פורנוגרפיה – בואו נדבר על זה

באופן מאוד תמוהה ודי מעצבן אפשר לומר… פורנוגרפיה הפכה להיות חלק משגרת חיינו. יש את העניין המודע – שאדם באופן יזום ניגש לתכנים פורנוגרפיים. גולש באתרי פורנו, מזמין סרטים כחולים ונהנה מזה. ויש את העניין של תת המודע – התכנים הפורנוגרפיים היום נמצאים סביבנו בכל מקום! ילדינו עלולים להיחשף לתכנים אלה בכל ארוחת בוקר כשהם מביטים באריזת הקורנפלקס, בצהריים בכרזה פשוטה לבושם המתנוססת על גב האוטובוס עליו הם עולים חזרה מבית הספר הביתה ובערב בכל פרסומת שנייה שעל מסך הטלוויזיה בין סרטי האנימציה התמימים בהם צופים. התוכן המיני הזה קיים בכל מקום, זוהי הנורמה המקובלת בחברה היום. קל מאוד להפוך את זה לדבר שבשגרה והעין שלנו כבר לרוב לא שמה לב לכל הפורנוגרפיה שמקיפה אותה, פשוט כי – התרגלנו.

מדי פעם בעלי ואני נוסעים בנתיבי איילון, ברכב שירי הלל. בננו הקטן יושב בכיסאו במושב האחורי. האווירה כל כך רגועה ונעימה. יצרנו לעצמנו את ה"בועה המשיחית" הקטנה שלנו. אך לפתע אנחנו מתוודעים לפרסומת ענקית של דוגמנית יפייפיה כשעל גופה בגד קטן שלא משאיר הרבה מקום לדמיון. והשאלה הנשאלת היא: "למה?!" למה אנחנו ובמקרה הספציפי הזה, במיוחד בעלי ובני הקטן צריכים להיחשף בצורה כל כך לא מכבדת לתכנים האלה בחיי היומיום שלהם? מבלי שבכלל ביקשו, רצו, התעניינו? מבלי שבחרו לחטוא באופן יזום וישיר.

דבר אלוהים מאוד ברור בנושא זה. אלוהים שונא חטא. פורנוגרפיה – היא חטא. אם הבטנו בגבר או אישה במודע עלינו לדעת שאנחנו חוטאים ולשים סוף להרגל זה ואם שלא במודע – אפשר לומר שזה לא תקין וזה מצריך מאיתנו לעשות פעולה מסויימת כמו תפילה להגנה על מנת לשים לב שזה לא יוביל אותנו לחטוא במחשבותינו. אלוהים אומר לנו בדברו "שמעתם כי נאמר 'לא תנאף'. ואני אומר לכם שכל המביט באישה מתוך תאוה אליה כבר נאף אותה בליבו" (מתי ה' 27-28)  קשה מאוד להתסכל על תוכן מיני בלי שהמוח ייצר איזה שהוא הורמון של משיכה או הנאה, תאווה. כך אלוהים ברא אותנו. השטן לקח את הטוב, היפה והמיוחד שאלוהים ברא ונתן לנו כמתנה ועיוות אותו לחלוטין. היום משתמשים בברכה הזו שהוא יצר עבורנו כדבר שלילי ולרעתנו על מנת להרוס דימוי גוף בריא לנערים ונערות, להרוס חיי נישואים, לשתול רעיונות וצפיות מופרכות בנושא יחסי מין ואינטימיות ולגרום להתמכרות שאין לה שובע – לגברים ונשים כאחד. אלוהים נותן לנו דרך מוצא ועוזר לנו להתמודד עם כל קושי וכל חטא שכן, "שום נסיון לא בא עליכם מלבד נסיון אנושי רגיל. נאמן הוא האלוהים ולא יניח לכם להתנסות למעלה מיכולתכם, אלא עם הנסיון יכין גם את דרך המוצא כדי שתוכלו לעמוד בו" (הראשונה אל הקורינתים י' 13)

הפורנו פועל על המוח כסם. כאשר עושים משהו שאנחנו נהנים ממנו כמו ספורט, מין, אכילה ועוד… המוח מפריש הורמונים שגורמים להנאה. הנאה זו היא גם מה שגורם לנו לחזור על הפעולה שוב ושוב. הבעייה היא שאותם הורמונים משתחררים מהמוח גם כאשר אנחנו עושים דברים פחות טובים ונאים בעייני אלוהים כמו שימוש בסמים או צפייה בפורנוגרפיה.

אז איך לפעול?

