"חצים" מכינה קדם צבאית משיחית הראשונה בישראל!

דבר מרגש מאוד קרה לאחרונה, מכינה קדם צבאית משיחית הוקמה לראשונה בישראל. כדי להבין את הסיבה להקמתה ובכלל את עבודת השרות עם חיילים משיחיים בארץ ישראל צריך להבין לפני כן בעיה שקיימת, כן, לצערנו מתוך בעיה חמורה שירות זה קם ובחסד אלוהים תופס תאוצה מיום ליום.

הבעיה היא העובדה כי אחוז גדול מהנוער המשיחי פונה עורף לאמונה בתקופת השירות הצבאי. ההערכה הגסה היא שכ- 30%-40% מהנוער המשיחי עוזב את האמונה או מתרחק ממנה בזמן השירות הצבאי. יש לציין כי חלקם חוזרים לאחר סיום שירותם הצבאי לאמונה וחלקם הגדול, לצערנו – לא.

ישנן סיבות שונות לתופעה זו. החיילים שלנו מוקפים 24/7 בחברת אנשים לא מאמינים שהשיח בה עולמי לחלוטין, מחסור בזמן של תפילה, קריאה והגות בדבר אלוהים עקב לוח הזמנים הצפוף של השרות הצבאי, אובדן זהות, פחד לבשר ולחיות על פי הסטנדרטים של דבר אלוהים והאמונה המשיחית, אי יכולת להגיע לקהילה על בסיס קבוע, התרחקות מהחברה המשיחית ועוד…

בשנים האחרונות גוף המשיח בישראל הבין שבעיה זו קיימת וכתוצאה מכך הפעילויות למיועדים לשירות בטחוני, לחיילים בשירות פעיל ולחיילים משוחררים טריים גדלו במספרם ונועדו לתמוך בחיילים המשיחיים  ולחזק אותם במהלך שירותם. הפעילויות העיקריות שמתקיימות הם מפגשי קבוצות חיילים בערים מרכזיות, כנסי חיילים, תוכנית הכנה לקראת הצבא – "נצור" וכעת גם המכינה הקדם צבאית – "חצים".

ללא ספק ישנה עוד עבודה רבה בקרב החיילים המשיחיים בארץ שמספרם גדל מיום ליום. המטרה של מתן אוחנה, שעובד מטעם מרכז נתיבה עם החיילים משיחיים היא לנסות ולפעול לצמצום  אחוז החיילים המשיחיים שעוזבים את האמונה בזמן השירות הצבאי.

מתן אומר: "אני מרגיש שאנחנו בגוף המשיח בישראל נלחמים בקרבות שונים בנושא האמונה אבל אנחנו מפסידים במלחמה כאשר אחוז גדול כזה עוזבים את האמונה. אם נעשה חישוב קצר וגס נבין שבכל רגע נתון יש כ 350-450 חיילים משיחיים בצבא, אם 30%-40% מהם עוזבים את האמונה זה אומר שכ- 100-150 נערים ונערות עוזבים את האמונה המשיחית כל 3 שנים. זה נתון מפחיד ועצוב שעלינו להתפלל עליו ולפעול לשיפורו"

אז למה בעצם מכינה?

גוף המשיח בישראל נמצא בשנים של צמיחה והתפתחות בכיוונים רבים ובנושאים מגוונים. בדיוק כמונו היום, גם הציונות הדתית הייתה במקומנו לא לפני הרבה שנים. בשנות ה 60-70 הציונות הדתית בישראל מנתה כמה עשרות אלפים והבינה שהנוער שלה, שמתגייס לצבא, מאבד את האמונה היהודית ומתבולל עם החילוניים ואורח החיים החילוני של הצבא. מכך החליטה הציונות הדתית לפתוח מספר מכינות קדם צבאיות כדי לחזק את האמונה של בניה ולצמצם את אחוז העוזבים את הדת בשרות הצבאי. (נשמע מוכר..?)

