ישוע בשידור חי: ערוץ ישועחי.TV

ישראל נחשבת למובילה בתכנים אשר ברשותה לטלוויזיה ולאינטרנט, כך שניתן למצוא תכניות וערוצי "טלוויזיה", והפקות איכותיות גם ברשת. עדות לכך נראתה כשהתקיים לראשונה בארץ כנס בינלאומי לתכני טלוויזיה ולשידורי אינטרנט. בנוסף לעובדה שישראלים רבים מתנתקים מספקי שידורי הטלוויזיה בארץ ועוברים לצפייה באינטרנט, אחרים, שנמצאים בארצות הניכר, צמאים לשמוע ולצפות בתכנים דוברי עברית, באשר יהיו.

תכניות וערוצים דוברי עברית יש בשפע, אבל, מה לגבי תכנים משיחיים איכותיים? כאן התמונה שונה.

הרשת גדושה בערוצי טלוויזיה משיחיים בשלל שפות עם תכנים על ישוע, ישראל ועוד… אבל לא בשפה העברית. לשמחתנו בספטמבר 2015 זה השתנה. כאן נכנס לפעולה ערוץ "ישוע חי", שמשדר תכנים שקשורים לאמונה המשיחית, ותכליתו לספר לקהל הישראלי אודות ישוע המשיח, בשפה העברית ועל ידי דוברי עברית, תוך כדי התחשבות בהקשר המקומי ובתרבות של ישראל.

אבירם אלדר, מנהל הערוץ, חפץ להגיע עם בשורת הישועה בישוע לקהל רחב ביותר, ושתהיה לו "כתובת" להפנות אליה את המתעניינים באמונה המשיחית אותם פגש. "ישוע חי" הינו ערוץ איכותי, הפועל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, עם הפקות עצמאיות והפקות של ארגונים וקהילות אחרות.

"התכנים שאנו מפיקים מיועדים עבור הערוץ המשרת את כלל גוף המשיח, ולא עבור קהילה או ארגון כלשהו" אומר אבירם. "כל תוכן שהופק על-ידי מאמינים שונים בארץ, שימצא כי הוא באיכות טובה, יתקבל בברכה כחלק משידורי הערוץ", אלדר מוסיף.

אבירם, השקיע מאמץ ולמד את תחום ההפקות והשידור לעומק ובחודש ספטמבר 2015 עלה לאוויר השידור הראשון של ערוץ ישוע חי.

"ישוע חי.TV" הוקם על ידי קבוצת חלוצים ומקבל תמיכה מגופים וקהילות שונות, כגון קהילת אדוני רועי, דוגית ורביבי ישראל, שגם הם משדרים תכנים שונים בערוץ. בנוסף על אלה, ניתן לצפות בתכנים של מעוז ישראל, שטח חדש ועוד

מה הסיפור המדהים מאחורי חלוצי "ישוע חי. TV"?

עוד לפני השידור הראשון של הערוץ החדש "ישוע חי", אשר אינטרטר מ"רביבי ישראל" קיבל חזון מאלוהים להקמת ערוץ טלוויזיה שישדר בעברית תכנים שקשורים להפצת הבשורה על ישוע בארץ. באותה תקופה ממש, ליתר דיוק, באותו שבוע, הארון איברהים, מנהל ערוץ בשפה הערבית "אל חיית", דרכו מיליוני מוסלמים הגיעו לאמונה בישוע, פנה אל אשר. מה שהוא עמד לומר לו פשוט נשמע מדהים: הארון סיפר כי "האדון שם על ליבו להקים ביחד עם אשר ערוץ טלוויזיה משיחי בעל אופי בישורי בשפה העברית לעם ישראל", מספר אבירם.

אבירם אלדר, אומר שהוא לא יתפלא אם זה קרה באותה תקופה, כשהוא קיבל מהאדון ישוע חזון ל…. הקמת ערוץ טלוויזיה שישדר 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע תכנים על הבשורה, בעברית, לעם ישראל.

כמעט מיד, אשר אינטרטר, הארון איברהים ויובל ינאי, הקימו את הוועד המנהל של הערוץ, וצירפו אליו מנהיגים נוספים מהארץ, שפתחו את ליבם לחזון של הקמת ערוץ טלוויזיה בעברית. הארון איברהים היה אחראי על כל הצד הטכני של הערוץ, שנקרא אז "ישראל חי". בתקופת ההרצה, השידורים היו מועברים מפינלנד. מבחינה ניהולית, אבירם מדגיש כי הוועד המנהל של ערוץ "ישוע חי" מונה כיום שישה מנהיגים מקומיים, שמשרתים בתחום המדיה. אבי מזרחי מייצג את הוועד אל מול גוף המשיח כאן בארץ.

בשנת 2013, אבירם קיבל את תפקיד מנהל הערוץ. ההחלטה הראשונה שלו היתה לשנות את שם הערוץ, ובהחלטת הוועד שם הערוץ שונה ל"ישוע חי"אבירם התמקצע בלימודי מדיה בבית הספר למדיה של "מלך המלכים" ובבית ספר לעריכה "ג'אמפ קאט" שבתל אביב.

כשחושבים על עשייה מסוג זה, שמטרתה היא לשרת את כל גוף המשיח הדובר עברית, ולהציג לקהל זה את בשורת הישועה של ישוע המשיח, חושבים על "התנדבות" או "מתנדבים". לא כך בערוץ ישוע חי. ארבעת אנשי הצוות שעובדים בו מקבלים שכר, ואבירם מקווה שבעתיד יוכלו להעסיק אנשי מקצוע נוספים בערוץ.

לשאלתי בדבר חזון הערוץ, אבירם השיב שהוא מורכב משני חלקים:

הראשון הוא כמובן, להציג את בשורת הישועה בישוע, תוך שימוש בשידורי "וידאו באיכות וברמה המקובלים בשידורי הטלוויזיה המסחרית בישראל, בצורה כזו שכל ישראלי הצופה בשידורים ירגיש בבית". מאחר וישנן זוויות ראיה שונות, כל אחד יוכל למצוא את הביטוי שמדבר אליו יותר. לשם כך, אבירם מסביר שחלקו השני בחזון להקמת ערוץ "ישוע חי" הוא שההפקות המשודרות תהיינה "באופן הנותן ביטוי לכל נקודות המבט בבישור של כל גוף המשיח בארץ, העוסק בעבודה הברוכה של יצירת והפקת חומרי בישור בעברית, בווידאו באיכות גבוהה", הוא מדגיש. לגבי גיוון הדעות בארץ, ערוץ "ישוע חי" יוכל "לשקף תמונה מגוונת ומלאה של ישוע לקהל דובר עברית ולבנות במה לאחדות ושיתוף פעולה בין היוצרים בארץ" הוא מוסיף.

בעוד בארגונים רבים בארץ נושא ה"חזון" עשוי להשתנות תוך כדי עשייה ולפי הצורך, אבירם איתן ויציב: "החזון לא השתנה עם הזמן והוא גם החזון של הערוץ היום".

לגבי מדיניות קביעת לוח השידורים, אבירם אלדר מדגיש שכל התכנים יהיו אך ורק משיחיים וכן אך ורק בעברית. בעיקרון, כל מי שמשיחי, ומפיק סרטים וסרטוני וידאו באיכות שידור גבוהה, שקשורים לאמונה בישוע, לתנ"ך ולברית החדשה, מוזמן לפנות אליו. "אנחנו כאן עבור קהילת המאמינים בישראל, ושייכים לגוף המשיח המקומי". אולם לא כל תוכן יתקבל לשידור. מה שכולל לשון הרע, רכילות וכל דבר שמתנגד לכתבי הקודש, לא ייכנס בשום מקרה, גם אם הופק על ידי אדם משיחי.

בנוסף, כל תוכן עובר בדיקה מדוקדקת של איכות תמונה וקול, אם האדם מול המצלמה "עובר מסך", וכן אם הלבוש מתאים. מאחר והשידורים בעברית בלבד, פן נוסף שנבדק זהו תקינות השפה: האם הדובר "מדבר עם מבטא כבד, האם יש לו טעויות בעברית", אומר אבירם. וכמו בכל ערוץ שרוצה למשוך צופים, כמובן, חשוב לבחון אם התכנית מעניינת ומושכת קהל לצפייה. אחת הדוגמאות הבולטות היא תכניתם של איתן בר ומוטי וקנין. התכנים שהם משדרים הם איכותיים, עשירים ומעניינים וכמובן, חשובים. "הם מעבירים את המסר והלימוד בדרך מעניינת המושכת את הצופה. גם יעקב דמקני הפיק סרטונים רבים שאנו משדרים, ברמת איכות שידור טובה מאד" מספר אבירם.

לגבי תכניות לעתיד, אבירם מספר על כך שצוות הערוץ עמל על הפקת תכניות נוספות, וכן לשווק את הערוץ במרץ ובכל דרך "במטרה להגיע אל כל בית בישראל". נכון לעכשיו, כל השידורים הם של תכניות מוקלטות, אבל, אבירם וצוותו עובדים ומתכננים להוסיף שידורים חיים. "אנו פועלים לבניית התשתית הטכנית הדרושה לכך".

כשנשאל מה לגבי שידורים בשפות נוספות כגון רוסית, אמהרית וערבית, אבירם היה חד-משמעי: "כל תכני הערוץ הם בשפה העברית בלבד. לשפות האנגלית, הערבית והרוסית ישנן תחנות טלוויזיה רבות המשדרות בשפתם. לדוברי השפה העברית – יש כעת את "ישועחי.TV".

שיתוף
Rachel (Rachely) Scapa, studied journalism at the Open University TLV under Yedioth Aharonoth's journalist Dudi Goldman. Rachel served as news correspondent for various radio stations abroad, including BBC 3 Counties and Voice of America, both in English and Portuguese, giving the best reports from Israel. Currently she has two radio shows - one in Portuguese, which she has had for more than 13 years, presenting News from Israel and the ME. In the other, in Hebrew, she presents Brazilian music, on an Israeli radio station. Rachely is also a columnist for a Christian newspaper in Brazil, distributed over the triple border between Brazil, Argentina and Paraguay.