הגנים של "בעד חיים" פורחים

במקום שליו ורגוע ביער לטרון, למרגלות הרי יהודה בין ירושלים לתל אביב, שוכן האתר "גני חיים" של עמותת "בעד חיים".

"גני חיים" הוא פרויקט לזכרם של ילדים שלא נולדו, תינוקות שנפלו בהפלה טבעית או יזומה או מתו מסיבה אחרת. זהו מקום קדוש, מקום ייחודי שבו אנשים יכולים לקבל נחמה, חמלה וריפוי, ולזכור את הקטנים האלה שאיבדו את חייהם.

צוות קהילה ניוז פגש שם את סנדי שושני, המנהלת הארצית של עמותת "בעד חיים". באין מפריע, תחת עצים ירוקי עד המסתירים שמש סתיו חמה, סיפרה לנו שושני על העמותה המוקדשת להגנה על אימהות ועל ילדים שטרם נולדו, ועל ההיסטוריה והצורך של הגנים האלה.

בשנת 2009 נפגש טוני ספרנדאו, מייסד "בעד חיים", עם נזירים דוברי צרפתית במנזר השתקנים בלטרון. אף על פי שהנזירים ממעיטים לדבר, הם גילו עניין בספרנדו דובר הצרפתית, ורצו לסייע לו לעצור את ההפלות בישראל. הם רצו מאוד לעשות שינוי במדינה והסכימו להחכיר חלקת אדמה לעמותת "בעד חיים" ללא הגבלת זמן, במטרה לסייע בתהליך הריפוי של מי שליבו שבור בגלל אובדן ילד. בשמחה רבה, נפתחו הגנים ונחנכו בשנת 2010.

היופי של הגנים נמצא מעבר למה שנראה לעין. הדבר ניכר בסיור ששושני ערכה לנו. היא מצביעה על מדרגות חצובות בסלע ועל מסלעה בשער הראשי ומציינת: "הכול בדרך כלל צבוע בסגול, אלפי פרחי בר פורחים כאן אחרי עונה גשומה, אבל היה לנו קיץ ארוך וחם".

ea5ac439-d10b-4cfd-b1cc-0eddba6a4cf6

הרוח הנושבת בעלי העצים והעשב מבשרת על בואה של העונה הקרירה והגשומה.

אנחנו נכנסים, ולעינינו מטע זיתים שהנזירים נטעו לפני שנים רבות. שושני מספרת לנו שהשטח הנותר של כ-16 דונמים השתנה לגמרי. סוגים רבים של עצים נשתלו מאז בגנים, ונוספו דברים ששדרגו את המקום.

"הברושים מסמנים את הגבול של הגנים. בחרנו להציב גבול חי – כמצבת זיכרון", אומרת שושני ומסבירה על ההחלטות הקשורות בתכנון המרחב של הגנים. "יש כ-1,500 ברושים, ובתוך הגנים ממוקמים במקומות נוחים ספסלי תפילה עם פסוקים מכתבי הקודש".

שושני מסבירה שכל עץ מסמל ריפוי, ושהם בכוונה לא שמו שמות או לוחיות הנצחה לתינוקות כי אין זה בית קברות או אתר הנצחה רשמי לאלו שאינם בחיים. זה במפורש המקום לזכור חיים ומקום לריפוי אנשים.

"הארגון שלנו היה מוכר כארגון הפועל לשמירה על 'היריון בלתי רצוי', אבל שינינו את ההגדרה ל'היריון בלתי צפוי' משום שאין תינוק שאינו רצוי על ידי אלוהים", היא מסבירה.

שושני ממשיכה ואומרת, "מצד אחד, הגנים הם מקום שנועד לרפא את הלב השבור של אלה שאיבדו תינוק. מצד שני, במובן רחב יותר, ברגע שאתה זוכר תינוק שלא נולד אתה גם מודה שהתינוק הוא בן אדם. אתה יוצר מציאות לא באמצעות ניסוח מעודן למילים קשות כמו 'זה היה רק מקבץ של תאים'".

