אפליה? מאבקם של מאמינים משיחיים לקבל אזרחות בישראל

כאשר ראש הממשלה אמר בחודש האחרון שמדינת ישראל מחויבת לחופש כל הדתות ולזכויות של כולם, תהו יהודים משיחיים רבים המנסים לעלות לארץ, כיצד בדיוק האמונה שלהם משתלבת בתמונה זו של דמוקרטיה וסובלנות.

"ברחבי המזה״ת קהילות נוצריות מדוכאות ומיעוטים נרדפים, ואילו כאן בישראל אנו גאים בקהילה נוצרית גדלה ומשגשגת ואנו מבטיחים את זכויותיהם של כולם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כשקיבל את פניו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בביקורו בישראל.

עם זאת לטענתם של כמה יהודים המאמינים שישוע הוא המשיח, זכותם לעלות לארץ נשללת באופן שיטתי בגלל אמונתם. כפי שציין אחד מהם אמר לאחר ששמע את נאומו של נתניהו: "אנחנו יכולים רק לחשוב, ש'לצערנו, לא כל הזכויות של כולם מובטחות, מר בנימין נתניהו'."

משרד הפנים אינו מוכר לטובה בכך שהוא מונע מיהודים המאמינים בישוע את זכותם לעלות לארץ. על אף החוקים הנוקשים של מדינת ישראל לעלות לארץ,  ישראל ממשיכה לעודד במרץ יהודים מכל רחבי העולם לשקול להפוך את המדינה היהודית לביתם. העולים החדשים מקבלים חבילת הטבות שתעזור להם בראשית דרכם בארץ כולל הנחות ברכישת בית או מכונית, הנחות במס הכנסה לכמה שנים והשתתפות באולפן ללימודי השפה העברית ללא עלות.

על האדם להיות מסוגל להוכיח במסמכים מסוימים את יהדותו או שהוא צאצא לפחות לסב אחד יהודי. על פי חוק השבות, יכול כל יהודי לעלות לארץ ולקבל אזרחות. ואולם, יהודים המאמינים בישוע נחשבים "נוצרים", ולפיכך אינם זכאים לקבל אזרחות – גם אם הוכיחו את השושלת היהודית שלהם.

לצד מקרים אחדים שבהם נרדפו מאמינים משיחיים בבאר שבע ולאחרונה גם לנוכח מחאות בדימונה, כמה יהודים משיחיים שרוצים לעלות ממשיכים להילחם על מעמדם בארץ, בתהליך ארוך וממושך של ערעורים בבתי משפט.

אל לאפשר לאפליה בוטה שכזו להימשך…הזכויות של חלק מהיהודים נרמסות

כמה מאלה שבקשותיהם לעלייה נדחו על ידי משרד הפנים, מחלקים את סיפוריהם עם צוות קהילה ניוז, בעילום שם, משום שהמקרה שלהם עדיין נמצא בטיפול.

"אני משוכנעת שראש הממשלה נתניהו אינו מודע לכך שקומץ האנשים שעובדים במשרד הפנים אינו עומד בהצהרה זו – לפחות בכל הנוגע לזכויותיהם של יהודים משיחיים שנולדו להורים יהודים", אמרה לנו כ', אזרחית ישראלית ויהודייה. "הפקידים האלה מונעים בכוונה את זכותו של בני, שאביו המנוח היה גם הוא אזרח ישראלי, לחיות כאן, בארץ אבותיו".

"זה נכון וראוי שראש הממשלה שלנו ידע על כך ויוודא שזכויותיהם של כל היהודים – ללא קשר לאמונתם האישית – ניתנות מבחינה משפטית ומוסרית, הבן שלי הוא יהודי מלידה, וככזה, יש לאפשר לו לעלות לארץ מולדתו פשוט משום שהחוק מורה על כך שיהודים, ילדי היהודים ואפילו נכדי היהודים זכאים לאזרחות ". היא ממשיכה ואומרת, "ההשקפות הפוליטיות והדתיות של אנשים אינן ענייניה של המדינה וגם לא סיבה להפוך אותם לבלתי חוקיים מבחינת חוק השבות".

יהודים מכל המדינות הדמוקרטיות ברחבי העולם חופשיים להאמין במה שהם רוצים או לא להאמין בכלל. אבל לא בישראל!

לי' ואשתו היו כל המסמכים הנדרשים לעלות לארץ והם המתינו במשך חודשים לתשובה. הם רכשו בית בישראל וגמרו בדעתם לשרת את הקהילה בארץ, לחיות מחסכונותיהם והם אינם מתכוונים להעמיס על המדינה. לבסוף הגיעה תשובה ממשרד הפנים.

"'אינכם זכאים לאזרחות בשל השתייכותכם ליהדות המשיחית אשר אינה כלולה בחוק השבות', זאת למרות העובדה שאנחנו יהודים במאה אחוז", אמר י'. "לא לזה ציפינו".

י' ציין שהיהודים, בכל המדינות הדמוקרטיות בעולם, חופשיים להאמין בכל מה שהם רוצים או לא להאמין בכלל. גם בישראל אדם יהודי יכול להיות חלק מתנועת ניו אייג', להיות בודהיסט, אתיאיסט וכו'.

"אבל להאמין בישוע? אתה מסומן כ'מיסיונר מסוכן' וארגונים אנטי-מיסיונריים שונים יעבדו קשה כדי למצוא אותך ואז לגרש אותך", אמר י'. "זה, אדוני ראש הממשלה, איננו הרעיון להבטיח את הזכויות של כולם, אולי עכשיו זה הזמן לקיים את המילים שהכרזת בפני נשיא ארצות הברית של אמריקה".

עורכי דינו של י' פסימיים לגבי קבלת אזרחותו, למרות הליך הערעור שנמשך שנים.

נפגענו והרגשנו כאילו היינו פושעים

במקרה אחר, א', שהיא יהודייה ישראלית, ובעלה שאינו יהודי, הוזמנו על ידי משרד הפנים. הם התפצלו ונלקחו מהם מכשירי הטלפון שלהם. הם נחקרו בנפרד ונשאלו לאיזו קהילה הם שייכים ואם א' חולקת "אמונה זרה" עם בעלה.

"הרגשנו שפגעו בנו וכאילו היינו פושעים", אמרה.

הם נשאלו למעשיהם בסופי שבוע והתבקשו לגלות את שמות החברים שלהם.

"כל מה שאמרנו נרשם, ואז התבקשנו לחתום על מה שכתבנו", אמרה.

האנשים המרואיינים כאן, ואחרים שאינם מוזכרים במאמר זה, שנתקלים ביחס דומה, מותשים ומיואשים באופן מובן.

"צווינו לתת ולא לקחת – לתת את הזמן שלנו, את היכולות שלנו ואת הכספים שלנו", אמר לנו י'. "אנחנו לא פה כדי לנסות לשנות את החוקים בארץ, אנחנו פשוט מבקשים מעמד כלשהו כדי שנוכל להישאר כאן ולהמשיך לשרת אנשים ומשפחות בעיר שלנו".

כ' מסכימה ואומרת שהגיע הזמן שמשרד הפנים יעמוד בדבריו של נתניהו.

"אסור לתת לאפליה הבוטה הזאת להימשך", היא אומרת. "כי כך זכויותיהם של חלק מהיהודים נרמסות".