מאמינים נוצרים פותחים את בתיהם – ואת ליבם – למטיילים ישראלים

מאמינים נוצרים מרחבי העולם חולקים את אהבת ישוע עם מטיילים ישראלים בכך שהם פותחים את בתיהם ומציעים להם לינה בחינם, או כמעט בחינם.

בשנת 2000 הקים עומרי יעקובוביץ', מאמין ישראלי משיחי, ארגון בשם Hosting Israeli Travelers אן בקיצור – HIT, שבמסגרתו מאמינים, אוהבי ישראל, מציעים אירוח לצעירים ישראלים בחו"ל.

ברשת HIT רשומות כעת יותר מ-1800 משפחות מארחות בניו זילנד, אוסטרליה ובריטניה – ויש תוכניות להוסיף לרשת מדינות יעד ומשפחות מארחות נוספות. כיום יותר מ-15,000 מטיילים ישראלים באו במגע עם מאמינים נוצרים ועם הבשורה המשיחית דרך HIT.

צעירים ישראלים נוסעים בדרך כלל לטייל בחו"ל בתום השירות הצבאי ולפני כניסתם ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה. רבים מהם מרחיקים עד אוסטרליה וניו זילנד. המטיילים הצעירים הללו, שהם בדרך כלל תרמילאים, מעריכים מאוד לינה בטוחה וברמה טובה, הניתנת להם ללא תשלום או תמורת סכום סמלי.

יעקובוביץ' עצמו התחיל להאמין בישוע כשטייל בניו זילנד לאחר שירותו הצבאי. הוא שמע עדות אמיצה של מאמינה נוצרייה, שהייתה בעלת האכסניה שבה הוא התארח. זה היה צעד חשוב בדרכו לקבל את האמונה המשיחית.

"היה עליי לבחון את הטענות שהוצגו בפניי שישוע הוא המשיח היהודי המובטח לפי דברי הנביאים מהתנ"ך", אמר יעקובוביץ' באחד משני סרטוני הווידיאו על HIT שפורסמו בקהילה ניוז. "מאז, הלב שלי והתפילות שלי לאלוהים הם למען ישועת עם ישראל".

"הקמתי את רשת HIT כדי ליצור הזדמנויות למשפחות מארחות לדבר על ישוע, כשמתעוררת הזדמנות כזו", אמר לקהילה ניוז.

רשת HIT התחילה לפעול בניו זילנד בגלל הקשר האישי של יעקובוביץ' למקום. ואכן רוב המשפחות המארחות הנוכחיות הם מניו זילנד.

"יש מגוון רחב של מארחים ברשת HIT", אמר יעקובוביץ'. "לא משנה מה הרקע שלהם, הם אוהבים את העם היהודי ואת ארץ ישראל".

רוזאלי שישקה היא אחת המארחות של HIT שחיה בניו זילנד עם בעלה, מכונאי שיצא לגמלאות. בני הזוג שישקה מארחים מטיילים ישראלים משנת 2002.

"זמן רב לפני שהייתי מאמינה, קראתי את 'יומנה של אנה פרנק' ו'אקסודוס' מאת ליאון יוריס", סיפרה שישקה לקהילה ניוז. "אני זוכרת שאפילו אז תהיתי מדוע העם היהודי כל כך שנוא. אני זוכרת שחשבתי שזה פשוט לא הוגן".

"כשהתחלתי להאמין בישוע זה נראה לי טבעי להצטרף לאנשים בעלי דעות דומות לשלי, אנשים שאוהבים את ישראל ומתפללים למענה", המשיכה. "התברכתי בכך שגם בעלי הרגיש אותו דבר, ובליבו רכש אהדה כלפי העם היהודי".

בשנת 2001 נכחו בני הזוג שישקה בפגישה שבה שמעו את יעקובוביץ' מדבר על HIT.

"שמענו שנוכל לארח ישראלים מטיילים בביתנו, והתרגשנו", נזכרה שישקה. "באותה העת הכרנו רק יהודי אחד, אז המחשבה שישראלים ישהו אצלנו הייתה מדהימה".

במהלך עונת האירוח הראשונה שלהם בין דצמבר 2002 עד אפריל 2003, אירחו בני הזוג שישקה כ-150 מטיילים ישראלים ואחר כך המשיכו לארח בממוצע בכל שנה בין 100 ל-150 מטיילים.

"זה מספר האנשים שאנחנו אירחנו, אבל כל מארח בוחר כמה מטיילים הוא מוכן לארח", מסבירה שישקה.

באשר לשיתוף אמונתם עם האורחים, ציינה שישקה: "יכולנו לפתח מערכות יחסים רבות, לחלוק איתם את האמונה שלנו ולהסביר להם מה זה להיות מאמין. יכולנו גם להפריך תפיסות מוטעות".

לא רק מאמינים נוצרים מוזמנים לארח במסגרת HIT. באתר הבית של HIT כתוב: "חלק מהמארחים ברשת שלנו הם יהודים שרוצים להכיר יותר את שורשיהם היהודים ואת העם שלהם-שלנו. חלקם הם ישראלים שחיים מחוץ לישראל ומתגעגעים לאווירה ישראלית, ומעוניינים לדבר קצת עברית עם חבר'ה צעירים".

אחד המארחים האוסטרלים שלנו הוא דיוויד מוריס, יהודי משיחי. מוריס סיפר לקהילה ניוז שהוא ומשפחתו מנסים לחלק את הבשורה על ישוע בהקשר היהודי. המשפחה שומרת על כשרות ומיישמת את המנהגים של המסורת היהודית, דבר שעוזר לאורחים הרחוקים מבתיהם להרגיש בבית.

"אנחנו עושים הבחנה בין מה שהאורחים שלנו מבינים מישו הנוצרי, הזר להם, לבין ישוע היהודי האמתי", אמר מוריס. "רבים פתוחים לשמוע משום שהם בדרך כלל חוששים מֵהַדּוֹגְמָה הנוצרית המתקשרת לישוע".

בכל מקרה, לא מופעל לחץ על המטיילים של HIT לשמוע על האמונה המשיחית.

"אנחנו מנחים את המארחים שלנו לא לחלוק את אמונתם נגד רצון האורחים", אמר יעקובוביץ'.

לעיתים קרובות, באמצעות השירות הזה, המארחים יוצרים קשר חם עם אורחים שלהם.

מאט דייויס, קצין משטרה ניו זילנדי בן 41, אמר לקהילה ניוז שהוא ואשתו שרה ובנותיהם, מארחים ישראלים כבר שבע שנים.

"אני זוכר שפעם אחת היו לנו שני אורחים שנשארו אצלנו ארבעה או חמישה שבועות. הם ממש הפכו להיות חלק מהמשפחה – כמו כל ישראלי שנשאר", אמר.

מוריס מסביר שהאירוח הוא קשר הדדי.

"הורי אחד האורחים שלנו חשו הקלה לאחר ששמעו שהבן שלהם מתארח בבית כשר. הם החזירו לנו טובה כשהגענו לישראל בנובמבר 2016", אמר. "הם דאגו לנו לארוחות, טיפלו בנו ופתחו את ביתם עבורנו. היינו כמו משפחה".

Rosalie's grandaughter "fascinated at Roi singing to her"
הנכדה של רוזאלי מוקסמת מרועי ששר לה

שישקה מסכמת ואומרת: "בנינו חברויות לכל החיים. כשביקרנו בישראל, נשארנו אצל משפחות האורחים שלנו. אנחנו רק חלק קטן מתמונה גדולה יותר ומלאי תודה שאנחנו יכולים להיות חלק מפעולתו הנפלאה הזו של אלוהים בקרב עמו הנבחר. "אנחנו באמת מבורכים".