במובן הרוחני, להחליט על שינוי דרסטי בחיינו! "אם עינך הימנית תכשיל אותך, נקר אותה והשלך אותה ממך, כי מוטב לך שיאבד אחד מאבריך משיושלך כל גופך לגיהנום. ואם ידך הימנית תכשיל אותך, קצץ אותה והשלך אותה ממך, כי מוטב לך שיאבד אחד מאבריך מרדת כל גופך לגיהנום." (מתי ה' 29-30)

אם אנחנו בין הצופים בפורנוגרפיה במודע – עכשיו זה הזמן לחזור בתשובה מלפני אלוהינו שבו החסד והברכה והמוצא, ולהחליט עוד היום שרצוננו הוא לשנות את ההרגל המגונה הזה. לטהר את חיינו, עינינו, ליבנו ומחשבותינו ולתת לאלוהים לשבת בענווה ובאהבה על כס המלכות בנושא זה בחיינו ולהשליך החוצה את האויב שכרגע יושב שם בלעג וברשעה.

אם אנחנו בין הצופים בפורנוגרפיה בתת המודע – להתפלל באופן יומיומי שאלוהים יטהר את מחשבותינו מכל "אורח" לא רצוי, שיגן וישמור על תת המודע שלנו מפני כל רע ומפני כל חשיפה לתוכן שכזה המצוי סביבנו. לבקש ממנו שיחזק את נפשנו באמצעות רוח הקודש ושנדע להבחין בין טוב לרע. אמנם אנחנו חלק מהעולם הזה אבל שנדע להיבדל ממנו במיוחד בנושא זה.

במובן המעשי, הכנעו ובקשו עזרה.  "הכנעו לפני אלוהים. התיצבו נגד השטן ויברח מפניכם. קרבו לאלוהים ויקרב אליכם. החוטאים, רחצו ידיים. טהרו את לבבכם, הפכפכי הלב!" (יעקוב ד' 7-8) קרבו לאלוהים והכנעו לו במלוא מובן המילה. הרפו, עברו לכיסא השני ותנו לו להיות הנהג בחייכם. "התוודו על חטאותיכם איש לפני רעהו והתפללו איש בעד רעהו, למען תרפאו. גדול כוחה של תפילת צדיק בפעולתה" (יעקוב ה' 16) גשו לאדם קרוב או בעל סמכות בחייכם ושתפו אותו בהתמודדות שלכם. בקשו שיתפלל איתכם וכך תוכלו לשאת בעול יחד עם אדם נוסף שיהיה שם עבורכם ברגעי משבר, שישא אתכם בתפילה ובאהבה. אדם זה יוכל להיות ערב לך ולעזור לך להשמר נקי מחטא ברגעי הקושי.

ספקו הגדרה ברורה למונח פורנוגרפיה. הורים – ילדים נחשפים לפורנו כבר מגיל 8! תנו שם לבעייה זו כאשר פותחים את הנושא בתא המשפחתי. לא יעזור אם נשתמש במילה גדולה ולא מובנת. הסבירו מה זה. פשטו את המושג למילים ברורות כמו: פורנוגרפיה זה תמונות של אנשים בלי בגדים שגורמים לנו להרגיש חוסר נוחות, מבוכה או גועל ולפעמים אפילו זה גורם לנו להתרגש ולכן זה קצת מבלבל". בקשו מהילדים לספר לכם אם חבר או חברה מהכיתה הציעו להם לצפות בסרטון "מיוחד", תנו מקום לדבר על הדברים בתא המשפחתי. אין צורך לחכות לגיל העשרה, שם יש חשיפה וודאית לפורנוגרפיה אבל אולי אז יהיה קשה יותר ולעיתים אפילו בלתי אפשרי ליצור שיח בנושא. 

פתחו תשומת לב! כל אחד מאיתנו הוא שומר ביתו, עלינו לשים לב מה עובר את סף הדלת או את המסכים השונים ונכנס אלינו הביתה. רוב החשיפה הלא רצויה לפורנוגרפיה מתרחשת בתוך הבית.

הגדירו גבולות ברורים לשימוש בטכנולוגיה בבית. הגדרת קווים מנחים בנושא צריכת אינטרנט, שעות שימוש ואיזורי השימוש בבית. באופן אישי, לקחנו החלטה שאצלנו בבית לא יהיו לילדנו טלווזיות או מחשבים בחדרים, בגלל הרצון שלנו להגן עליהם. גם בנושא הפלאפונים הסלולאריים יהיה עלינו להחליט כיצד לפעול כשילדינו יגיעו לגיל בו הם זקוקים להם. חשוב כי הגבולות יכללו את כל חברי המשפחה ובכך יעבור המסר כי בטיחות באינטרנט זה דבר חשוב בכל גיל.

לסיכום, הנושא הזה הוא גדול מאוד ואפשר להרחיב עליו במאמרים רבים ולתת הרבה יותר מידע ומחקרים שתומכים ומפרטים את החומרה שבבעיה זו. אלוהים שלנו הוא אל של טוהר ואמת שרוצה שנהיה מרוכזים כל כולנו בו ובדברו. אני מתפללת שעינינו יהיו מוגנות וליבנו יהיה חזק ושנדע לסנן את החיצים הבוערים של הרע ולעמוד מולו עם חרב הרוח, עם הטוב והרצוי בעייני אלוהינו!