יובל, תערוכת יחיד של רולף דניאלסון

דווקא בשבוע הגועש והרועש של פסח בירושלים, כאשר אזור שער יפו התמלא בפקקים ארוכים מן הרגיל, באלפי עוברים ושבים ועשרות ניידות משטרה, בית אות המוצר הירושלמי, הממוקם בלב העיר הדחוקה, הפך לאי קטן של שלווה ופסטורליות סקנדינבית. הצבעוניות הלא צפויה והמתנגשת עם גווני האבן הירושלמית הציצה מבעד דלתות הזכוכית של הגלריה ומשכה את עיניהם של הולכי הרגל הרבים.

מי שבחר להיכנס ולבקר בתערוכה, ודאי הופתע לפגוש דמות בלתי שגרתית בנוף הישראלי – אדם בעל נוכחות מרשימה, גבוה, עם תווי פנים צפוןאירופאיים, מדבר באנגלית משפטים קצרים באינטונציה בלתי מוכרת, וכאשר נעזר במילים בעברית – באופן מפתיע, אומר אותן בלי צל של מבטא. זהו האמן עצמו, רולף דניאלסון, יליד שוודיה, שחי בארץ עשרים ושש שנה, נשוי לשושן דניאלסון ואבא לשני ילדים.

למרות ייחודיותו הדומיננטית בנוף הישראלי, הוא מרגיש שייכות טבעית לישראל וחיבור לעם היהודי. עוד לפני שנישא לשושן ולפני שמסר את חייו לישוע, היה מבקר רבות בישראל בשנות ה-70 וה-80, למד אמנות במכון אבני והציג את עבודותיו בגלריות של תיאטרון הסימטה ותיאטרון צוותא. בניגוד למה שרבים מן האמנים הישראליים יטענו, רולף הרגיש שבישראל יש הזדמנויות רבות יותר לאמנים צעירים, ויש פתיחות רבה לסגנונות ולכיוונים חדשים באמנות. "בשוודיה כל דלת הייתה נסגרת בפני." הקשר של רולף לישראל המשיך גם בתקופות שחי בשוודיה. את הכסף שהרוויח ממכירת תמונותיו באחת התערוכות, תרם במלואו לקרן תמיכה בעולים חדשים מברית המועצות בגלי העלייה של שנות ה-90.
Screen Shot 5777-08-12 at 9.56.19 AM

עבר כמעט עשור מאז תערוכת היחיד האחרונה של רולף. את תערוכת "יובל" ארגנה עבורו אשתו, שושן, לכבוד יום הולדתו ה-60. ואיך יום הולדת בלי מתנה? אלוהים סיפק להם מקום בגלריה מבוקשת ליד העיר העתיקה בחול המועד! גלריה שבדרך כלל תפוסה שנה מראש!

ערב פתיחת התערוכה היה ערב מרגש מאוד. שלל אורחים הגיעו מקרוב ומרחוק, מאמינים ולא מאמינים, יהודים וערבים, ישראלים ותיירים מארצות שונות, אמנים ושוחרי אמנות. היה זה ביטוי נפלא לדרך שבה האמנות מחברת בין אנשים ומזינה את נפש האדם ביופי, באצילות ובאהבה.

רולף נכח במקום כל ימי התערוכה למשך כל שעות הפתיחה, כדי לברך את הבאים וההולכים ולספר להם על האמנות שלו ועל התמונות המוצגות. סגנון הציור המופשט שלו, המושפע מהאמנות המודרנית, ייחודי מאוד בצבעיו הססגוניים ובקווים חזקים ובטוחים. ציוריו, רובם נעשו באקריליק תוך שימוש בטכניקה אישית שפיתח. המוטיבים הבולטים והחוזרים על עצמם בציוריו הם: חלונות, עצים, עולם הטבע וכתב בעל צורות גיאומטריות. על פניו, אלמנטים מוכרים לכל אדם ונמצאים בשימוש רחב באמנות. אבל ההשראה דווקא לאמנטים הללו הגיעה מההיכרות של רולף עם אלוהים, עם דברו ונפלאות פעולותיו. את ההשראה לצייר חלונות קיבל רולף מספר דניאל המספר כי החלונות בחדרו של דניאל היו פתוחים לכיוון ירושלים כשהוא כרע את ברכיו בתפילה שלוש פעמים ביום. לעיתים, צורת החלון המוכרת משמשת בציוריו גם לסמל של לוחות הברית. העץ בציוריו מסמל את עץ החיים, ושאר ציורי הטבע הם ביטוי של פליאה והודיה לאלוהים על בריאתו. הצורות גיאומטריות (עיגול, משולש וריבוע) התפתחו בהשראת כתבי הקודש והכתב העברי.