היום ישנם עשרות מכינות ציוניות דתיות בישראל ומאות בוגרים בכל שנה, מאות אלפי אנשים שמשתייכים לזרם הציוני דתי, המתגוררים בישובים דתיים ציוניים, מפלגות בכנסת, שרים בממשלה, מפקדי צה"ל בדרגות הביניים – הם ברובם בוגרי מכינות קדם צבאיות של הציונות הדתית ומכינות הדומות לה. במבט מעמיק הלך להם לא רע בכלל! יותר מזה, הם מהווים היום גורם משפיע בארץ ישראל בכל התחומים ואחוז האנשים שחוזרים בשאלה קטן מאחוז האנשים שחוזרים בתשובה.

הרעיון של להקים מכינה קדם צבאית משיחית נמצא כבר מספר שנים במחשבותיהם של כמה מנהיגים בגוף המשיח העובדים עם נוער משיחי. ההבנה שעלינו לחזק את האמונה והביטחון של הנוער שלנו לקראת השירות הצבאי ולפתח תכונות וכישורים שונים באופי שלהם כמו עבודת צוות ומנהיגות התגבשה מאוד בשנים האחרונות.

יואל גולדברג, מנהל מרכז נתיבה שעובד עם נוער משיחי בישראל, החליט להרים את הכפפה וביחד עם ארגון לך-לך, העוסק בתלמידות לנוער וצעירים משיחיים בארץ, הקימו את מכינת "חצים".

תאריך היעד לפתיחת המחזור הראשון של מכינת חיצים היה ה 5 לספטמבר 2016. אך דבר זה הצריך תהליך ארוך של תפילה ותכנון.

מתן מספר: "מכינה משיחית הייתה על ליבי מתקופת השירות הצבאי. במהלך השירות יצא לי לראות שוב ושוב איך בוגרי מכינות קדם צבאיות מגיעים לצבא מוכנים יותר לאתגרים, קשיים והתמודדויות שונות שהצבא דורש מחיילים ומשם הם גם מרבים לתפוס את תפקידי הפיקוד בצבא.

המחשבה שגם אנחנו, בגוף המשיח, זקוקים למכינה התחזקה בליבי יותר ויותר. הבנתי שאנחנו צריכים לפתח את הנוער שלנו מבחינת האמונה שלהם לקראת השירות הצבאי ושעם כך נוכל גם לשפר ולפתח תכונות וכישורים חשובים באופי שלהם שיעזרו להם להצליח בשירות הצבאי ולאחר מכן גם בבניית גוף המשיח.

ליואל גולדברג ולי היו שיחות בנושא זה אבל רגע האמת הגיע ופנו אליי עם הצעה לרכז ולבנות את המחזור הראשון של מכינת חצים. קרן, אשתי, ואני היינו לתקופה בחו"ל בזמן של שירות ובאותו הזמן התפללנו על הנושא רבות. לבסוף הבנו שאכן זהו רצון אלוהים שאקח חלק בשרות זה.

מרגע ההחלטה על הקמת המכינה היה חשוב לי ולמנהיגי הצוות של מרכז  נתיבה וארגון "לך לך" להרכיב את הצוות המתאים ביותר למטרה זו. ההחלטה על בחירת הצוות לוותה בתפילה ולבסוף נבחרו שני מדריכים ושתי מדריכות. הקריטריונים שהנחו אותנו בבחירת המדריכים היו שהם סיימו שירות צבאי מלא ובחסד האדון שמרו על האמונה במהלך השירות והיו עדות לסובבים אותם. קריטריון חשוב לא פחות הוא שלאותם מדריכים תהיה זיקה וחשיבות להדרכה ושירות עם נוער משיחי יהיה קרוב לליבם. איתם גם התווספו אנשי צוות לוגיסטיקה ואדמיניסטרציה אשר העניקו מעטפת מלאה לתוכנית.

מחודש מרץ התחלנו לעבוד באופן אינטנסיבי על המכינה. בניית תוכן של שיעורים, סדנאות ופעילויות, גיבוש הצוות המתאים וגיוסו, הכנות לוגיסטיות, אישורים לכל הפעילויות, הרשמה ובחירת החניכים לתוכנית, הכנת סגל, גיוס משאבים ועוד…

המכינה נועדה לבוגרי כיתה י"ב  2016, מחזור 1998. תנאי הקבלה ההכרחיים למכינה היו שהחניכים המשתתפים הם מי שקיבלו את ישוע לליבם שחיים אורח חיים משיחי ורוצים לקבל וללמוד בזמן המכינה כמה שיותר לקראת השירות הצבאי ואשר מוכנים להשקיע, להתאמץ ולהוציא את המירב מעצמם לכל אורך תוכנית המכינה.

