שירות בקרב המכורים, חסרי התקווה והמנודים בתל אביב

"העצה שלי למי שרוצה להתחיל שירות כלשהו בקרב נרקומנים היא: לא לפחד", אמר דוב ביקס, מנהל מרכז "אביב", לצוות קהילה ניוז. "סוג השירות הזה קרוב כל כך לליבו של אלוהים. אלוהים דואג מאוד לאנשים האלה. ישוע היה 'ידיד החוטאים'. אם הוא היה חי היום בדמות בשר ודם עלי אדמות, לבטח היה הולך אל האנשים האלה באור ישועתו".

על יסוד הדברים האלה, הקים ביקס, מאמין משיחי ובן למשפחת עולים מליטא, את מרכז "אביב" ב-2005.

ביקס גדל בחיפה. הוא הקים את מרכז "אביב" בדרום תל אביב. המרכז מסייע לאחת הקבוצות הפגיעות והמנוכרות ביותר בחברה: נרקומנים, אלכוהוליסטים וזונות, אלה שאיבדו הכול, נזרקו לרחוב ונראים כחסרי תקנה.

שישה ימים בשבוע המרכז מספק מזון ובגדים נקיים למאות מכורים בכל חודש. בשורת ישוע מיושמת בעיקר במרכז. באתר הבית כתוב: "המטרה העיקרית שלנו היא לעזור לאנשים האלה להשתקם לגמרי, כדי שיוכלו לחזור לחיי השגרה ולמשפחותיהם, להיות ברכה לאחרים ולשאת פרי טוב. אנחנו יודעים שרק האדון ישוע יכול לשנות באמת את חייהם".

כשמכורים רוצים לעבור תהליך של גמילה, הם מוזמנים להצטרף למרכז גמילה המושתת על יסודות האמונה המשיחית. אדם אחד, יבגני, מעיד באתר הבית של "אביב" שלאחר ששמע על "אביב" והצטרף למרכז גמילה, אלוהים שחרר אותו מההתמכרות. לדבריו: "לא היו לי כמעט כאבי גמילה ולא היה יום אחד שלא יכולתי לישון. אני אסיר תודה למושיעי ישוע המשיח שיכולתי לעבור תהליך גמילה כזה, ולאחים ולאחיות החדשים שקיבלתי במשיח".

אחד ממרכזי הגמילה של "אביב" מיועד לגברים וממוקם בבאר שבע. המרכז נפתח ב-2013 והוא מציע בנוסף תכנית תלמידות העוזרת לגברים להתרחק מההתמכרות לסמים ולאלכוהול.

באתר הבית של "אביב" נאמר: "אנחנו שמחים על כל אחד ואחד שנכנס למרכז הגמילה. במקום להתחיל את היום במחט, מתחילים את היום בקריאה בכתבי הקודש ובתפילה. השינוי שעוברים המכורים הוא נס אמיתי מאלוהינו".

למרכז "אביב" יש חמישה עובדים קבועים במשרה מלאה וחלקית. נוסף על כך, יש גם צוות של מתנדבים מקהילות משיחיות שונות בארץ. ביקס מעודד ואומר: "המטרה שלנו שמרכז 'אביב' יהיה פעיל כמה שיותר, ויעסיק אנשים רבים ככל האפשר. אנחנו מזמינים את כל מי שבלבו חמלה לאובדים לבוא ולהצטרף אלינו למרכז בתל אביב!"

חשוב לציין שבין המתנדבים יש מכורים לשעבר. אחד מהם הוא לאוניד, מכור לשעבר שאלוהים שינה את חייו. הוא אומר באתר הבית: "עכשיו אני לוקח חלק בשירות עבור אנשים שגרים ברחוב, באותו רחוב שפגש אותי ישוע. אנחנו מחלקים מזון, בגדים, מטפלים בפצעים והחשוב ביותר, מספרים 'עלינו ביום האתמול', שיש חיים אחרים, חיים אמיתיים! השבח לישוע על חסדו!"

Dov Bikas and his wife, Olga
דוב ביקס ואשתו אולגה

ביקס מספר לנו איך הוא התחיל לעסוק בשירות הזה, והוא מייחס זאת למעבר שלו לאילת לאחר סיום שירותו הצבאי. באילת הוא חי "חיים פרועים". בגיל 25 הוא פגש את ג'ון פקס, מנהל אכסניית "המקלט", שבישר לו על ישוע. האווירה באכסניה נגעה לליבו וההתנהגות של המאמינים שם הובילה את ביקס לאמונה בישוע בשנות התשעים.

ביקס נזכר: "באילת ראיתי איך רועה הקהילה ג'ון פקס דואג לאנשים מכורים. הוא לא רק ריחם עליהם אלא הוא התייחס אליהם בכבוד אמיתי ובאהבה. באילת ראיתי ושמעתי על מכורים שמשתחררים מהתמכרויות ונהיים למאמינים אמיתיים.

"מאז, הפגיש אותי אלוהים בדרך עם מכורים, למרות שבהתחלה חשבתי שסוג כזה של שירות אינו עבורי. ב-2005 עברנו אשתי ואני לגור בתל אביב ברצון עז להקים קהילה.

"התחלנו לחלק פליירים והזמנו אנשים לבוא לצפות בסרט 'ישוע'. בערב הראשון הגיעו שלושה אנשים: שני נרקומנים ואלכוהוליסט. אחד הנרקומנים נפתח לבשורה והייתה לנו איתו שיחה ארוכה וטובה. לאחר מכן החלטנו לצאת לפארק הקרוב ולדבר עם נרקומנים נוספים. היינו המומים מהפתיחות של האנשים האלה ומהמפגשים שהיו לנו איתם בנוגע לאמונה. מסתבר שלחלק מהם יש הורים או סבים וסבתות מאמינים, וחלקם קראו את כתבי הקודש בבית הסוהר. רבים התחילו להגיע לשיעורים שהצענו על כתבי הקודש".

באשר לשאלה על הכשרה מקצועית, אמר לנו ביקס שאין לא הכשרה מקצועית, אבל הוא מעודד ואומר, "קראתי ולמדתי הרבה לאורך הדרך. חוץ מזה, רבים מחברי הצוות הם מכורים לשעבר ויכולים להעניק תובנות יקרות ערך".

בנוגע למחויבות לעבודה הזו ולתקווה לפרי למלכות אלוהים נאמר באתר האינטרנט של "אביב": "אנחנו רואים פוטנציאל עצום והזדמנויות רבות בעבודה שלנו עם הנרקומנים. כשאנחנו אוספים אותם מהרחוב ועובדים איתם כמו שצריך, תוך כמה שנים הם נרפאים מההתמכרות שלהם, משקמים את חייהם ואת משפחותיהם, מוצאים עבודה, הולכים לקהילה משיחית וחלקם אפילו נהיים למנהיגים בקהילות ובארגוני שירות".

ביקס מסכם: "התחלנו ממש מאפס והאדון פיתח והעצים אותנו והראה לנו ניסים רבים של ישועה".

"לָכֵן אִם הַבֵּן מְשַׁחְרֵר אֶתְכֶם, בֶּאֱמֶת בְּנֵי חוֹרִין תִּהְיוּ" (יוחנן ח 36).