אלי חייטוב – זמר ויוצר משיחי

חלקנו אולי מכירים אותו מקהילת אוהלי רחמים, חלקנו ראינו אותו כותב פוסטים בקבוצה המשיחית בפייסבוק, חלקנו שמענו שיר מהאלבום שלו "בואו אליו".

אז מיהו אלי חייטוב?

אלי נולד בשנת 1996. בעיר הבירה טשקנט, אוזבקיסטן, ברית המועצות. עלה לישראל בגיל שבעה חודשים. בן לעדה הבוכרית. יש לו שתי אחיות, רחל בת (21) ומיכל (18). כיום מתגוררים בעיר קריית מוצקין שבצפון הארץ. אלי גדל בבית משיחי ומספר שאביו, היה נוהג להקריא להם סיפורים מכתבי הקודש בכל יום לפני השינה. אלי תמיד ידע שזו האמת ושישוע הוא המשיח. ומוסיף, שהאמונה לא הייתה משהו אישי וכנה בחייו. האמונה שלו הייתה מסתכמת בהליכה לאספות בקהילה בימי שבת בבוקר ובציטוט פסוקים ששינן בעל פה. אולי חלקנו יכולים להזדהות עם החיים האלה גם כן.

אלי הצטרף לקבוצת הנוער בגיל 13 והתחיל יותר ויותר להתעניין באמונה, התחיל לבדו ומיוזמתו לקרוא את הברית החדשה, וכשהגיע לחלק של הדרשה על ההר, מתוך בשורת מתי פרק ה', בה ישוע דיבר אל תלמידיו, משהו קרה בלבו, בזמן הקריאה אלי חוה שהדרך שבה חיי את חייו הייתה רחוקה מלהיות ראויה ונכונה לפני אלוהים. הוא הבין שאין לו באמת מערכת יחסים עם אלוהים, אלא שהוא עושה לאלוהים "טובה" ודיי הסתפק בזה אם לומר את האמת, עד לאותו הרגע. אלי הבין שהוא לא יכול לסמוך על עצמו רק בזכות כך שיהיה בן אדם טוב ושהוא באמת זקוק לאלוהים, לסליחה אמתית ולמערכת יחסים איתו. כמה שבועות לאחר מכן בפסח 2010, השתתף בכנס נוער "קציר" שנקרא "והגית בו". באחד הערבים המדריכים התפללו עבור בני הנוער ואלי הרגיש שאלוהים קורא לו לגשת לאחד המדריכים כדי שיתפלל עבורו, אז אלי עשה את הצעד, התפלל לקבלת האדון לחיים שלו ומאז, חייו השתנו, הוא התחיל לחוות את אלוהים בצורה אמיתית וממשית. בשבועות הראשונים היה מסתגר בחדרו קורא וניזון מדבר ה'. הפסיק לזרום עם "שטויות" של חבריו והחל להציב לעצמו גבולות אישיים.

אלי מספר כי ידידה אחת הפסיקה לדבר אתו עקב האמונה אבל מצד שני גם רבים אחרים התעניינו והייתה זו ההזדמנות לבשר. אלוהים אף השתמש באלי לבשר לאחת הידידות שלו, להתמיד בתפילה לישועה שלה, ונחשו מה? היא נושעה!

אתאיזם, אפולוגטיקה, ואלי ביניהם

זמן קצר לאחר שהתחל ללכת אחרי האדון, נתקל בשאלות שעלו לו לגביי האמונה. אנחנו הרי חיים בעולם לא ידידותי כלפיי האמונה המשיחית. אלי היה נעזר באחד המורים שלו ,א', מבית הספר של שבת בקהילה. הוא ראה בו אב רוחני. א' היה מדריך אותו ועוזר לו בזמנים קשים. אך היה רגע בו הכל השתנה. אלי גילה שבשלב מסויים א' עזב את האמונה המשיחית. הוא הפך לאתאיסט (אתאיזם – עמדה או אמונה לפיה אין ישויות אלוהיות). אלי קיבל זעזוע, המדריך שלו, המורה שלו, פתאום טוען שאלוהים לא קיים ושהכל שקר. אלי לא ידע איך הוא ממשיך מנקודה זו, דיבר עם א', ניסה להבין ואפילו רצה בעזרת אלוהים להניעו מצעד זה ולהחזיר אותו לאמונה בישוע כמשיח. א' הטיח הרבה טענות נגד האמונה במשיח ובאלוהים בכלל, מה שגרם לבלבול ואף ספק אצל אלי, עם זאת, בגלל מערכת היחסים האישית של אלי עם המשיח ישוע, הוא ידע שמשהו לא עובד בטיעונים האלה, אלוהים כל כך מציאותי בחייו שהוא ידע שאין סיכוי שמשהו ממה שאומר א' הוא אמת. מה שכן, אלי הבין שאין בידיו הכלים והטיעונים כנגד הדעה האתאיסטית ומאותה הנקודה התחיל להתעניין באפולוגטיקה (הגנת האמונה). אלי התחיל לחקור את הבסיס של האמונה, והופתע לגלות, שאכן יש סיבות ממש טובות להאמין באלוהים בכלל ובישוע בפרט. אלי גילה שהטיעונים שקיבל מא' הם חסרי כל בסיס, וממש מופרכים. אלי למד וחקר כל כך הרבה עד שמצא את עצמו מנהל שיחה עם אתאיסטים על קיומו של אלוהים, במטרה שיכירו את המשיח ויבחרו באמונה המשיחית. 

