כי נפש הבשר בדם הוא

התרמת דם בקהילת בית אליהו בחיפה

כבר יותר מעשור, בתדירות של פעמיים בשנה, קהילת בית אליהו בחיפה עורכת מבצע להתרמת דם בשיתוף עם בנק הדם המרכזי הפועל במסגרת שירותי הדם של מד"א. הפעם המבצע נערך בחנוכה, ואם חיפשתם איך להאיר את אורו של המשיח בחג הנוכחי, הרי שזו הזדמנות נפלאה ומקורית.

"כָּךְ יָאֵר נָא אוֹרְכֶם לִפְנֵי בְּנֵי אָדָם, לְמַעַן יִרְאוּ אֶת מַעֲשֵׂיכֶם הַטּוֹבִים וִיכַבְּדוּ אֶת אֲבִיכֶם שֶׁבַּשָּׁמַיִם" (מתי ה 16).

לא כל יוזמה חייבת להתחיל מתכניות פעולה מרחיקות לכת, תקציבים, אישורים או כישורים. לפעמים, מספיק להסתכל מסביב, לזהות את הצורך ולרצות להיענות לו. זה מה שעשתה היידי לייטל, חברה בקהילת בית אליהו, שהתנדבה בעבר בתור חובשת במד"א ונחשפה לצורך התמידי בהתרמות דם להצלת חיים. הקהילה ראתה ברעיון הזדמנות מיוחדת להיות אור לחברה שהיא חיה בתוכה ולהפגין את אהבת המשיח ש"תרם" את דמו לישועת המאמינים.

אז למה משמש הדם שאנחנו תורמים? מדינתנו, רווית מלחמות ופיגועים מבינה דבר מה בערכן של מנות דם זמינות שאין להן תחליף כשמדובר בהצלת חיים. פצועים שאיבדו דם רב, או חולים הסובלים מחוסר דם בעקבות ניתוח או לידה, עלולים למות, אם לא יקבלו עירוי של דם נוסף בעוד מועד. גם מי שלקו במחלות הקשורות למערכת הדם, כגון המופיליה או סרטן הדם, זקוקים לעירוי מנות דם או מרכיביו.

שירותי הדם של מד"א אוספים מדי שנה מעל 290,000 מנות דם מתורמים מתנדבים, מה שהביא למצב שמדינת ישראל אינה נזקקת לתרומות ומשלוחי דם. יתרה מכך, ישראל מסייעת ומשגרת למדינות זרות ואיזורי אסון כמויות דם ומוצרים כחלק מהפעילות ההומאניטרית של מד"א. יחד עם זאת, יש סוגי דם מסוימים שיש בהם מחסור קבוע, ומד"א ממשיך לעודד את כלל האוכלוסייה לתרום דם באמצעות מבצעים מיוחדים ופרסומים במדיה.

רק כדי לסבר את האוזן, התרמה חד-פעמית של אדם מספקת בין 3 ל-6 מנות דם. פעילות זו מצילה חיים במובן הכי ישיר של המילה.

היידי, איך נראה מבצע כזה בבית הקהילה שלכם ומה דרוש כדי לקיימו?

ההתארגנות ליום המבצע היא באמת לא מסובכת. בסה"כ מפנים את הכיסאות באולם, מספקים כמה שולחנות לעמדות של קבלה, בדיקות דם והתרמת דם ופינת שתייה חמה עם עוגיות. מגיעה ניידת עם הצוות, עם הציוד הנדרש ו-6-4 מיטות. מגיעים לתרום דם בדרך כלל יותר מ-40 איש מקהילת בית אליהו, קהילות אחרות בחיפה וגם אנשים לא מאמינים מהשכונה. זו גם הזדמנות לספר על האמונה, על הקהילה ולהסביר מדוע הקהילה יוזמת את המבצע. יש אפילו אחד בצוות של מד"א שלא מפספס משמרת אצלנו וממהר לרשום את שמו מראש. אנחנו כבר הגענו למצב שנציגי בנק הדם מתקשרים אלינו מיוזמתם כדי לבקש לארגן מבצע.

מהן ההשלכות הפיזיות של התרמת הדם והאם יש תופעות הלוואי?

