שינוי אקלים | איום ממשי או אג'נדה פוליטית?

אחרי שראש ממשלת ארה"ב דונלד טרמפ הכריז כי הוא מפר את הסכם פריז לשינוי אקלים, העיתונות יצאה מגדרה. כותרות סוף-עולם החלו למלא את העיתונים וההתחממות הגלובלית חזרה למרכז השיח הציבורי. בכתבה הזאת ננסה לבדוק על מה מדובר והאם יש סיבה לדאגה?

נתחיל במדע. ה-IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – גוף הפועל מטעם האומות המאוחדות) גורס כי שינויי האקלים שנצפו לאחרונה הם תולדה ישירה של שריפת דלקים פוסיליים בהם אנו משתמשים בעיר ובתעשייה. השימוש האינטנסיבי באותם דלקים משחרר כמויות אדירות של פחמן דו-חמצני לאוויר וזה לטענתם יוביל להתחממות ניכרת של כדור הארץ שעלולה לסכן את עתיד כולנו.

מנגד, ישנם מדענים שאינם רואים בזה בעיה כה גדולה. הסקפטיים אומרים שישנם הרבה סיבות לכך שהטמפרטורה על הפלנטה שלנו משתנה: רמת הפעילות של השמש, עננות, אוקיאנוסים, הוריאציות של מסלול כדה"א סביב השמש ועוד שלל של פקטורים נוספים. אף אחד מהפקטורים הללו אינו מובן לעומקו ואין הוכחות שפד"ח הוא אכן הסיבה העיקרית להתחממות שנצפתה לאחרונה.

הבה נסתכל על קבוצה נוספת, לא פחות משפיעה בנושא שינוי האקלים: פוליטיקאים, ארגונים ירוקים ועיתונאים. הבאז סביב ההשלכות הקטסטרופליות של שינויי האקלים מספק להם את מה שהם צריכים, לפוליטיקאים זה כסף וכוח; לירוקים זה מימון לארגונים שלהם וולידציה לכך שהאדם הוא כוח הרסני שפוגע בטבע; בשביל העיתונאים זה אידיאולוגיה, כסף וכותרות. כותרות אפוקליפטיות מוכרות יותר.

bear

נשים את הרעש והצלצולים בצד, האקלים תמיד משתנה, כך היה מתחילת הבריאה. העולם ראה תקופות שונות בחייו, כמו התקופה הרומית החמה – אז היה חם מהיום, לאחר מכן הגיעה התקופה שמכונה התקופה החשוכה שהייתה יותר קרה, לאחריה הגיעו ימי הביניים, אז היה חם לפחות כמו היום ואחר כך הגיע עידן הקרח הקטן שהבריח את הויקינגים מגרינלנד. אלה הם הרבה שינויים והאדם לא היה הגורם של אף אחד מהם.

לאורך ההיסטוריה, פד"ח וטמפ' לא הראו קורלציה חזקה משהו. למעשה בטווחי זמן ארוכים במיוחד הם באי-סנכרון כמעט מוחלט אחד עם השני. אנחנו רואים את האקלים משתנה מסיבות שעדיין אינן ברורות לנו לחלוטין. אל אף שאנחנו נמצאים במגמה של התחממות, מדובר במגמה שהתחילה לפני 100 שנה, בזמן שבו לא היו פליטות של גזי פד"ח, אפילו לא קרוב לסקלה הנוכחית.

כמובן שיש קונצנזוס עליו מסכימים המדענים משני צדי המתרס וזה שפד"ח כן משפיע על התחממות גלובלית. כמה חם? קצת מספרים: אם כל המדינות שחתמו על הסכם פריז יעקבו אחריו לא רק עד לסיום ההסכם, אלא עד סוף המאה, הטמפרטורה תרד במעלה אחת צלזיוס בלבד, מה ששווה לדחייתה של ההתחממות הגלובלית ב-4 שנים (בהתחשב במודל של האו"ם). גם הירידה הזו בטמפ' לא תבוא בחינם, כל המאמצים האלה יעלו בין 1-2 טריליון $ בשנה.

כרגע, לא נראה שהסכם פריז יוביל לשיפור משמעותי, למרות כל, אני לא אומר שעלינו פשוט להתעלם. אם אנו באמת רוצים להלחם בהתחממות הגלובלית, כדאי להשקיע את מאמצינו ביוזמות חדשות לאנרגיה ירוקה. לדוגמא, בארה"ב השימוש בגז טבעי הוריד את אחוזי השימוש בפחם ובכך צמצם פליטה של גזי פד"ח יותר מכל תוכנית ממשלתית אחרת.

מבראשית ניתן לאדם התפקיד לעבוד ולשמור על גן העדן (בראשית ב:15), אך עם זאת אנו מחויבים לאמת. נושא שינוי האקלים יצא מפרופורציה ומפולמוס מדעי זרם לתככים פוליטיים. לסיכום, הרשו לי לנחם את כולכם ולומר שזה לא סוף העולם. בסופו של יום, לא הקולות מהימין או מהשמאל יכריעו את כף המאזניים ואפילו לא הקולות של המדענים, אלא "לַיהוָה הָאָרֶץ וּמְלוֹאָהּ" (תהילים כ"ד:1).

____________________________________________________________________________

הסכם פריז נחתם ב-12 בדצמבר 2015 במהלך ועידת האקלים בפריז. נכון למאי 2016, חתמו על ההסכם כ-176 מדינות, ביניהן גם ישראל, שחתמה על ההסכם ב-22 באפריל 2016. ההסכם נכנס לתוקפו בתאריך זה (ויקיפדיה).

הנתונים לוקטו מדבריהם של ריצ'רד לינדזן, פיזיקאי אטמוספרי מ-MIT; פטריק מור, ממייסדי גרינפיס; ביורן לומבורג, נשיא מרכז הקונצנזוס בקופנהגן; אלכס אפשטיין, מייסד המרכז לקידום תעשייתי.

שיתוף
Arthur Schwartzmann grew up in Israel. He spent four and half years in the service, operating the Iron Dome. It was during that time that he became a Believer, after reading the New Testament. He has completed a degree in Practical Engineering and in 2015, he published his first book.