ראש העיר הנבחר של ריו דה ז'נרו בביקור בישראל

 

כשחושבים על ברזיל ובמיוחד על העיר ריו דה ז'נרו, חושבים מיד על כדורגל, סמבה, חופי ים, ואולי על עוד כמה דברים פחות סימפטיים כמו פשע ושכונות הפחונים…

אבל, לפחות כאן בישראל, פחות יודעים על כוחה הפוליטי של הקהילה היהודית בברזיל שמונה כ-120,000 יהודים ובעיר ריו דה ז'נרו בפרט, ועל שיתוף הפעולה ההדוק עם הכנסיות האוונגליות. עדות לשיתוף הפעולה הזה הוא ניצחון המועמד האוונגלי הסנטור מרסלו קריבלה (MARCELO CRIVELLA) לראשות עיריית ריו. קריבלה, מנהיג באחת הכנסיות האוונגליות הגדולות בברזיל, זכה בסיבוב השני בחודש אוקטובר, לאחר מערכת בחירות סוערת במיוחד.

במהלך מערכת הבחירות לראשות עיריית ריו, הושמעו קריאות אנטישמיות מצד מנהיג מפלגת השמאל, שייחס לשמעון פרס "אידאולוגיה של טרור", ופעילי השמאל אף שרפו דגלי ישראל. הקהילה היהודית בריו דה ז'נרו שיחקה תפקיד חשוב בבחירתו של מרסלו קריבלה בן ה- 59, ובמיוחד תושביה של שכונת היוקרה בעיר.

כדי לחגוג את נצחנו, קריבלה מיד טס לישראל, עם משלחת קטנה של בני משפחה וחברים קרובים. הוא ביקר בגן הקבר, וביום שני ה-7 בנובמבר נפגש עם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת.

בפגישה, השניים דנו בשיתוף פעולה בין שתי הערים, כגון ביטחון, חינוך ותיירות. לאחר הפגישה, קריבלה כתב בעמוד הפייסבוק שלו ש"ישראל מתמחה בביטחון ובחינוך, עובדה שמוכחת בכל העולם". הוא הוסיף עוד שהוא מאמין שניתן לבצע הרבה ביחד שכן "ריו דה ז'נרו צריכה לשפר את מצבה הביטחוני, להשקיע בחינוך ובתיירות". הסנטור קריבלה צפוי להיפגש גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

את אהדתו לישראל מרסלו קריבלה מביע בכל הזדמנות אפשרית, וכסנטור תקף את נשיאת ברזיל המודחת, דילמה רוסף, כאשר דחתה את מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיל. במאמר תקיף בנושא, קריבלה כתב כי "דחיית השגריר עלולה להתפרש כתמיכה בתנועה הקוראת לחרם על ישראל, ה-BDS". הוא אף הזכיר במאמר כי דני דיין הינו "דיפלומט שמונה באופן לגיטימי על ידי ארץ ידידותית". לדעתו של קריבלה, דחיית מינויו של דיין בשל העובדה שהוא שימש מנהיג ההתיישבות ביו"ש הינה הסיבה אינה מספקת ולא לגיטימית.

בחודש נובמבר אשתקד, קריבלה הצטרף ל1,500 איש שהפגינו למען ישראל, וימים ספורים לפני הפגנה זו הוא קרא "לכל ידידי ישראל" להצטרף להפגנה.

מרסלו קריבלה הינו אחד המנהיגים בכנסיה UNIVERSAL, עם 13 אלף בתי כנסיות ברחבי ברזיל ובעולם, אפילו אחד ממש כאן אצלנו, בתל אביב. כמו כן, רשת הטלוויזיה השנייה בגודלה, RECORDE וקבוצת כלי תקשורת כגון עיתונים ורשתות רדיו שייכות לכנסייה זו.

 

שיתוף
Rachel (Rachely) Scapa, studied journalism at the Open University TLV under Yedioth Aharonoth's journalist Dudi Goldman. Rachel served as news correspondent for various radio stations abroad, including BBC 3 Counties and Voice of America, both in English and Portuguese, giving the best reports from Israel. Currently she has two radio shows - one in Portuguese, which she has had for more than 13 years, presenting News from Israel and the ME. In the other, in Hebrew, she presents Brazilian music, on an Israeli radio station. Rachely is also a columnist for a Christian newspaper in Brazil, distributed over the triple border between Brazil, Argentina and Paraguay.