מאמינים משיחיים בישראל זוכרים ונפרדים מרועה הקהילה – דוד דייויס

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של רועה הקהילה דוד דייויס, מייסד קהילת הכרמל בעוספיה. דוד נפטר בגיל 79 לאחר תקופה ארוכה של מחלה. הוא הותיר אחריו את אשתו קרן ואת שני בניהם. ההלוויה התקיימה ביום שלישי 9 במאי בשעה 16:00 אחר הצהריים בבית העלמין המשיחי בחיפה. לאחריה התקיים מפגש בבית ידידיה.

קרן וצוות קהילת הכרמל כתבו במייל, שלמרות הצער, הם בטוחים ש"הוא כעת בנוכחות אלוהים, ולפיכך האובדן הגדול מהול בשמחה ובהבטחה שיום אחד נראה אותו שוב".

דוד היה חלק משירות בשם World Challenge International Ministers Fellowship, שנוסד על ידי דייוויד ווילקרסון, שהחל תכנית לגמילה מסמים בקרב בני נוער בשם Teen Challenge. ב-1989 עלו בני הזוג דייויס לארץ, וב-1991 ייסדו את "בית ניצחון" בחיפה ואת קהילת הכרמל. החזון של "בית ניצחון" ושל קהילת הכרמל הוא לראות יהודים וערבים באים יחד כ"אדם חדש אחד" לפי הפסוק באפסים ב' 15.

במשך השנים השקיעו דוד, אשתו קרן וצוות קהילת הכרמל בקבוצות שונות של אנשים בארץ, ובאנשים מכל שכבות החברה בשירות במגוון תחומים, לרוב תחת תנאים קשים. דוד שירת כרועה קהילה במשך 25 שנה, וקרן משרתת כמדריכת צוות הלל.

כשדוד דייויס חלה, נאספו מאמינים מכל רחבי העולם לתפילה עבורו. זמן מה לאחר מותו, הוצפו פורומים במדיה החברתית מכל רחבי העולם בדברי הוקרה לאיש האלוהים הגדול הזה אשר השקיע ברבים והשפיע על אלפי אנשים.

דוד היה בעברו שחקן מקצועי בברודווי ובהופעות תיאטרון אוף-ברודווי והיה יו"ר מחלקת אומנויות של אוניברסיטת פורדהם במרכז לינקולן בניו יורק. באמצע שנות השמונים, במהלך קריירת משחק מוצלחת, היה לדייויס מפגש מרגש במיוחד עם אלוהים בהתעוררות בקרב אומני במה בניו יורק, שם פגש גם את קרן, יהודייה אמריקנית. לאחר מכן הוא החל לשרת בקרב נרקומנים ואנשים חסרי בית בהדרכתו של דוד וילקרסון, מטיף לשעבר בכנסיית טיימס סקוור.

דוד גם הכיר את דנזל וושינגטון בבית ספר למשחק לפני יותר מעשרים שנה והופיע איתו בהצגות ברודווי. לפי דיווח של כתב העת המקוון Israel21c, בילה וושינגטון זמן מה עם דייויס כשביקר בישראל בשנת 2010.

בספרו, The Road to Carmel ("הדרך לכרמל") מספר דוד על הנסים שקרו לכל אורך הדרך עד לישועתו, הוא מספר איך פגש את קרן, ועל הקריאה של אלוהים לעלות לארץ, בה התמסרו בני הזוג לאלוהים בשירות בכמה תחומים ונגעו לליבם של רבים.

הספר האחרון שלו, The Elijah Legacy ("מורשת אליהו") עוסק בישראל, באסלאם ובכנסייה באחרית הימים. דוד גם נאם בכנסים רבים ברחבי העולם.

עוד לפני עלייתם לארץ הייתה העזרה לנרקומנים בארץ משאת ליבם של קרן ודוד, ולכן הם הקימו את "בית ניצחון". לאחר שהגיעו בני הזוג לארץ הם עברו לגור בצפון הארץ, על הר הכרמל קרוב לחיפה.

"קריאתנו על הר הכרמל היא 'להשיב את ישראל אל אדוני אלוהיהם' וגם 'להכשיר עם מוכן לאלוהים'", כתב דייויס בספרו. "אליהו ויוחנן המטביל שהלכו 'ברוח אליהו וגבורתו' הם דוגמה עבורנו כיום" (עמ' 193).

על הר הכרמל קרא אליהו תיגר על נביאי הבעל ואיזבל. "רוח אליהו" היה נושא מרכזי בלימוד של דוד. פרי נוסף שבא לידי ביטוי בשירות של דוד וקרן היה איחוד בין יהודים וערבים מאמינים.

"אדם חדש אחד היה תמיד בליבו של אלוהים", כתב דוד. "אנחנו אבני היסוד של קהילה רוחנית המבקשת להגדיר ולהביע אחדות (אחדות בגיוון) שבה יהודים יכולים להיות יהודים – ערבים יכולים להיות ערבים – וגויים יכולים להיות גויים. בכל מקרה, נקראנו להיות 'אחד' ו'בריאה' נטועה על הר הכרמל ברוח אלוהים. אנחנו הולכים בדרך שלא הלכנו בה קודם – וזוהי רק ההתחלה" (עמ' 217-216).

צוות קהילה ניוז שוחח עם כמה רועי קהילה בארץ שכיבדו את דוד דייויס והביעו את תנחומיהם מעומק ליבם:

"אנחנו כל כך מעריכים את החוכמה ואת הייעוץ של דוד, ומעריכים את מה שאלוהים קרא לדוד וקרן לעשות. מרכז גמילה מסמים הוא שירות עצום. דוד וקרן היו חלוצים בישראל, דוד היה כזה מנהיג בארץ, והיה כל כך חשוב לנו. אנחנו עצובים מאוד על מותו אבל מעודדים מהידיעה שהוא עם מושיעו", אבי וחיה מזרחי, קהילת "אדוני רואי", תל אביב.

"דוד דייויס היה איש אלוהים אמיתי. פגשתי אותו ואת אשתו עוד רק כשבאו לארץ, לפני שעברו לחיפה. היחסים שלי איתו ועם קרן תמיד עוררו בי השראה ותמיד התברכתי מאוד כשביקרתי בקהילת הכרמל. הוא היה אדם שלא פחד לדבר את האמת והתמודד עם הדברים הקשים בעולם. תמיד הייתה לי הערכה עצומה לו ולאשתו ולכל מה שבנו, ואני בטוח שהוא התקבל בזרועותיו של אלוהים בברכה: 'ברוך הבא, משרתי הנאמן'. פרי רב נותר מחייו של דוד והוא ימשיך להתפשט בארץ ובעולם", ג'ים שוץ, מנכ"ל  "פרויקט יוסף" בארץ.

"דוד דייויס היה איש שהערצתי מאוד. הוא היה מודל לחיקוי, חלוץ, אדם שתמך בערכים גדולים, קדושה ויושרה. הוא גם עזר לי במצב מסוים בחוכמתו ובתבונתו. אנחנו כגוף אחד נתגעגע אליו. הוא היה חלק מאיתנו, דמות של אב בארץ", שמואל בירנבאום, קהילת "ים אהבתו", בת ים.

אנחנו בקהילה ניוז שולחים תנחומים כנים לקרן, אשתו, למשפחתה ולקהילת הכרמל.