כנס חיילים מטעם מרכז נתיבה – "מטרת על"

בסוף השבוע של תחילת חודש יוני נערך כנס החיילים האחרון לשנה של מרכז נתיבה לפני תחילת פעילויות הקיץ.

לכנס הוזמנו הפעם תלמידי כיתות י"ב להצטרף ולחוות זמן עם החיילים מכיוון שהם עומדים להתגייס בחודשים הקרובים והזמן המשותף של שיחות, לימוד נושאים שקשורים לשרות וזמן התחברות עם אחיהם החיילים הבוגרים יכול לעזור, לבנות ולחזק אותם לקראת הגיוס.

לכנס הגיעו כ– 120 חיילים משרתים ומלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון).

צוות מרכז נתיבה הרים אירוע מפנק לחיילים בערב שישי בו הוזמנו מספר ארגוני שרות כמו "תוכנית מסע", המכללה למקרא ותוכנית התלמידות "לךלך" להגיע לכנס ולפתוח דוכנים בהם יציגו את תכניותיהם עבור חיילים משוחררים. תוכנית הערב הייתה הצלחה גדולה והחיילים הראו התעניינות והיו מלאי תודה על ערב מושקע ומפנק.

נושא הכנס – "מטרת על!" – הוא אחד הנושאים המרכזיים עליו מדברים עם החיילים המשיחיים בכנסים ובתוכניות ההכנה לצבא. לצוות מרכז נתיבה היה חשוב להעלות את הנושא דווקא בכנס זה כאשר תלמידי כיתות י"ב שעומדים להתגייס גם היו נוכחים ושמעו זאת בפעם הראשונההשרות הצבאי הוא אחד הנושאים המדוברים בקרב הנוער ובכלל בגוף המשיח בארץ, ישנם כנסי חיילים, תוכניות לפני גיוס ופגישות חיילים ברחבי הארץ. הסיבה שהשרות הצבאי הוא מדובר כל כך היא בגלל המורכבות, הקושי והסכנות שבו.

בגוף המשיח רווחת הסכמה ששירות צבאי הוא דבר שעל המשיחי לעשות ולא רק לעשות אלא להצטיין בו ולשאוף לשרות הטוב והאיכותי ביותר, או כמו שאומרים בארץ "שרות משמעותי". את זאת הנוער שלנו לומד בקהילות, כנסי נוער וחיילים, מאמרים שונים ועוד…

הסכמה זאת לא נובעת מאידיאולוגיה אישית של אחדים אלה על סמך דבר אלוהים, אבל הסכמה זאת פעמים רבות מתפרשת אצל בני הנוער שלנו בצורה מעוותת ושגויה ומניבה חטא.

אז מה הבעיה?

העובדה שאנו כמשיחיים צריכים לשרת באופן מסור ומתוך שאיפה למצוינות פעמים רבות מתפרשת אצל החיילים ובני הנוער שלנו בצורה לא נכונה.

בני הנוער המשיחיים הנמצאים לפני גיוס מרבים מאוד לדבר על גיבושים, יחידות, שיבוצים ומיונים. ישנם כאלה שהתקבלו ליחידות "טובות" ואחרים לא. דבר זה גורם פעמים רבות להשוואות, לגאווה ולקנאה בין הנוער. מתחילה להתפתח תחרות מי הכי מצליח? מי הכי מוצלח?

אלו שלא התקבלו למקומות הנחשבים וקיבלו שיבוצים "פחות איכותיים" מרגישים נחותים ומתוסכלים. עבור חלק מבני הנוער, נושא השרות הצבאי הוא עניין של כבוד והצלחה ולא דרך לשרת את אלוהים בענווה, על פי רצונו. צעירים רבים שלא הגיעו לתפקידים הנחשקים ממשיכים לחוש את התסכול לאורך כל השרות הצבאי שלהם.

אבל אם כך, בני הנוער והחיילים לא מבינים כראוי את התוכנית ואת התמונה הכוללת של מה שאלוהים רוצה עבור השרות הצבאי שלהם. ואנו המבוגרים משדרים מסר שגוי לנוער שלנו על השרות הצבאי ולא מאירים את פניהם לאמת אלוהים ולכך שלאלוהים יש תוכנית ברורה עבור השרות הצבאי שלהם שרחוקה מענייני כבוד וגאווה...