מבין ציוריו המוצגים בתערוכה יש כמה בעלי חשיבות מיוחדת בעיניו של הצייר והוא מסביר בשמחה פעם אחר פעם לכל המעוניין את ההשראה שמאחורי התמונות.

Screen Shot 5777-08-12 at 9.48.36 AM
"ארבע לוחות הברית" – מסמלת את שני הלוחות ששבר משה כאשר עם ישראל עשה את עגל הזהב כדי להשתחוות לו, ואת שני הלוחות החדשים. בציור זה אנו פוגשים את אלמנט החלון והכתב הגיאומטרי המאפיינים את יצירותיו של רולף.
Screen Shot 5777-08-12 at 9.47.59 AM
"דכאו" – ביקורו של רולף במחנה ריכוז דכאו הוליד את התמונה המתארת יסודות בטון ששימשו לצריפים בהם גרו האסירים.
Screen Shot 5777-08-12 at 9.48.11 AM
"חשמל" – האמן צייר הבזקים על-טבעיים של אור המייצגים עבורו את נוכחות אלוהים שראה כאשר התבונן בכותל המערבי.
Screen Shot 5777-08-12 at 9.48.47 AM
"תל גמליאל" – בפעם הראשונה שרולף הגיע לארץ הוא ביקר בתל גמליאל שהיה מעין קיבוץ יהודי נוצרי קטן. האנשים שפגש שם היו חבריו הטובים ביותר בארץ לאורך שנים רבות, ולמקום זה הייתה משמעות מאוד מיוחדת בשבילו.
Screen Shot 5777-08-12 at 9.48.25 AM
"ישעיהו נג" – הכיתוב "וּבַחֲבֻרָתוֹ נִרְפָּא לָנוּ" במרכז הציור משך את עינם של רבים מן המבקרים ועורר את השאלה "למה ציירת את זה?" רולף סיפר שהוא מאמין שאלוהים יכול ורוצה לרפא אנשים. הציור נולד כאשר נקע את כף רגלו ונזכר בהבטחה זו של אלוהים, התפלל לרפואה ובחסד ה' גם נרפא.

צוות קהילה ניוז ביקר בתערוכה וניצל את ההזדמנות לשאול את רולף מספר שאלות:

במה שונה בעיניך אמן משיחי מאמן שאינו משיחי"יש נושאים שאמן משיחי לא יכול להתעלם מהם, כמו למשל השואה. וגם בזמן האחרון אני מרגיש שאם טרם ציירתי את ישוע, החמצתי משהו. כעת אני עובד על ציור של ישוע שאת ההשראה אליו קיבלתי מציור שנמצא במנזר סנטה קטרינה בסיני."

האם אדם משיחי צריך להתעניין באמנות"מאמינים הם אנשים נורמליים וכדאי שיתעניינו בכל דבר משמעותי שקיים בעולם. כמאמינים, אנחנו שמים דגש רב על מוסיקה ושוכחים מאמנויות אחרות – ציור, ספרות, תיאטרון, אופרה. בכל אלה ניתן להלל את אלוהים."

מה תכניותיך לעתיד? מה היית רוצה שיקרה בעתיד"אני, כמובן, אמשיך לצייר ולהציג. הייתי שמח לחזור בקרוב לגרפיקה אמנותית ובמיוחד להדפסים בטכניקת תצריב שלמדתי בעברי. הייתי שמח אם היה קם גוף משיחי שמאחד את האמנים המאמינים ונותן להם במה להציג ולקרב את הקהל המשיחי לאמנות. בשנת 2003 נערכה תערוכה של כשלושים אמנים משיחיים בקיבוץ רמת רחל. התערוכה הייתה מאוד מוצלחת. הלוואי שהיינו יכולים להתארגן לעיתים קרובות יותר."

ניתן לעיין ביצירותיו של רולף דניאלסון בקישור הבא: https://www.flickr.com/photos/rolfdanielson/

ליצירת קשר עם האמן: danielson14@bezeqint.net