את בניית התוכן התחלנו כחצי שנה לפני מועד פתיחת המכינה. התוכן היה אחד הנושאים החשובים לי ביותר. חשבנו על זה רבות והתכנים עצמם נבנו אחרי דיונים רבים תוך שאילת השאלה – מה החניכים צריכים ללמוד בזמן הזה ואילו חוויות ופעילויות עליהם לחוות ולעבור כדי שהם ייגשו לשירות הצבאי ויהיו מוכנים לו בצורה הכי טובה וייעילה. תוכן המכינה נבנה על גבי ארבעה צירים מרכזיים:

  • ציר א' – תלמידות – ציר זה הינו רצף של שיעורים עם הנחת יסוד כי כל נושאי התלמידות הם דברים אותם מאמין צריך לדעת ולהעמיק את הידע שלו לקראת ממשק רב עם לא מאמינים כפי שמתקיים בצבא. בציר זה החניכים עברו סדנאות רבות המכילות שיעורים רבים על נושאים בסיסיים כמו הישועה, החטא, חזרה בתשובה, זהות משיחית, הבשורה, בישור, אפולוגטיקה ועוד… ציר זה נועד להעמיק את הידע, האמונה והביטחון של החניכים באלוהים.
  • ציר ב' – מורשת וידיעת הארץ – ציר זה נועד להעמיק ולחזק את הקשר של החניכים עם ארץ ישראל, עם ישראל וההיסטוריה. בציר זה החניכים עברו שיעורים על מלחמות ישראל, היסטוריית המדינה, סיורים בשטח, סקירות גיאוגרפיות וטיולים רבים.
  • ציר ג' – חינוך וכישורים – ציר זה נועד לבנות ולפתח את החינוך האישי והמשמעתי ופיתוח הכישורים האישיים של החניכים. בציר זה החניכים קיבלו משימות ואחריות לאורך כל המכינה כמו לדוגמא- חניכים תורנים, אחראי לוגיסטיקה, ניקיונות, משימות כמו להעביר הרצאות על נושאים שונים בנושאי האמונה ובידע כללי וזאת על מנת לפתח את היכולת שלהם לדבר מול קהל ולהכין שיעורים. החניכים קיבלו משימות של ארגון אירועים ופעילויות לעצמם ולשאר החניכים וזאת על מנת לפתח את היוזמות והתרומה שלהם לגוף המשיח.
  • ציר ד' – חיילות משיחית – ציר זה הינו רצף של שיעורים על כל הנושאים הקשורים באמונה אותם החניכים יעברו מרגע הגיוס לצה"ל ועד יום השחרור. המטרה היא לדבר על כל נושא כמו קושי, אתגר ופיתוי שבהם החניכים יתקלו במהלך השרות הצבאי ולנסות לראות וללמוד יחד מה דבר אלוהים אומר על כל נושא כזה ואיך אנחנו יכולים להתגבר עליו ולצאת מנצחים. זהו הציר המרכזי ביותר שנועד להכין ולחזק את החניכים לקראת השירות ואכן החניכים אהבו וציינו שלמדו הכי הרבה ממנו. "
screen-shot-5777-01-25-at-11-22-54-am
אתגר פיזי וגיבוש החניכים

אז כפי שתוכנן, המכינה החלה ב 5 לאוקטובר, אליה התקבלו  19 חניכים וחניכות. צוות המכינה החל בהכנת סגל, תפילה עבור התוכנית והחניכים והכנות לקראת קליטת החניכים כשבועיים לפני פתיחת המכינה. ההתרגשות הייתה בשיאה ביום פתיחת המכינה. היה זה עבורם ממש חזון שמתגשם, לראות שהדבר שעבדו עליו כל כך הרבה זמן ורבים התפללו עבורו קורה. טקס הפתיחה של המכינה נערך במצדה, משם החניכים נכנסו לשבוע התנעה. כלומר, גיבוש ביניהם כקבוצה וכצוותים קטנים בהם שובצו היה זה זמן בשבילם להבין איך שגרת המכינה עובדת – חלוקת האחריות והתפקידים בניהם ועוד…

