קונצרט של נינה אסטרום עבור ניצולי השואה ואסירי הגטאות

הזמרת הפינית המשיחית הנודעת נינה אסטרום הגיע לישראל בחודש מרץ כדי לתייר בארץ, וגם כדי להופיע מול ניצולי השואה ואסירי הגטאות. נינה היא זמרת – מבשרת, שמשתמשת בכישרונה להעביר את המסר על המשיח בפני קהלים שונים.

נינה היא זמרת מוכרת בפינלנד שייצגה את מדינתה בתחרות האירוויזיון בשנת 2000. לפני כן, נינה עבדה כמורה לשפות בבית ספר תיכון ובמכללות, אבל אחרי השתתפותה באירוויזיון, העיסוק במוסיקה תפס את המקום הראשון בחייה. כעבור מספר שנים הפכה את מקצועה לשירות בקידום הבשורה. קבוצת מבשרים שעבדו עם בתי כלא הזמינו אותה להצטרף אליהם על מנת שתשיר שירים משיחיים לאסירים. מהר מאוד הבינה נינה עד כמה המוסיקה יחד עם מילים חדורי תקווה מהווים כלי חזק לפתוח לבבות נצורים ולהפנותם לחפש את פני האלוהים. היא גם הבינה את יתרונה כזמרת מוכרת "לפתוח דלתות" לבתי כלא, ובקלות יחסית להכניס לשם את הבשורה, דבר שאינו קל עבור מבשרים אחרים. גם האסירים מתאספים ברצון רב לשם בידור והפגת שעמום, ולהפתעתם, במהלך הקונצרט ניצבים מול שאלות קיומיות משמעותיות וגם מול הפתרון המוצע לכל אדם, ללא תלות בעומק טבעם החוטא. במהלך שנות שירותה כזמרת מבשרת היא ביקרה בבתי כלא ב-30 מדינות שונות: רוסיה, אוקראינה, הולנד, אלבניה, מדינות בלטיות, בלקניות ועוד. בעבר אף הופיע בישראל במכוני גמילה.

זו הייתה הפעם הראשונה עבורה להופיע מול אסירים מסוג אחר…

"עבורי כל בני אדם נבראו בצלם אלוהים", אומרת נינה רגע לפני העלתה לבמה, "ובסופו של דבר, לא משנה מה עשית בחייך או מה עשו לך בני אדם אחרים, הצמא לאהבה ולמשמעות הם אוניברסליים, ולכן המסר שאני מחלקת עם הקהל – הוא אותו המסר. יחד עם זאת, להופיע מול ניצולי השואה היא חוויה מנמיכת רוח ומענוות, במיוחד לאחר ביקורי הראשון אמש ביד ושם."

החלק החשוב ביותר במופע של נינה הם לא השירים עצמם, אלא דווקא קטעי המעבר במהלכם היא לוקחת את הקהל למסע שמתחיל בבריאת האדם, נפילתו בחטא, חוסר האונים שלו והצורך שלו לקשר עם אלוהים ולמשמעות. היא ממשיכה דרך הנבואות על המשיח ובואו לעולם כאחד האדם, ומגיעה אל התקווה שבאהבת האלוהים אלינו באמצעות בנו. המסע מסתיים בתקווה ובהזמנה להיענות לאהבת אלוהים. נינה מתקשרת עם הקהל בלבביות רבה ובענווה, מציגה את היופי שבפשטות הבשורה, ללא ניסיונות "להתאים" את הבשורה לאוזני הקהל:

"אני רוצה להביא לכם מסר ממישהו שמכיר אתכם יותר טוב ממה שאתם מכירים את עצמכם. כולנו באים ממקומות שונים, אך דבר אחד מאחד אותנו – הכימהון של הנפש: 'האם יש לי משמעות? האם למישהו איכפת? מדוע אני חי? לאן אני הולך?' זוהי כמיהה לקשר עם אלוהים שאבד כאשר בחרנו ברע עוד בגן העדן. מאז חיינו שבורים…"

בין השירים נינה מצטטת תהילים ונבואות על המשיח ובעדינות רוקמת את סיפור הישועה לתמונה אחת שלמה. היא בחרה לשיר שירים שונים וביניהם קלאסיקות משיחיות, כמו "Mary, did you know?", "I will follow Jesus" ועוד. היא שרה במספר שפות: אנגלית, רוסית, פינית ועברית ונתנה הקדמה לכל שיר ושיר כשהיא מספרת על המסר שמאחוריו.

נינה סיימה בתפילה והזמינה את הנוכחים להתפלל עימה: "האם תרשו לי להתפלל עבורכם? אינני יכולה לאלץ אתכם להתפלל לאלוהים, אם אינכם רוצים בזאת. ודאי בני האדם אילצו אתכם לעשות כל מיני דברים במהלך חייכם, אך אי אפשר לאלץ אף אחד לאהוב. ואני רוצה להתפלל עבורכם שהמשיח יגלה לכם את עצמו ושתרצו לאהוב אותו בכל לבבכם. אל תשכחו שהוא אוהב אתכם ואתם בעלי ערך בעיניו."

ניתן היה להבחין כי עיניהם של רבים בקהל נוצצו, וחלקם אף חייכו והנידו את ראשם לאות הזדהות. אלוהים לבדו חוקר לבבות ויודע מי נענה לבשורתו ומי לא, אך אנו יודעים שדבר אלוהים "לֹא יָשׁוּב רֵיקָם".

הקשר עם הזמרת נוצר דרך "כינרת טורס" וקהילת "חסד ואמת" שמבשרת בקרב מועדוני ניצולי השואה באזור הדרום. הקהילה הזמינה כ-160 ניצולים ממספר מועדונים בדרום שחלקם כבר נחשפו לבשורה וממשיכים להגיע ברצון לאירועים שהקהילה מארגנת עבורם.

Screen Shot 5777-07-08 at 3.11.23 PM

נינה תשמח להמשך שיתוף פעולה עם קהילות בארץ שתהיינה מעוניינות ליזום קונצרטים בישוריים במסגרות שונות ובהתאם להדרכת רוח הקודש. ליצירת קשר עם הזמרת ניתן לפנות ל"כינרת טורס".