עדכון מעמותת "בעד חיים" – חדשות החיים

בתקופה אחרונה אנו מבינים ב"בעד חיים" שעלינו להכפיל את המטרות שלנו. אנחנו חייבים להמשיך בהצלת תינוקות, כל תינוק ותינוק שנתון בסכנה, ובאותו זמן להשפיע על החברה בה אנו חיים כדי להפסיק את ההפלות. בכווננו אל מטרה זו אנו מתחילים בתכנית חינוכית חדשה. בדאגה גדולה לחברה בה אנו חיים, אנו מאמינים שהשינוי יגיע בצורה הטובה ביותר דרך הנוער.

בהתהלכי בשוק היום, נאנחתי כשחשבתי לעצמי באיזו קלות ראש החברה שלנו מתייחסת לדברים להם אלוהים קורא נפלאים. בתהילים מזמור קל"ט כתוב שנוצרנו בצורה נפלאה. עם זאת, החברה שלנו מחשיבה את התינוק ברחם כחפץ שאפשר להיפטר ממנו בגלל "חוסר נוחות". אנחנו מתייחסים אל הגוף שלנו כאילו אינטימיות מינית היא דבר זול שאפשר להשיג בקלות. כמו כוס חד פעמית שזורקים לאחר השימוש. אבל אלוהים יצר את המיניות כך שתהיה יקרה כמו כוס מקריסטל יקר, משהו שיש לשמור עליו ולהעריך אותו.

אֽוֹדְךָ֗ עַ֤ל כִּ֥י נוֹרָא֗וֹת נִ֫פְלֵ֥יתִי א נִפְלָאִ֥ים מַעֲשֶׂ֑יךָ וְ֝נַפְשִׁ֗י יֹדַ֥עַת מְאֹֽד׃ תהילים קל"ט 14

כאן, ב"בעד חיים" איכפת לנו מעומק הלב מהנשים ומהתינוקות. אנא עזרו לנו בתפילה ובפועל לגרום לשינוי ולהציל חיים.

מחקרים שנערכו לאחרונה בישראל מראים כי:

  1. סקר שנערך בקרב 500 בני נוער בישראל מגלה ש 52% מהבנות ו 58% מהבנים איבדו את בתוליהם עד גיל 18
  2. מחקר שנערך ב 2015 הראה שרבים מבני הנעורים מאמינים שאי אפשר להיכנס להיריון מקיום יחסים בפעם הראשונה.
  3. מחקר שנערך ע"י האגודה למלחמה באיידס הראה ש 44.8% מבני הנוער אינם משתמשים באמצעי מניעה בפעם הראשונה שהם מקיימים יחסי מין. בני הנוער אומרים שהם לא עושים את זה כי זה "פחות כייף" וכי הם מניחים שהאדם שהם מקיימים איתו יחסים בריא.
  4. יותר ויותר נשים ונערות נמנעות לקחת את הגלולה נגד היריון בגלל אזהרות שזה מזיק לבריאות. ולכן הן תלויות בגלולה של "היום שאחרי" שהפכה להיות פתרון פופולארי בקרב הצעירים.
  5. סקר שנערך ב 2014 מגלה שרק 47% מההורים מדברים עם הילדים שלהם על מין. בתשובה לשאלה מי אמור לדבר עם הילדים על מין 61% מהנשים ענו שהאחריות היא על ההורים, 37% חשבו שהאחריות היא על בתי הספר. אצל הגברים המצב היה שונה; 50% חשבו שהאחריות היא על בתי הספר ו46% על ההורים. הרוב המוחלט של ההורים חושבים שזה חשוב לדבר עם הנוער בין הגילאים 14-18 על התפתחות מינית ומיניות.

הפורנוגרפיה מחליפה את החינוך המיני                                                                           במאמר שפורסם לפני שנתיים (ב"מאקו", מאי 2014, אלינור פוקס, יעל קישון), הכותבות ציטטו את בני הנוער שסיפרו שהם למדו את החינוך המיני שלהם, או מסרט ישן, או ממורה נבוך או מדובר חיצוני בנושא. עוד צוין במאמר שחסרה תכנית כוללת מטעם משרד החינוך ושההרצאות הנוכחיות אינן עונות על הצרכים של התרבות העכשווית. רוב החינוך שבני הנוער בימינו מקבלים מגיע מסרטים פורנוגרפיים באינטרנט. התלמידים סיפרו שבזמן שהמורה היה מרצה על הביוץ ועל השינויים הפיזיים הם היו מעבירים תמונות של נערות עירומות בסלולארי במהלך השיעור.