מהשבוע השני הם נכנסו לעובי הקורה בלימודים ובתוכן אותו למדו. מהר מאוד הצוות הבין כי הפורמט עצמו, והדרך בו הם נבנה עובד טוב והוא מוצלח. כמו בכל תוכנית בתחילת דרכה הם גילינו מספר דברים שעליהם לשנות ומיהרו לשפר אותם באופן מידי כדי להתייעל.

screen-shot-5777-01-25-at-11-21-36-am
בוגרי מחזור א' של מכינת חיצים

במהלך התוכנית הצוות כולו ראה שינוי חיובי, פועל ותהליך טוב שקורה אצל רבים מהחניכים מבחינה חברתית, קשר עם אלוהים, רצינות ולמידה טובה מהתפקידים ומהאחריות אשר היו מוטלים עליהם. דבר זה שימח מאוד את הצוות שאכן דברים שעבורם עבדו כל כך קשה והתפללו שיקרו במכינה – באמת קורים, וקורים טוב, בחסד אלוהים!

התוכנית הייתה אינטנסיבית ביותר. היציאות של החניכים הביתה היו כל שבועיים, לשישי – שבת וביום ראשון הם חזרו בחזרה למכינה. כל לילה החניכים ישנו לכל היותר 6 שעות ולרוב פחות מכך כדי להספיק את כל התכנים שהוכנו עבורם. הצוות ישן אף פחות מכך כדי להכין את לוח הזמנים ליום שלמחרת וכדי להיות עם החניכים כמה שיותר.

טקס סיום המכינה נערך בגן התנכ"י שביד השמונה. נראה כי הוא הגיע כל כך מהר. החניכים קמו ביום הטקס, היום האחרון של המכינה, מוקדם בבוקר ועשו טיול עליה לירושלים, בדרך עמאוס, כשקו הסיום היה ביד השמונה. בערב נערך טקס סיום המכינה הגדול אליו הגיעו כ-250 משתתפים בו החניכים קיבלו תעודות סיום וסיכות.

מתן מוסיף: "לקראת סיום המכינה התחלנו להבין מה עברנו. איזה תהליך עוצמתי, מיוחד ומלמד. כמה החניכים למדו וכמה אנחנו למדנו דרכם. עבורי סיום המכינה היה אירוע מרגש ביותר, קשה היה לי לעצור את הדמעות בעיניים. לראות את 19 החניכים, שהשקיעו זמן מחייהם כדי להתכונן מבחינה רוחנית ולהתקרב יותר לאלוהים לקראת השרות הצבאי היה לי חוויה משמעותית וכל-כך חזקה. חניכים שנתנו מעצמם והשקיעו  הרבה עומדים ומסיימים את המכינה המשיחית הראשונה בגוף המשיח שהייתה חזון לרבים ואירוע שאליו חיכיתי, עבדתי והתפללתי רבות. עבורי זוהי רק ההתחלה של משהו גדול הרבה יותר שיצמיח פרי רב לאלוהים."

ובאשר לחזון העתיד… בשנה הבאה מכינת חצים מתוכננת להיות כחודשיים מלאים. כבר בימים אלה צוות מרכז נתיבה וארגון "לך-לך" עומדים בתפילה עבור הדרכה מאלוהים לקראת ההחלטות אשר צריך לקבל ובתכנון לקראת מחזור ב'. התפילה והתקווה היא שבשנים הקרובות יוכלו לנהל את המכינה הקדם צבאית המשיחית במשך שנה שלמה תוך הכרה ע"י המדינה והצבא, ושהחניכים הבאים יעברו תהליך רחב ומעמיק אף יותר בהכנה שלהם לצבא ההגנה לישראל. בואו נתפלל עבור צוות מכינת חצים, לחוכמה ולהדרכה מאלוהים לשנים הקרובות.

צפו בסרטון המסכם של המכינה: