שירות הסטודנטים המשיחיים בישראל

ב14-15 באוקטובר האחרון התקיים כנס סטודנטים משיחיים דוברי עברית בחיפה בבית ההארחה "בית ידידיה". את הכנס ערך ארגון הסטודנטים המשיחיים בישראל. בחסדו של האדון הגיעו לכנס כ-60 סטודנטים מאמינים. שבוע לפני הכנס היו רשומים רק 21 איש. נושא הכנס היה סביב נושא מאתגר ורלוונטי לקונטקסט של העולם האקדמי – "הראשון שלך בחיים כסטודנט המשיחי". בנוסף לכך, נערכו סמינרים הקשורים לנושא והתרכזו על שיטה אינדוקטיבית של לימוד הכתובים (Inductive Manuscript Bible Study).

מה המניע העיקרי של הקמת כנסי סטודנטים? האם רק הכנס מהווה את מרכז השירות בקרב הסטודנטים? כמובן שמאחורי הקלעים ישנם גורמים משמעותיים אשר מניעים את השירות ואת היותו כבר יותר מ35 שנה בארץ. נציין את הגורמים הללו ונקשר אותם לכנס עצמו שהתרחש באוקטובר.

screen-shot-5777-03-25-at-12-31-44-pmכיום ישנם 330 אלף סטודנטים שלומדים באוניברסיטאות ובמכללות בארצנו. סך הכל ישנן 8 אוניברסיטאות ו55 מכללות. כידוע העולם האקדמי לא תמיד מבטא יחס חיובי לאלוהים ולאמונה המשיחית בפרט. באווירה הזו סטודנטים מאמינים מוצאים את עצמם בקמפוסים. המטרה של הכנס היא לעודדם ולהכשירם לפני תחילת שנת הלימודים: לשים בפניהם את סדר העדיפויות הנכון, להפוך את האדון שלנו לחלק בלתי נפרד של חייהם האקדמאיים, להיות נוכחים בקמפוס על בסיס של תלמידות פרקטית. אך יחד עם זאת, הכנס עצמו אינו מטרה בפני עצמה, אלא אמצעי. כל סטודנט מאמין עלול מצוא עצמו לעתים קרובות באופן פיזי מרוחק מהקהילה, והוא מוכרח להרגיש את מחויבותו והשתייכותו לעבודת האדון בקמפוס. הוא חייב להיות מוכן לאתגרים יומיומיים שיעמדו בפניו בשהייה בקמפוסים. לכן קבוצת הסטודנטים שמתקיימות היום בקמפוסים של חיפה, ירושלים, תל אביב, באר שבע, הרצליה, בר אילן, שדרות וכן הלאה הם כלי חשוב בידיים של ישוע אדוננו. למרות ההתחייבויות הרבות שיש לסטודנטים, כמו מנהיגות בקהילות, התמסרות לשירות, עומס בלימודים ובעבודה – הם מצליחים להקדיש זמן לארגון הקבוצות בתוך הקמפוסים במהלך השבוע ובמהלך החודש. הקבוצות מתרכזות בלימוד הכתובים, תפילה, תמיכה בצרכים שונים, עידוד, תכנון דברים שכדאי לעשות בקמפוס למען סטודנטים לא מאמינים ולמען סגל האקדמאי. ארגון הסטודנטים המשיחיים (FCSI) מכהן כאן בתפקיד משמעותי.

