Engineering and in 2015, he published his first book.