האמת שאני מרגישה טוב אחרי התרמת דם, אפילו לא חולשה, אבל אם חשים לא בטוב, בשביל זה יש פינת תה ועוגיות! מדובר בסה"כ על תחושת דקירה קלה, כמו בעת בדיקת דם בקופת חולים. לוקחים עד 10% מנפח הדם בגוף, ואם יש מישהו עם המוגלובין נמוך, מגלים זאת בטרם עת, בבדיקת דם מקדימה, ואדם זה לא יוכל לתרום דם.

האם את ממליצה לקהילות אחרות ליזום מבצעי התרמת דם באזור שלהן?

כקהילה אנחנו חייבים לגדול באדון ולחזק את מערכות היחסים עם מאמינים אחרים, אבל אנחנו גם מחויבים להיות מעורבים בחיים בעולם סביבנו. אנחנו רוצים להגדיל את השפעתנו על החברה, וזו דרך אחת לעשות את זה. זו תרומה קלה, לא צריך כישורים מיוחדים, לכל אחד יש דם!

unnamed-1

קהילה שמעוניינת לתאם מבצע התרמת דם יכולה לפנות למוקד של בנק הדם: 5643*

להלן ההנחיות שמפרסם מד"א לאירגונים המעוניינים לערוך מבצע התרמת דם:

 1. ביום ההתרמה, צוות מתרימי הדם יגיע אליכם בניידת דם המסיעה בתוכה גם את הציוד הדרוש לביצוע ההתרמה, לפיכך יש צורך לסדר מקום חנייה לניידת שגובהה 2.90 מטרים ואורכה 3 מטרים.
  2. חדר ההתרמה יהיה ממוזג בקיץ ו/או לחלופין, מחומם בחורף. 
  3. בחדר יש לסדר מקום ל 4-5 מטות שיובאו ביום ההתרמה ע"י צוות המתרימים. 
  4. שני פחי אשפה המיועדים לאשפה רגילה של כוסות חד-פעמיים, ניירות וכד'.
  5. חמישה שולחנות המיועדים: לרישום ולמדידת ל.ד והמוגלובין, למילוי שאלון תורם,לתשאול, למרכוז מנות הדם ולהנחת הכיבוד והשתייה.
  6. כ- 12 כיסאות ללא משענות לידיים המיועדים למתרימים, לעמדות הרישום והתשאול ולמנוחת התורמים. 
  7. הימצאות לפחות 2 שקעים חשמליים (או מפצל) בחדר לצורך בדיקת המוגלובין הנעשית ע"י צוות מד”א לכל התורמים, ולמכשיר נוסף המיועד לסגירת מנות הדם. 
  8. שתייה קלה, כיבוד קל לתורמי הדם- (עוגיות וכד'…). את השתייה הקרה יש למקם בחדר ההתרמה כדי שהמתרימים יוכלו להשגיח על התורם לאחר ביצוע פעולת ההתרמה. (מים וטרופיות יובאו ע"י צוות מתרימי הדם של מד"א במידה ואין אפשרות לספק).לנוחיותכם! מצ"ב סקיצה של סידור חדר ההתרמה. זוהי ההצעה האופטימלית. ישנן אפשרויות לסדר את המטות בצורה שונה בהתאם לחדר המוצע.

גם אדם פרטי יכול לתרום דם בכל ימות השבוע חוץ משבת במוקדים המפורסמים בלינק הבא:

https://www.mdais.org/blood-donation/dam

אפשרות נוספת לתרום דם באופן קבוע היא להצטרך לאירגון תורמי דם בטלפון:  03-5300468

לקבלת פרטים נוספים על האירגון היכנסו לאתר: www.dam.org.il

יש משהו סמלי בהתרמת דם שכמעט מחייב את האדם המאמין להירתם לפעילות חשובה זו של הצלת חיים. ישוע ששפך את דמו עבור בני האדם כדי לתת להם חיים, מצווה עלינו להידמות לו בכל דבר.

כִּי מוֹפֵת נָתַתִּי לָכֶם כְּדֵי שֶׁתַּעֲשׂוּ גַּם אַתֶּם כְּמוֹ שֶׁעָשִׂיתִי לָכֶם.

יוחנן יג 15