אנו, בתור ארגון שקיים בארץ כבר יותר מ35 שנה ומתעסק בשירות בקרב סטודנטים דוברי עברית, ערבית screen-shot-5777-03-25-at-12-32-13-pmוסטודנטים בינלאומייםנותן מענה הולם לחיבור בין שירות הנוער בקהילות לבין שירות בקרב סטודנטים בעולם האקדמיה. המשימה שלנו קשורה קשר הדוק לא רק לקבוצות בקמפוסים, אלא גם לשיתוף פעולה עם קהילות מקומיות. קבוצות הסטודנטים אשר נמצאות בקמפוסים צריכות לראות את עצמן כידיים מושטות של הקהילה בתוך כל קמפוס. לכן, בעקבות העובדה שלא תמיד לקהילה המשיחית יש אפשרות להיכנס לאוניברסיטאות ולמכללות, שירות הסטודנטים יכול להיות הכלי למען השגת מטרה זו. אנו לא מהווים תחליף לקהילה אלא, גשר שעליו סטודנטים מאמינים יכולים לממש את היכולות שלהם כסטודנטים מאמינים וכנציגי הקהילות. בדרך זו סטודנטים לא מאמינים יוכלו להסתכל על הקהילות בעיניים אחרות. למען המטרה הזו אנו מעריכים את הקשר עם הקהילה המקומית ומעודדים אותה לשים לב לסטודנטים המאמינים כהמשך ישיר לשירות עבודת הנוער בקהילות. בנוסף לכך, אנו מציעים את שיתוף פעולה בכמה תחומים:

א. שירות עם הצעירים שלפני האוניברסיטה (במיוחד מדובר על צעירים בשלב שלפני הלימודים או חיילים. קיימים גם כאלה שמחוברים בשלב הזה לתכניות שונות כמו לדוגמא התכנית של "לך לך"): קיימת אפשרות נהדרת לקדם את עניין השתייכותם לאוניברסיטאות בדרך של חיבור לקבוצת מאמינים לפני הלימודים אנחנו מארגנים עבורם טיול היכרות באוניברסיטאות שבהן ברצונם ללמוד ומעבירים להם הכשרה אשר מסבירה כיצד לארגן את חייהם כסטודנטים משיחיים במוסד לימודים גבוה ומחברים אותם לקבוצה שכבר נמצאת בקמפוס. ישנה הזדמנות גם לראות כיצד פועלת קבוצת המאמינים במוסד הלימודים. זהו עניין דחוף, הרי לעתים קרובות נתקלנו במקרים של סטודנטים מאמינים שהיו לבד באוניברסיטה ולא הצליחו להתגבר על הריחוק מהקהילה מחד גיסא (הרי היו מתגוררים במעונות הסטודנטים), מאידך גיסא, לא מצאו חבורה של מאמינים חזקים בתוך הקמפוס.

ב. התחזקות קבוצות הסטודנטים באמצעות שיתוף פעולה עם קהילות מקומיות שנמצאות בערים שיש בהם קמפוסים (זה כולל תפילה עבור הסטודנטים, ארגון הרצאות בנושאי האמונה, כמובן שקיימת אפשרות לארגן את ההרצאות בנושאים אחרים. אם זה לא מתבטא בהשתתפות הישירה של הקהילה, אז לפחות מדובר בנוכחות של מנהיגי הנוער או מישהו אחר בעת שמארגנים את האירוע של הרצאה).

גתכנית לבוגרי האוניברסיטאות (הדרכה במקצוע שהסטודנט למד ומעוניין להיות אור ומלח במקום העבודה).

ברצוננו לעודד את כל מנהיגי הנוער ואת רועי הקהילות לשתף פעולה בכל הקשור לעבודה עם הסטודנטים ולבנות ביחד את הגשר בין שירות לנוער לבין שירות לסטודנטים. יש לנו הזדמנות נדירה לשנות את פניה של החברה הישראלית ולתת לה את האנשים המאמינים שיהיו מעורבים בכל תחום ותחום של החיים בארץ. מישהו נבון אמר :"שנה את האוניברסיטה ואתה תשנה את העולם".

ליצירת קשר: נאמן מלמד:                                                                                               052-7216130  /   04-6460522  /   neeman@fcsi.ws   /   בפייסבוק – הסטודנטים המשיחיים   / אתר האינטרנט: www.fcsi.ws