פסיכולוגים מדווחים כי הבנות לומדות שהמטרה העליונה של האישה היא להיות סקסית, מושכת מבחינה מינית. הכותבים אומרים: "האתגר הגדול שלנו הוא להתמודד עם התרבות עצמה. התרבות שלנו מחנכת את האנשים להאמין שיש חשיבות גדולה לכך שמישהי מושכת מבחינה מינית. אם בעבר מטרת החינוך המיני היה לספק מידע לנוער, כיום הדגש מושם על תיווך בין מידע ובין תיקון תפיסות שגויות."

אנו מודאגים מאוד בנוגע לעתיד הנוער בישראל. משרד החינוך לא מספק שום תכנית כוללת ומקיפה המותאמת לנוער של ימינו בנושא. ללא תכנית חינוכית לילדינו או דיאלוג פתוח עם ההורים "החינוך המיני" מסופק ע"י התקשורת ופורנוגרפיה הופכת להיות נורמה. לעתים קרובות אנו שומעים את המבוגרים האמורים לחנך אומרים משפט כמו "הילדים של היום יכולים ללמד אותנו" אולם במציאות הם לומדים דברים שגויים ומקיימים יחסי מין לפני שהם מבינים את האחריות או את ההשלכות של זה ואינם בוגרים מספיק כדי להתמודד עם הכמות העצומה של אינפורמציה שהם מקבלים דרך האינטרנט. הם אינם מבינים מהו מין נורמאלי ובריא ואין להם גבולות. יש להגן על הבריאות הרגשית והפיסית שלהם.

מה אנו עושים בנושא?
אנו רואים חשיבות גדולה לכך שחינוך מיני יילמד ע"י מבוגרים אחראיים כהורים ומורים. אולם, כפי שמראים הסקרים, לרוב ההורים והמורים יש בעיה לדבר על הנושאים הללו, ולא נראה שהילדים מקבלים תשובות מהאנשים הקרובים אליהם. ב-2010 השיקו תכנית חינוכית בשם "כישורי חיים" ל 60% מבתי הספר היסודיים ולחטיבות הביניים. התכנית הזאת כללה מדי פעם נושאים הקשורים לחינוך מיני. הנושאים כללו אלימות, סמים, הימורים ושתייה. התכנית לא פנתה לתלמידי התיכון, ואין דרישה ללמד חינוך מיני בתיכונים. רק ב- 10-20% מהתיכונים הייתה תכנית כלשהי. מקומות אחרים עסקו בנושא רק באופן אקראי כאשר קרה מקרה של אונס קבוצתי או משהו כזה. כתוצאה מזה התחלנו ב"בעד חיים" להציע סמינרים בנושא חינוך מיני בתיכונים ובחטיבות הביניים ופיתחנו תכנית מותאמת לגיל ולהתפתחות הנפשית של הנוער. למעלה משלושים שנה "בעד חיים" עוזרת לאימהות ולתינוקות ואנו עדים לטראומות ולקשיים. מסיבה זו שמנו לעצמנו למטרה ליידע ולחנך את הדור הצעיר בישראל, ולהגיע למספר הגדול ביותר של צעירים על מנת למנוע מצבים של היריון בלתי מתוכנן בעתיד. הסמינר יועבר ע"י צוות מנוסה הכולל אחות מיילדת ויועצות מוסמכות. הנושאים יכללו: התפתחות מינית של בנים ושל בנות, יחסים, אינטימיות מינית, אמצעי מניעה, מחלות מין, פורנוגרפיה, הריונות לא מתוכננים והפלות. התוכנית תוצע הן לבתי ספר והן לקהילות המקומיות. תקוותנו היא למצוא דלתות פתוחות שיאפשרו לנו לדבר אל הנוער ואל ההורים. אנא הצטרפו אלינו בתפילה שהתכנית תוכל ליצור שינוי בישראל.

 

לקוח מתוך מכתב החדשות של עמותת בעד חיים, סתיו 2016