כולנו תפילה שאלוהים ימשיך להשתמש באלי ולהביא אל חייו אנשים לא מאמינים שלבם מוכן לשמוע ולהקשיב לאמת, ודרך מערכת היחסים של אלי עם המשיח בשילוב הידע שיש לו על התחום האתאיסטי, להביא כבוד ופאר לבשורת האמת.

אלבום, שירה, כתיבה, איך הכל התחיל?

"הכל התחיל עם אחותי הגדולה רחל", מספר אלי, "היא הראשונה במשפחה שלנו שהתחילה לנגן באורגנית. ראיתי שהיא ממש מצליחה ושההורים מעודדים ומחמיאים לה על הנגינה שלה, דבר שיצר בי קנאה מסוימת, אם לומר את האמת. וככה בגיל 4 ביקשתי מההורים גם כן להתחיל ללמוד לנגן".         אלי מנגן על אורגנית, פסנתר וגם קצת על גיטרה. "ממש אהבתי מוסיקה, הרגשתי שהיא ממלאת אותי, שאני מגשים את הייעוד שלי דרך המוסיקה ובעיקר מאוהב בנגינה על פסנתר". הפעם הראשונה בה הופיע בפניי אנשים הייתה כשהיה בן 4. בבית אבות, ולאחר מכן היה משתתף בקונצרטים ובתחרויות.           כשהיה בן 13 צולם לטלויזיה בערוץ 1 במסגרת תחרות ארצית הנקראת "מאסטרו".  "הרגשתי לחץ והתרגשות אבל בגלל ההרגל כל מה שנשאר לבסוף זה ליהנות". אלי נזכר שבנוסף ללימוד המעשי, היה נוסע ממקום מגוריהם בקריית מוצקין לחיפה כדי ללמוד תיאוריה למוסיקה, עד כדי כך היה חשוב לו להתמקצע בנגינה שלו. תמיד חשב שהוא יכול יותר ויותר טוב. לאחר שהופיע בטלויזיה וזכה במקום שלישי בתחרות, השיא מבחינתו היה, שאחד החברים הטובים שלו התחיל ללמוד לנגן על פסנתר בעקבותיו.

Screen Shot 5777-10-16 at 5.07.02 PM

אלי זוכר את עצמו מאז מתמיד מלחין מנגינות ושומר את השירים במגירה ומקליט בפלאפון כדי שלא ישכח איך לשיר אותם. את השירים כתב בהשראת ההליכה הרוחנית שלו. כל אתגר ומכשול שעבר, השאלות שיש לו לאלוהים, התודה, כל אלה הגיעו לידי ביטוי דרך המילים והלחן. אחד הרצונות שלו הוא להעשיר ולהוסיף שירים ומלודיות לגוף המשיח בישראל, לכן הצטרף לצוות ההלל בקהילה שלו וחיפש עוד דרכים כדי להביא את השירים לכדי שמיעה. בזכות פרויקט "אשירה" אלי הגשים את רצונו בעוד צעד. (פרויקט "אשירה", הוקם ומנוהל על ידי אלי בן משה, מפיק הלל משיחי ישראלי, ללא עלות הן מצד המבצע / המלחין והן מצד הצרכן. החזון הוא לראות כמה שיותר מוזיקה משיחית מקצועית מוקלטת ונגישה לכל). 

אלי לקח את כל השירים שכתב לאורך השנים ביחד עם אחותו רחל, ודרך הפרויקט יצרו את האלבום "בואו אליו". מומלץ מאוד לשמוע.

צבא, תחביבים ושאר ירקות

אלי משרת כיום בצה"ל כחובש קרבי ביחידת החילוץ וההצלה. אלי ביקש להיות ביחידה הזאת אחרי שראה כל מיני סרטונים וקיבל השראה ורצון לתרום בתחום החילוץ וההצלה. אלי אוהב לטייל בארץ, ולראות נופים. אוהב מאוד אוכל, להסתובב עם חברים ולראות סרטים, לקרוא ולחקור על אפולוגטיקה.

פסוק אהוב על אלי

"וְקוֹיֵ יְהוָה יַחֲלִיפוּ כֹחַ, יַעֲלוּ אֵבֶר כַּנְּשָׁרִים; יָרוּצוּ וְלֹא יִיגָעוּ, יֵלְכוּ  וְלֹא יִיעָפוּ" ישעיהו מ' 31

"הפסוק הזה רלוונטי אליי בתקופה האחרונה" אומר אלי "צבא יכול להיות מקום מעייף מבחינה פיזית ונפשית, ולפי הפסוק הזה מי שמקווה ומאמין באדון, הוא יחדש את כוחותיו"

בואו נתפלל עבור אלי, כבקשתו שיהיה מלח ואור לסובביו ושמערכת היחסים שלו עם ישוע תבוא לידי ביטוי בחיי היומיום שלו, שאלוהים יקרא לדרכו את הדחויים והלא רצויים ושמבחינה מוסיקלית הוא יחדש את החומרים שלו ויתן השראה לאמנים צעירים.