"קום והתהלך בארץ" ועשה תלמידים – מבט ממוקד על "לך לך"

מי שלא נהנה מלימוד כתבי הקודש ועל הדרך גם לטייל ברחבי ישראל, שירים את היד! זה בדיוק מה שמספק ארגון "לך לך".

כשהם מצוידים בתשוקה ללמד את הצעירים בגיל ובאמונה על המשיח ישוע, אלון גרימברג ויוחנן סטנפילד הקימו מערך "תכניות הכשרה לחיים ולשירות", במיוחד עבור מי שמעוניין להעמיק וללמוד את כתבי הקודש ולא רק באופן אקדמאי, אלא כהנחיות לאורח חיים בריא באמונה ובשירות למען האדון.

בשלהי שנות ה-80, בחור ישראלי למד אז במכללה למקרא באנגליה, כתב לחברו שנשאר בישראל כי "…יש לנו צורך בתכנית דומה בארצנו הקטנה – רק שתהיה בשפה שלנו ומתאימה למי שאנחנו". בין כתיבת המכתב לבין תחילת המחזור הראשון של תכנית "לך לך" במרץ 2001 עברו 12 שנה.

מה זה בכלל "לך לך"?

תוכנית "לך לך"
תוכנית התלמידות של "לך לך"

כאמור, זוהי תכנית הכשרה לחיים ולשירות, כפי שמייסדי "לך לך" מגדירים זאת. במסגרת "לך לך" ישנן ארבע תכניות לתלמידות, התחברות ושליחות.

התכנית הבסיסית, "תכנית התלמידות", כוללת שלושה חודשי לימוד מכתבי הקודש, תוך כדי טיולים ברחבי הארץ, התנדבות בארגונים וקהילות שונות, הכרות והתחברות עם מאמינים משיחיים אחרים. הלימוד מתקיים במסגרת כיתתית אך גם באופן אישי, שכן מטרת התכנית היא להעניק הרגלי לימוד אישי כהכנה להליכה בדרך האמונה. תכנית זו פותחה במטרה לספק לצעירים המשיחיים את המסגרת והמרחב להתקרב לאלוהים, להעמיק את הכרתם ואת ידיעתם על כתבי הקודש. במסגרת תכנית זו, המשתתפים לומדים גם על חיים משותפים עם קבוצה, על מהות השירות וההתנדבות, ומעל הכל, על חשיבות הזמן האישי להתבודדות עם אלוהים ודברו.

"…הצעירים מאותגרים לאפשר לאלוהים לפעול בצורה עמוקה בליבם. זוהי תקופה של מסע רוחני שחוויותיו ולקחיו משנים חיים", כפי שכתוב באתר האינטרנט של התכנית הספציפית הזו של "לך לך". תכנית "התלמידות"  מתאימה לגילאי 19 עד 27. במחזור הראשון, אגב, היו שלושה משתתפים ושני אנשי צוות. במשך השנים לא רק שנוספו עוד ועוד למסגרת המשתתפים בתכניות השונות אלא שכעת יש ל"לך לך" שני מחזורים בשנה, במקום אחד.

תכנית שלי"ח לאפריקה היא תוכנית שמוציאה משלחת למדינות במזרח אפריקה. בשנים האחרונות יצאו בעיקר לאוגנדה ולאתיופיה. שלי"ח היא תוכנית הכוללת לימוד והתנדבויות. המוטו של התכנית הוא הכתוב בישעיה ס"ו 19 "וְהִגִּידוּ אֶת-כְּבוֹדִי, בַּגּוֹיִם" ומטרתה היא לעזור לקהילות המקומיות בהפצת הבשורה וכן התנדבות ועבודת כפיים, ביקור בבתי ספר, קהילות, בתי יתומים ועוד…

screen-shot-5777-02-27-at-8-51-27-pm
שליח

כמובן ש"לך לך" לא יכלו לפסוח על תכנית מיוחדת לקראת הגיוס לצה"ל. תכנית "נצור", בשיתוף עם "מרכז נתיבה" אורכת תשעה ימים, ומטרתה להכין את הצעירים המשיחיים שעומדים בפני האתגרים שבשירות הצבאי, עם דגש על הפן הרוחני והנפשי. במסגרת "נצור" המשתתפים פוגשים חיילים משיחיים שנמצאים בשירות פעיל, וזוכים לשמוע עדויות והדרכה להתמודדות עם קשיים שעלולים להתעורר בהליכה באמונה בעת השירות הצבאי.

