מחאה כנגד נוכחות ילדה משיחית בגן ילדים

אימא לילדה בגן חובה בעיר מעלה אדומים, הוציאה לפני כשבוע את בתה מהמוסד, בטענה שילדה נוצריה בגן מכריזה בפני הילדים כי "ישוע הוא המשיח".

מ', יהודיה משיחית, היא אימא לשלושה ילדים המתחנכים במוסדות ממלכתיים-דתיים באזור מגוריהם מזה כמה שנים. הגננות מכירות את המשפחה ואת אורח חייה ומעולם לא נתקלו בבעיה סביב הנושא.

לפני כשבוע בקבוצת ה"וואטסאפ" של ההורים של ילדי גן החובה בה נמצאת הילדה של מ' החל שרשור של אימא אחרת שהאשימה והתנגדה בתוקף למצב בו בגן הילדים יש ילדה שאומרת משפטים לבתה כמו "ישוע הוא המשיח והוא יגאל אותנו".

בראיון של האם ל"ערוץ שבע" היא סיפרה כי ההטפה לנצרות ושטיפת המוח (לא פחות ולא יותר), של הילדה המשיחית, יצרו בלבול אצל הילדה שלה שהביאו אותה, האם, לסף בכי. לטענתה "אורח החיים בגן צריך להיות תואם לאורח החיים במשפחה", ומשום שזהו מוסד ממלכתי דתי, לתת במה לתופעה כזו ולמשפטים כמו שנאמרו זו "צביעות כלפיי הדת והגן עצמו".

האם החליטה להוציא את בתה מהמוסד בעקבות המלצה שקיבלה משני רבנים בהם גם רב העיר מעלה אדומים, הרב נגרי. בהודעת המשך בנושא היא שיתפה את ההורים בקבוצת ה"וואטסאפ" לגביי ההוראה שקיבלה מהרבנים ולהפתעתה "הוצאה" מהקבוצה על ידי הגננת. האמא סיפרה על הורים נוספים שתמכו בה אך למעשה אף אחד לא פעל כפי שהיא החליטה לפעול.

כאמור, לעירייה אין דרך לבדוק את דתו של כל ילד וילד והיא מחויבת לקבל את הילדים אם יש מקום פנוי. מ׳ , האמא המשיחית, מספרת כי אינה מתרגשת יותר מדי או חשה צורך להתגונן. אם כי חשוב לה להגן על הגננת שספגה ביקורת.

בהודעה שהוציאה להורים כתבה מ׳: ״הורים יקרים, אני מצטערת על הבלאגן ובמיוחד באש שהגננת חטפה ללא כל קשר! הגננת שזוכה בהערכתנו כאשת מקצוע וגם כן כנפש גדולה ומקסימה! אם למישהו יש בעיה מוזמנים לפנות אליי לבירורים ולהרפות מהגננת כאבי ראש מיותרים. ילדינו במתחם הגנים כבר כמה שנים טובות ולא הייתה בעיה כלשהי עד כה. אני מבינה שכהורים אנחנו רוצים לשמור על ילדינו אבל אף אחד מאתנו לא יצא בכוונה לפגוע חוץ ממי שהתסיסה עניינים שמבוססים על חצי אמת בלבד. אני מקווה שנוכל להמשיך בשקט ובשמחה. אני מכבדת את ההלכה במלואה ויש לנו חברים דתיים רבים מעבר להורי הגן. מי שמרגיש שהוא מעדיף לקחת צעד אחורה גם רשאי לעשות זאת ולא נעלב מזה. תודה על התמיכה… תזכרו בעיקר שהגננת מנהלת את הגן עם הרבה אהבה ניסיון וחוכמה ותנו לה לעשות את העבודה שלה בשמחה ובנחת!״

בנוסף, שיתפה אותנו מ' על תחושותיה: "הנני סבורה שעלינו לעמוד בביטחון מלא באמונתו, אולם אני בדעה (וכך גם מסבירה לילדים), שצריך לשמור על איפוק במילים שלנו ולהראות את אהבת אלוהים שבנו באמצעות ההתנהגות והמעשים שלנו לפני הכל! אני גם חושבת שכדאי שיכירו אותנו בזכות פרותינו לפני שמגלים במה אנחנו מאמינים, ובכך להימנע מעימותים מיותרים. "למען יראו מעשיכם הטובים וישבחו את אביכם שבשמיים". כשאירוע (כמו שעברנו בגן) מגיע לא באשמתנו, אין להתרגש ולמהר להגיב, אך יש לעמוד כסלע איתן על זכותנו אם ישנה".

ביתה של מ׳ ממשיכה ללכת לגן ונראה כי האירוע אינו מעכב את שגרת יומה. בעוד חלקנו היינו מתכנסים או מתביישים אם היו משמיצים אותנו על דבר אמונתנו, הילדה מבינה שאמונתה מפריעה לעיתים לכמה אנשים. אך היא מאחלת להם שיקבלו גם את האמונה שלה ויהיו שמחים כמוה. עדותה של הילדה מזכירה לנו כמה אמת יש בפסוק: ״אם לא תשובו להיות כילדים לא תכנסו למלכות השמיים״ (מתי י"ח : 3).

לפי הנאמר בכתבה בערוץ 7, מעיריית מעלה אדומים והמפקחת על הגנים הממלכתיים-דתיים בעיר, לא נמסרה תגובה. האם המתלוננת ממתינה לשיבוץ בגן אחר בעוד הילדה המשיחית ממשיכה בגן עם שאר הילדים בשגרה.