0a181a1c-e56c-4343-b186-8863b202473b

כשאנחנו חוצים את המטעים, שושני מראה לנו חלקה המוקדשת לעצי פרי. בחלקה יש הדרים, רימונים ותאנים, עצים הנושאים פרי בעונה מסוימת. הזיתים כמעט מוכנים למסיק, ושושני מסבירה לנו שהם שוקלים להשתמש בבית הבד שבמנזר לטרון כדי לייצר שמן המשחה מעצי הזית המיוחדים האלה הגדלים ב"גני חיים".

יש גנן שמטפח את המקום, ונעשה שימוש במים ממוחזרים במערכת השקיה מיוחדת מאוד. הבריכה לא רק תורמת לאווירה הפסטורלית של המקום, אלא היא גם אוגרת את "המים האפורים" המשמשים להשקיית העצים. נוסף על הסיוע להציל ולכבד את חיי האדם, הגנים גם מראים כבוד לסביבה.

שושני מספרת לנו על שריפה שפרצה כאן לפני שלושה חודשים. שטח גדול נשרף סביב הגנים וגם כ-20 עצים שלהם עלו באש. את העצים שלא ניתן היה להציל החליפו בעצים חדשים. אחרים נגזמו וכבר ניתן לראות בהם את הצמיחה החדשה.

קבוצות ויחידים באים מכל רחבי העולם להתנדב ולעזור לשמר את המקום הגדול ולשמור על ניקיון. רבים מהם מוצאים ריפוי עבור עצמם על ידי הקדשת זמנם ומרצם. שושני מצביעה על מקום תחת עץ ענק שמהווה גבול טבעי.

"זה המקום שבו אני בדרך כלל נפגשת עם אנשים ואנחנו יכולים להתפלל או להלל יחד, אפשר לדבר עם קבוצות, לשתף ולשמוע את הסיפורים שלהם. אנחנו עוזרים לכולם. יהודי ולא יהודי, לכל בני האדם" היא אומרת. "הדבר היחיד שמבדיל בינינו בצבעים הוא הבגדים שלנו".

שלושת השערים של הגנים עוצבו בצורה אומנותית ויש עליהם שלטים מקבלי פנים. ספסלים לתפילה עם אריחי קרמיקה ופסוקים מכתבי הקודש פזורים במקומות מוצלים. דבר שמושך את תשומת הלב הוא פסל שנתרם ופוסל על ידי האומן הני ואן הארטינגסבלד מעמותה בהולנד.

שושני אומרת שיצירת האומנות הזו יכולה להתפרש במובנים רבים.

"אני חושבת שהפסל מתאר את ידו של אלוהים שתומך בחיים. נראה שהזרועות באות מתוך המחסור אל האור, ושומרות על האור. הידיים אינן מכסות במלואן את התינוק הגדל, וזו המציאות".

היא ממשיכה ואומרת "יד אלוהים אוחזת בתינוק, אלוהים מחזק אותו, אבל התינוק לא מוגן לגמרי".

"אנחנו צריכים לזכור את כל התינוקות שלא היו מוגנים לחלוטין למרות שאלוהים ברא אותם בצלמו", מסכמת שושני.

"וְנָחֲךָ יְהֹוָה תָּמִיד וְהִשְׂבִּיעַ בְּצַחְצָחוֹת נַפְשֶׁךָ וְעַצְמֹתֶיךָ יַחֲלִיץ וְהָיִיתָ כְּגַן רָוֶה וּכְמוֹצָא מַיִם אֲשֶׁר לֹא-יְכַזְּבוּ מֵימָיו"

(ישעיהו נח 11).

01d26263-a0bd-476f-9fe3-82940a3dec41

שיתוף
Israeli-born Dee Catz is a Jewish believer in Yeshua, happily married with children. She has an interest in cooking and baking and all things Biblical. History, Geography, and Archaeology are some of her favorite hobbies, as well as touring Israel's national parks and landmark sites with her family and friends. She has been contributing to Kehila News Israel since December 2015.