מתן אוחנה, אחראי מחלקת חיילים במרכז נתיבה מחלק איתנו מהי "מטרת העל" של החייל המשיחי:

"האמת היא שכמשיחיים אנחנו צריכים לזכור במהלך השרות הצבאי מה היא "מטרת העל" שלנו! מה הכוונהעל החיילים שלנו לזכור שכדי לשרת בצבא עבור אלוהים בכל נפשם וליישם את מטרת העל של חייהם הם לא חייבים להגיע בהכרח ליחידות מובחרות או למקומות הכי איכותיים ומיוחדים בצבא! עליהם להשקיע ולתת את המרב בכל מקום שבו הם נמצאים בצבא, גם אם הם לא הגיעו למקום הכי "איכותי" (מרקוס י' 31). עליהם לזכור שאלוהים שולט בכל פרט ויש לו תוכנית נפלאה עבור כל אחד מאיתנו (הראשונה לקורינתים ב' 9). המקום שבו הם מוצבים לשרת הוא המקום שאלוהים בחר עבורם. לכן אין סיבה לקנא ואין כל מקום לגאווה. קנאה וגאווה הם חטאים הנובעים משאיפה לכבוד שווא (גלטים ה' 26).

עלינו להבין וללמד את הנוער שהם נבראו כדי לתת לאלוהים כבוד וזו היא "מטרת העל" של חייהם! בכל מקום שיהיו בו בצבא או בחיים האזרחיים עליהם לתת לו כבוד, לספר אודותיו ולהיות עדים נאמנים כך שמעשיהם ישקפו את אורו (מתי ה' 16). השילוב בין ההשקעה בכל נפשם בצבא ובין הסיבה שלשמה הם נבראו, שהיא לתת לאלוהים כבוד בכל דבר, יעזור להם ליישם את "מטרת העל" של חייהם.

כֵּן יָאֵר אוֹרְכֶם לִפְנֵי בְּנֵי הָאָדָם לְמַעַן יִרְאוּ מַעֲשֵׂיכֶם הַטּוֹבִים וְשִׁבְּחוּ אֶת־אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָׁמָיִם׃ (מתי ה' 16)"

עיקרי הפעילויות של מחלקת החיילים של מרכז נתיבה:

  1. תוכניות הכנה לפני הצבא: "נצור" ו– "חצים" – ההכנה האישית בנושאי האמונה וההתמודדות עם קשיים של הנוער המשיחי לקראת השרות הצבאי הינה בעלת חשיבות גבוה ביותר.

תוכנית נצור היא תוכנית בת 10 ימים אינטנסיביים של לימוד והכנה לקראת השירות הצבאי לכלל החיילים המשיחיים. התוכנית כבר קיימת כ-10 שנים וכ 50% מכלל הנוער המשיחי שמתגייס לצה"ל כל שנה נרשם ומגיע לתוכנית.

חצים היא המכינה המשיחית, חצים היא תוכנית המיועדת להכנה עמוקה ואינטנסיבית לקראת השרות הצבאי לצד פיתוח מנהיגות ויכולות אישיות של החניכים.

  1. כנסי החיילים – כנסי החיילים הם אירועי הדגל של החיילים המשיחיים בארץ. פעם בחודשיים צוות מרכז נתיבה מארגן כנס חיילים ארצי לכלל החיילים המשיחיים. הכנסים מתקיימים בכפר הבפטיסטיים. החיילים מגיעים לזמן של לימוד טוב מדבר אלוהים, הלל, תפילה, שיחות בקבוצות, התחברות וכמובן אוכל טוב ושלל פינוקיםכנסי החיילים עבור מרכז נתיבה הוא זמן יקר בו החיילים מגיעים והצוות יכול לברך אותם ולתמוך בהם במצב בו הם נמצאים אם זה מבחינת רוחנית, נפשית ופיזית.
  1. מדיה – צוות נתיבה מפעיל קבוצה סגורה של כל החיילים המשיחיים בארץ. בקבוצה זאת אנו שולחים להם דברי הגות כל מספר ימים, פסוקים מעודדים, הודעות על כנסים ואירועים לחיילים ועוד... זאת בעצם הדרך של של צוות מרכז נתיבה לעודד ולחזק את החיילים גם במהלך השבוע כאשר הם בבסיס, רחוקים מהתחברות משיחית."אנו בצוות נתיבה מתרגשים לראות את עבודת החיילים גדולה ומתפתחת מיום ליום בגוף המשיח בארץאנו מתפללים שאלוהים יברך את העבודה הזאת ויחזק את החיילים המשיחים בתקופה שבה הם משרתים בצה"ל" אומר מתן אוחנה.logo of Netivah Soldiers