התנ"ך והברית החדשה מכרך לכרך – מחשבות והמלצות

"אבל אתה עמד בדברים אשר למדת ואשר מצאתם נכונים, שהרי יודע אתה ממי למדת ומנעוריך אתה יודע את כתבי הקדש היכולים להחכימך לישועה על-ידי האמונה במשיח ישוע." (אגרת שאול השניה אל טימותיאוס פרק ג:14-15)

האם קראתם את התנ"ך והברית החדשה מכרך לכרך? אני לא. זאת בדיוק הסיבה שלפני שנה החלטתי להתחייב לתכנית קריאה שנתית. עכשיו כשסיימתי, הנה קצת ממחשבותיי על החוויה, גם הטוב וגם מה שפחות:

  • זה מאתגר – בגב התנ"ך שלי, יש טבלה עם תאריכים ומראי מקום המחולקים ל-3 קטעי קריאה יומיים, 2 מהתנ"ך ו-1 אחד מהברית החדשה. אפילו כשזה קצת מכל ספר, כשמדובר בספר כה ארוך, זה לא מעט טקסט בפעם אחת.
  • זה לא תמיד נח – לא תמיד יש את אותה חצי שעה פנויה ביום. כשכן, לא תמיד שקט בבית – ואם אתם כמוני, דעתכם מוסחת בקלות. מעבר לכך, במהלך השנה צצים דברים שמשבשים את השגרה היומיומית שלכם. למשל, היה לי קשה לעקוב אחרי התכנית, כשטסתי לחו"ל לבקר את ההורים של אשתי. הימים היו כה עמוסים, כך שלקראת ערב הדבר היחידי שיכולתי לחשוב עליו היה המיטה.
  • זה יכול להרגיש כמו מטלה – כשיש לך כמות מסוימת לקרוא בזמן מסוים, אפילו דבר אדני יכול לעיתים להרגיש כמו מטלה. מה עוד יכול להקשות, זה כשחלקים נרחבים בקריאה היומית שלכם כוללים תיאורים ארוכים ומפורטים של בניין ארמון שלמה… או יותר טוב, פרק אחר פרק של שושלות. לא תמיד הקריאה הכי מרגשת, נכון?
  • זה אומר לפעמים להישאר רעב – עם כל האתגרים הנ"ל, לפעמים הייתי סוגר את התנ"ך שלי, מרגיש לא מסופק. כשאני מתיישב לקרוא בדבר, אני רוצה להתמלא, אולם לפעמים, כשהייתי ניגש לקטעים "הנדרשים ממני", הייתי מרגיש שאותם פרקים לאותו יום לא היו מספיקים כדי להרוות את הצמא הרוחני שלי.

מכל הכתוב לעיל אומר, הגישה שלנו למקרא היא קריטית; אנחנו צריכים לשים לב ליחס שלנו כשאנו פותחים את דבר אדני! האם אנחנו פותחים את התנ"ך מתוך הכרח, כי אנחנו צריכים לקרוא X פסוקים באותו יום, או שמא אנו פותחים את התנ"ך כדי להתייחד עם הבורא שלנו וללמוד ממנו? – לא כך בתוכנית קריאה עם דדליינים (אני כמובן מדבר בשם עצמי).

עם 2017 עכשיו מאחורינו, אני יכול סוף-סוף לומר כי קראתי את התנ"ך והברית החדשה מכרך לכרך (אני מרגיש שזה הישג בפני עצמו), אבל, אני גם יכול לומר בביטחון שזה לא בשבילי. עם זאת, כפי שאנחנו יודעים, דברי אלוהים אף פעם לא חוזר ריקם; כך, שיש כמה דברים חיוביים שאני חייב לציין:

  • לראות את התמונה הגדולה – קריאת התנ"ך מתחילתו ועד סופו סייעה לי לראות את הסיפור המקראי ממבט של ציפור. פעמים רבות אנו יכולים להיות מרוכזים על מוטיב תנ"כי מסוים ולא מצליחים לראות מוטיבים רבים אחרים שהתנ"ך מתמקד בהם. לקרוא את כל הסיפור מההתחלה ועד הסוף, מזכיר לנו לקחת צעד אחורה מדי פעם, ולהסתכל על התמונה הגדולה.
  • להיזכר באמיתות נשכחות – המוח שלנו הוא סופי וזיכרוננו קצר. כמה משלים אנחנו זוכרים? בכמה פתגמים של ישוע התעמקנו? כמה תהילים אנחנו קוראים בתפילה? אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו את האמיתות הרבות של התנ"ך ואת חוכמתם הקדושה הטמונה בכתובים.
  • מעבר על קטעים לעתים מוזנחים – אני די בטוח שיש לכם את הספרים הספציפיים של התנ"ך שאתם לא נהנים לקרוא ואולי אפילו נמנעים מלהגות בהם. תוכנית קריאה שנתית תאתגר אתכם לקרוא את הספרים האלה, פרק אחר פרק. אתם בטח תהיו מופתעים כמה דברים מרגשים אתם יכולים לגלות!
  • בדקו את התיאולוגיה שלכם – מובן מאליו שאנחנו לא מושלמים ושכולנו עושים טעויות בתחומים שונים של חיינו – ההליכה שלנו איתו איננה יוצאת דופן. אנחנו צריכים תמיד לבדוק כי אורח חיינו תואם את דבר אלוהים ולוודא כי אנחנו אכן הולכים באמת! גם אם תוראה מסוימת מרגישה כמו טבע שני לנו – בדקו זאת עם דבר אלוהים. "האם הצורה שבה אני חי מכבדת את אלוהים? האם מה שאני מאמין בו תואם לדבר ה'?" שאלו זאת את עצמכם. וודאו שאתם ניגשים לתנ"ך בתפילה וענווה!

לתוכניות קריאה מכל סוג שהוא תמיד יהיו את היתרונות והחסרונות שלה. יש אנשים מאורגנים מאוד היכולים לעקוב אחר תוכנית קבועה בקלות; לכן, תוכנית קריאה שנתית מכרך לכרך עשויה לעבוד טוב עבורם. לאלו מכם אשר נהנים לקרוא בדבר בקצב שונה מדי יום, ולעיתים קרובות לקפוץ מקצה אחד של התנ"ך לשני, הייתי מציע למצוא תוכנית שתתאים יותר את סגנון הקריאה שלכם.

בנוסף, ישנן תוכניות קריאה רבות המסייעות להשיג מטרות ספציפיות. תוכניות מסוימות מדגישות את הברית החדשה, אחרות מדגישות את התורה או תהילים. חלקם מדגישים את ספרות החוכמה, וחלקם הם פשוט מרתונים מקראיים. אתם יכולים לבחור את התוכנית שמתאימה עבורכם. אתם צריכים בסך הכל להקליד בגוגל bible reading plan ותקבלו שלל של תוצאות.

איך שלא תבחרו לקרוא את התנ"ך שלכם השנה, זכרו להתייחס אל דבר אלוהים ביראת כבוד. אל תתייחסו לזמן שלכם איתו כמטלה. מצאו פינה שקטה, רצוי בזמן נוח, כך תוכלו להפיק את המרב מהקריאה שלכם. לאלה שרוצים לאתגר את עצמם וגם לאלה שלא, שנה טובה וקריאה פורייה!

שיתוף
Arthur Schwartzman grew up in Israel. He spent four and half years in the service, operating the Iron Dome. It was during that time that he became a Believer, after reading the New Testament. He has completed a degree in Practical Engineering and in 2015, he published his first book.