משיחיים נהדפו במצעד הגאווה התל אביבי

מצעד הגאווה השנתי ה-19 נערך ברחובות תל אביב בשם הפלורליזם ובסימן הקהילה הביסקסואלית. המצעד משך אליו 200 אלף משתתפים – כולל 30 אלף תיירים מחו"ל – ונחשב לתהלוכה הגדולה מסוגה בכל המזרח התיכון ובאסיה.

העירייה חסמה כבישים ורחובות, והתנועה של יום שישי שגרתי בתל אביב שובשה. צופים באירוע, רקדנים, גברים ונשים צבועים בגוונים שונים, ערומים למחצה, לרקע מוזיקה ואין ספור כרזות ודגלים בצבעי הקשת מכל הגדלים, חסמו את הצירים הראשיים של העיר.

לא כל תושבי תל אביב והמדינה קיבלו את האירוע בברכה. סקר שנערך בעקבות המצעד של השנה שעברה מצא שרוב הישראלים מתעבים את התהלוכות הללו, הגורמות לעיר לעמוד מלכת בגלל סיבה שאיתה רבים אינם מסכימים בכלל. תלונות דומות הוגשו גם בעקבות אירועים ספורטיביים שונים המשפיעים על חיי השגרה של העיר.

צוות קהילה ניוז שוחח עם כמה מנהיגים מגוף המשיח בתל אביב על תגובותיהם למצעד.

ברוך מעיין מ-Highway Gateway אמר שהוא תכנן לעזוב את העיר בסוף השבוע, אבל אלוהים שם על ליבו משהו אחר: "הזהר אנשים והצל את חייהם".

 "בְּאָמְרִי לָרָשָׁע מוֹת תָּמוּת וְלֹא הִזְהַרְתּוֹ וְלֹא דִבַּרְתָּ לְהַזְהִיר רָשָׁע מִדַּרְכּוֹ הָרְשָׁעָה לְחַיֹּתוֹ הוּא רָשָׁע בַּעֲוֹנוֹ יָמוּת וְדָמוֹ מִיָּדְךָ אֲבַקֵּשׁ. וְאַתָּה כִּי הִזְהַרְתָּ רָשָׁע וְלֹא שָׁב מֵרִשְׁעוֹ וּמִדַּרְכּוֹ הָרְשָׁעָה הוּא בַּעֲוֹנוֹ יָמוּת וְאַתָּה אֶת נַפְשְׁךָ הִצַּלְתָּ" (יחזקאל ג 19-18).

"ידעתי שעלינו לעשות משהו כדי להזהיר את האנשים, אבל ידענו בוודאות שזה צריך להיעשות בשתיקה, ולא משנה מה יהיה", אמר.

עם שיתוף פעולה של אנשי צוות ומתנדבים מהארגון "שופר הישועה", הם הכינו מסר שהועבר באופן חזותי. הם עמדו בסיום מסלול המצעד, שם חשבו שתהיה להם ההשפעה הטובה ביותר.

יעקב דמקני, מייסד "שופר הישועה", לבש גלימה לבנה ארוכה וחבש על ראשו כתר קוצים. לצידו ניצבו שני "שרי מאה" עם כרזות ועליהן היה כתוב: "בחבורתו נרפא לנו", ועוד, "מדוכא מעוונותינו".

שאר חברי הקבוצה לבשו גלימות לבנות וכיסו את עיניהם ברטייה שחורה. גם הם אחזו בכרזות ועליהן היה כתוב: "כולנו כצאן תעינו איש לדרכו פנינו וה' הפגיע בו את עוון כולנו", וגם: "ומשתי את עוון הארץ ההיא ביום אחד". הם משכו את תשומת לבם של רבים מן החוגגים שעשו את דרכם אל האירוע המרכזי. הצוות המחופש עמד בשתיקה בכניסה ליד השער ולא הגיב לשאלותיהם של הצועדים.

"בשלב מסוים אחד מאיתנו הניח גלימה מוכתמת בדם מול יעקב. אחר כך העז יעקב ללבוש אותה, ואז האווירה השתנתה. הקהל התחיל לצעוק: 'בושה! בושה! בושה!' המשכנו לשתוק", סיפר ברוך.

ברוך אמר שכשרמת התוקפנות גברה, המשטרה התערבה והגנה על המאמינים.

"המשטרה הייתה מדהימה, באמת שמרו על החוק, הם הגנו עלינו. ככל שהקהל הלך וגדל, פינינו את הדרך וצעדנו לאחור. המשטרה אפילו שמה מחסום שהגן עלינו", סיפר.

"באירוע שהתקיים באזור מגודר הופיע מישהו בדמות של שטן, ומכשפות רקדו על הבמה. ברוך והצוות התפללו בעוד צעירים רבים חלפו על פניהם ועברו בשערים.

ברוך התפלל עבור האנשים האלה שהיו "כמו כבשים ללא רועה, זורמים דרך השער. תן להם לראות את האמת בדימויים המוחשיים האלה ובמילים שהם קוראים כשהם עוברים בשער, שלא יעזבו אותם לעולם".

אבי וחיה מזרחי, ראשי קהילת "אדוני רואי", מרגישים צורך עמוק להתפלל עבור המדינה ולהפגיע בעדה. הם מתכוונים בשנה הבאה לצעוד ולהתפלל לאורך המסלול בערב הקודם למצעד.

"חגיגה של מעשים רעים כאלה מעציבה את אלוהים והרגשנו בבירור שעלינו להתפלל עבור האובדים ולהפגיע בעדם", אמר מזרחי. "הם רודפים אחרי אהבה מזויפת ורק אהבת אמת והכרה של אהבה אמיתית יושיעו אותם. התפללנו שעיניהם ייפתחו ושליבם יתרכך".

צעיר דתי בן 20 הביע את הזלזול שלו לאירוע בהגזמה, ונעצר לאחר שהעלה פוסט בפייסבוק: "מי בא איתי לבצע פיגוע במצעד הגאווה?"

המשטרה נשארת בכוננות גבוהה במהלך אירועים מעין אלה מאז שנערה צעירה נדקרה למוות במצעד הגאווה שנערך בירושלים.