יש שופטים בירושלים – כך אומרים שופטים מברזיל

בשקט בשקט ובלי המולה תקשורתית התרחש כאן אירוע גדול וחשוב: במהלך חודש אפריל השנה, משלחת של כ50 שופטים פדרליים מבתי המשפט הגבוהים של ברזיל, ביקרה בארץ. השופטים הנכבדים קודם כל למדו בסמינר בן יומיים אודות היבטים שונים במערכת המשפט של ישראל, בהם רפואה, צבא, דיפלומטיה, משפט אזרחי, כלכלי, פלילי, דת ומדינה, ועוד… כתבת קהילה ניוז, רחלי סקפה, הרצתה בפני השופטים אודות צנזורה ויחסי הגומלין בין ממשל ועיתונות.

רחלי סקפה דיברה על הנושאים הספציפיים בהם כלי התקשורת בארץ נדרשים לצנזר או לכל היותר להמתין עם פרסום הידיעות, וכן על הצורך בצנזורה ועל הסכם הצנזורה הקיים בין כלי התקשורת הישראליים לבין צה"ל. בתום הרצאה זו, השופטים שאלו שאלות ענייניות והשוואתיות בין פרסום ידיעות כאן לבין ברזיל (שם אין צנזורה כלל, אך גם אין מעצורים בדרך בה מפרסמים או כותבים בדרכים פוגעניות פעמים רבות מבלי לבדוק את העובדות ועד כדי פגיעה מכוונת בשמו של מושא הכתבה).

בתום היומיים הראשוניים, לאחר הסמינר, השופטים סיירו במוסדות שונים בארץ, בהם כנסת ישראל, בית המשפט העליון, בית כלא לאסירים בטחוניים, זאת בתחילתה של שביתת הרעב של אותם אסירים.

הם תמהו נוכח הסיבות לשביתת הרעב, וסיפרו באוזני המארחים אודות התנאים בבתי הכלא בברזיל, כגון צפיפות יתר, תנאים סניטריים ירודים למדי ועוד.

האירוע היה פרי יוזמתו של מייסד ארגון התנדבותי עבור עולים חדשים דוברי פורטוגזית ואנגלית VOLEH, עורך הדין צבי שייברום, יליד ברזיל, שהשתקע בארץ מזה 30 שנה, בשיתוף עם עורכת הדין רקל קואליו הממונה על קשרי חוץ מטעם איגוד השופטים הפדרליים של ברזיל AJUFE.

בתום הביקור, עורכת הדין קואליו אמרה כי הם התפעלו ממערכת המשפט בישראל "מדינה בלי חוקה כתובה, אך מצליחה להבטיח יותר זכויות לאזרחיה מאשר ברזיל".

מה שעוד גרם לשופטים הנכבדים מברזיל להעריך את מערכת המשפט בישראל היא העובדה שאין כאן בתי דין זוטרים לרישום כפי שקיים שם. לפי עורכת הדין קואליו, "יש הרבה אמון. ללא ספק, ישראל שהיא מדינה צעירה אך השיטה פועלת", אמרה לעיתון של הקהילה היהודית של ברזיל.

גם אם לפעמים לא רואים את זה מכאן, מסתבר, "יש שופטים בירושלים" והם משמשים מופת לשופטים מארצות מוכות שחיטויות כמו ברזיל.