"נצור"
"נצור"

בנוסף על שלושת המסלולים האלה, השנה נוספו עוד שניים:

מכינת "חצים" הינה תכנית חדשה להכנת המתגייסים לצה"ל, וכמו "נצור", נערכה בשיתוף פעולה עם מרכז  "נתיבה". במסגרת מכינת "חצים", הצעירים הישראליים שעומדים לקראת גיוס לומדים במשך 6 שבועות, במטרה להתחזק בהליכתם עם האדון, וכן לפתח אצלם כישורים כמו עבודת צוות ומנהיגות.
השנה התקיים המחזור הראשון של מכינת "חצים" שהיה גדוש בטיולים, התנדבויות, לימוד מהכתובים, שיעורים בהיסטוריה וגיאוגרפיה, הרצאות, סדנאות אפולוגטיקה וכן פעילויות לפיתוח מנהיגות ועוד… במחזור הראשון היו 19 משתפים, חלקם העידו שזו היתה הזדמנות נפלאה ללמוד דברים חדשים ולהתכונן טוב יותר לקראת שירותם הצבאי.

מאחר ולימוד להתנדבות ולנתינה לחברה זהו חלק מהחזון של "לך לך", השנה הושק מסלול חדש של שירות והתנבדות ושמו 'ת"ן'. במסגרת 'ת"ן' מוצע למשתתפים בתוכנית "התלמידות" להמשיך לתקופה קצרה בין 3 ל 4 שבועות . הצעירים יוכלו לשרת במסגרות שונות של ארגונים או קהילות משיחיות בארץ,  כמו גם ליטול חלק בפעילויות התנדבותיות שונות בקרב החברה הישראלית.

בעבר התקיימה תכנית מיוחדת במינה, שכבר אינה חלק ממערך המסלולים של לך לך, והיא "שביל ישראל". תכנית זו היתה פתוחה לכל הקהילות בארץ, וכללה הליכה לאורך שביל ישראל, במטרה לפגוש את קהל ההולכים בו, לספר אודות ישוע, להתחבר ולהכיר את הארץ ואת עמה.  "עם זאת, לרוב במסגרת תוכנית "לך לך" הולכים לאורך שביל ישראל", מספר צוות הארגון.

החזון: "לכו ועשו תלמידים"                                                                                           "…לעשות תלמידים שעושים תלמידים שעושים תלמידים" זהו עיקר החזון של מייסדי "לך לך". "ברצוננו להכשיר מאמינים ישראלים צעירים לקראת חיי אמונה ושירות, בין אם הם נקראים לשירות במסגרת משיחית או לא, כאשר ישוע נמצא במרכז כל מעשינו", אומרים אלון ויוחנן.

קישור לאתר של "לך לך" http://lechlcha.com/he/

שיתוף
Rachel (Rachely) Scapa, studied journalism at the Open University TLV under Yedioth Aharonoth's journalist Dudi Goldman. Rachel served as news correspondent for various radio stations abroad, including BBC 3 Counties and Voice of America, both in English and Portuguese, giving the best reports from Israel. Currently she has two radio shows - one in Portuguese, which she has had for more than 13 years, presenting News from Israel and the ME. In the other, in Hebrew, she presents Brazilian music, on an Israeli radio station. Rachely is also a columnist for a Christian newspaper in Brazil, distributed over the triple border between Brazil, Argentina and Paraguay.