קופת המצלצלים

לא מזמן קיבלתי בדואר מכתב מביטוח לאומי, המודיע כי עוד מעט תתחיל המדינה להפריש כל חודש כסף לחיסכון, על שמו של כל ילד מתחת לגיל 18. כשיגיע הילד לגיל 18, יהיה לו סכום כסף גדול אותו הוא יוכל למשוך כדי להתחיל את החיים 'ברגל ימין'. ללא ספק, מחשבה מצוינת. בוודאי לא נתנגד לכוונתה של המדינה לדאוג לעתיד הכלכלי של ילדנו. מחשבות ומאמצים רבים אנחנו משקיעים יום יום כדי שנחסוך, נבנה בית, ויהיה לנו גם מה לתת לילדים שלנו כשיגדלו.

אבל המחשבה הזו על עתיד הילדים הכלכלי, תמיד משאירה בי את התחושה של 'בלתי מספיק'. מה אם הכסף הזה לא יעשה ריבית? מה אם פתאום הכסף בכלל יאבד את ערכו? מה אם איזה ילד ישתמש בו בטיפשות רבה ויאבד את כולו תוך זמן קצר? מה נוכל לתת לילדים שלנו, שיישאר אתם ולא יאבד לעולם

בתהילים יב' 7 כתוב: "אמרות ה' אמרות טהורות, כסף צרוף בעליל לארץ, מזוקק שבעתיים"

במשלי ח', 10: "קחו מוסרי ואל כסף, ודעת מחרוץ נבחר"

 תהילים קיט, 72: "טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף"

זה ברור- המוסר של אלוהים, דברו, שווה יותר מכסף ומזהב. אם ככה, כמה מצלצלים אנחנו מפרישים מידי חודש לקופת "דבר אלוהים" שנמצאת בתוך כל אחד מהילדים שלנו?

בסך הכל, יש לנו את כל המשאבים הנדרשים כדי לעשות זאת- תנ"ך, וזמן. כדי להפריש לתוכנית חסכון בבנק, צריך לעבוד יותר קשה ולהרוויח יותר. כדי להפריש לקופת "דבר אלוהים" צריך רק לרצות. זו קופה שאפילו אפשר להפריש אליה באופן יום יומי. בקופה הזו אין סיכוי לריבית שלילית, והרווח תמיד מובטח! ללא ספק זו 'קופת החלומות' של כל הורה.

אז איך עושים את זה?

  • קראו עם הילדים יום יום, בדבר אלוהים. שימו את הקריאה הזו בראש סדר העדיפויות, וכוונו את כל סדר היום לכך שהיא אכן תצא אל הפועל. אם אתם באמת רוצים להפריש כמה שיותר לקופה הזו, עשו זאת בוקר וערב, ונצלו הזדמנויות גם באמצע היום לדבר על דבר אלוהים. כל מה שתעשו לא יהיה יותר מידי. אתם יכולים להיות בטוחים שהשטן ינסה לשבש ולפגוע ככל יכולתו בזמנים האלה, פעמים רבות הוא מודע לחשיבות של זה יותר מאיתנו… היו מוכנים להילחם ולוותר על דברים אחרים למען ההשקעה הזו בדבר אלוהים.

  • כשהילדים קטנים ואתם מספרים להם סיפור מהתנ"ך, הקפידו שהסיפור יכיל את הלקח הרוחני שלו, ואל תדלגו על לקח זה בשום אופן. גם אם נדמה לכם שהילדים לא מבינים, הם פעמים רבות מבינים הרבה יותר ממה שנראה כלפי חוץ. וגם אם לא, המלים שלכם יקלטו אצלם וכשיגדלו הם יבינו. לספר להם סתם סיפור נחמד על תיבה ששטה במים עם הרבה חיות, או על משיח שהסתובב ועזר למסכנים, לא יועיל להם כלום! דבר אלוהים הוא לא סתם סיפורים ואותיות, אלא הוא דבר חי (עברים ד' 12), ויש בו רוח (יוחנן ו', 63). אם נעשה לעצמנו חיים קלים וסתם נספר סיפור בלי תוכן רוחני, שלא נתפלא אם כשהילדים יהיו גדולים יותר, הם יגידו שהסיפורים האלה הם סתם ולא עוזרים שום דבר, ויזרקו את האמונה מאחורי גבם. בלי התוכן הרוחני זה באמת לא עוזר. תוכן לדוגמא בסיפור תיבת נוח הוא- שמי שירא את אלוהים ימלט מעונש, מי שמציית ניצל. תוכן לדוגמא מהסיפורים של ישוע הוא שאותה הפעולה נמשכת עד היום והיא מעשית גם עבורנו.

  • שננו עם הילדים פסוקים מהתנ"ך יום יום. גם קטנטנים בני פחות משנתיים מסוגלים ללמוד 3 מלים בעל פה. בלי בעיה הם זוכרים שירים ששמעו בגן… התחילו כבר בגיל הזה. חבל לפספס אפילו רגע אחד בהפקדה לחיסכון… שירו להם שירים עם פסוקים, או המציאו לפסוק תנועות ידיים. תנו להם לצבוע דף צביעה שקשור לפסוק שאתם לומדים.

  • היו עבורם לדוגמא. הראו להם שאתם קוראים בדבר אלוהים, שדבר אלוהים חשוב לכם ושראוי לשים אותו בראש סדרי העדיפויות. אחת הדרכים המשמעותיות ביותר בה ילדים לומדים היא חיקוי. מה שהם רואים אתכם עושים, הם סופגים ועושים גם, וכך יעשו גם בהמשך. הרגלים שנרכשו בגיל צעיר יהיה קשה לשנות. לכן הקנו להם הרגלים טובים, שילוו אותם לשארית חייהם.

"אל תאצרו לכם אוצרות בארץ, אשר יאכלום שם סס ורקב, וגנבים יחתרו שם וגנבו. אבל תאצרו לכם אוצרות בשמים, אשר סס ורקב לא יאכלום שם וגנבים לא יחתרו שם ולא יגנבו. כי במקום אשר אוצרכם בו שם יהיה גם לבבכם" מתי ו' 19-21.

מאמר זה פורסם לראשונה בבלוג Women, Wives & Moms.