מתקפת הזומבים / דור האלפא

לאחדים מאיתנו נדמה שאנחנו נמצאים תחת מתקפת זומבים: המוני בני נוער צועדים ברחובות ופניהם מרצדים באור כחלחל.
בשבועות האחרונים ניסיתי להגיע לעובי הקורה של הנושא הזה, כמה מסקנות ונתונים לפניכם- אך הרשו לי להתחיל בסיפור אישי: כאשר הייתי בגן חובה, אני זוכר איך סיפרתי לחבריי הזאטוטים "שהכניסו לנו הביתה משהו שקשור למחשב, קוראים לו 'אינטרנט'".  המקרה הזה קרה לפני כשבע-עשרה שנה. בשפה סוציולוגית- בני דורי מכונים דור ה-y.

תקציר חלוקת הדורות בעולם המערבי:
דור שנות השישים והשבעים מכונה ע"י סוציולוגים דור הX. בקווי מתאר כלליים, דור זה היה חשוף לתקשורת וטכנולוגיה הרבה יותר מהריו. הוא תמים הרבה פחות מהוריו, מרדן יותר, ופחות מאמין בסמלים ובסמכות.
המגמות האלו נמשכו והועצמו בדורות הבאים, ולאחר דור הy, ודור הz– היום ילדי הגן נקראים דור האלפא.
כשדור האלפא היה בבטן אימו, סטיב ג'ובס כבר הציג את האייפון השלישי והרביעי. הם לא יכולים אפילו לדמיין עולם ללא אינטרנט. (הם כנראה לא ידעו לעולם מהיא שיחת גובינא!)

לא מדובר בשינוי שטחי. מדובר בשינוי תפיסה אמיתי. הילדים של היום לא רק נוסעים בכלי רכב מהירים משל הוריהם, ולא רק צופים בטלוויזיה חדשנית מאשר היתה להוריהם. הילדים של היום חווים את המציאות בדרך אחרת.

קצת נתונים:
(כל הנתונים מבוססי מחקרים שונים, לפרטים נוספים אתם מוזמנים ליצור עמי קשר ב noambd94@gmail.com)

בישראל נמכרים בשנה כ- 2.5 מיליון סמארטפונים. על פי אתר הטכנולוגיה Wired, אדם ממוצע בודק את הסמארטפון שלו 85 פעמים ביום, כאשר במחציתן הוא מניח אותו תוך פחות מ-30 שניות.

בני נוער בישראל מבלים במחיצת הסמארטפון משך זמן שלא ניתן למדידה.
דהיינו, באין הגבלות- הם במחיצת הסמארטפון שלהם במשך כל היום, ואף מתעוררים בלילה בכדי לצפות בהתראות או להגיב ברשתות חברתיות שונות.

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה, 92% מבני הנוער משתמשים בסמארטפון במהלך השיעור בבית הספר.

מחצית מבני הנוער בארה"ב מוגדרים כמכורים לסמארטפון. תסמיני ההתמכרות הם בין היתר: עלייה בלחץ דם, הזעה ועצבנות- בעת ניתוק מהסמארטפון, ואף בעת שסוללת המכשיר קרובה לכיבוי.

הנושא הזה מעניין בעיני משום שכרגע- אין אף אדם שיכול להגדיר עצמו כאובייקטיבי: רק בעוד כמה שנים יהיו מבוגרים שחוו תקופת ילדות במחיצת סמארטפון, ויכירו מקרוב את מגוון השפעותיו.
כרגע, רק דיון פתוח ומודעות חדה מצד המבוגרים (ובמיוחד ההורים) יוכלו לגשר על הפער בין הדורות: בין דור הX לדור הזומבים.
סליחה, דור האלפא.

——————————————————————————————————
פינת האקדמיה של נועם:
במגילת קהלת נאמר: "כִּי לֹא לַקַּלִּים הַמֵּרוֹץ וְלֹא לַגִּבּוֹרִים הַמִּלְחָמָה". מפסוק זה נכנסה לשימוש בעברית המודרנית המילה מרוץ.
המילה מֵרוֹץ נרדפת ביסודה למילה רִיצָה – שתיהן שמות פעולה של לָרוּץ. בעברית החדשה התייחדה המילה מֵרוֹץ לציון תחרות ריצה, ובהמשך לתחרויות דומות, כגון 'מרוץ מכוניות', 'מרוץ אופניים'. עוד משמשת המילה בהשאלה בהקשרים שונים: 'מרוץ החימוש', 'המרוץ לחלל' ואף 'מרוץ נגד הזמן'.